Nyári kánikulában nemcsak a nappalok, az éjszakák is komoly kihívás elé állítják az embert. Különösen igaz ez azokra, akik légkondicionáló berendezés hiányában nem tudnak optimális hőmérsékletet teremteni az éjszakai pihenéshez. Márpedig, ha éjszaka nem tudunk jól aludni, akkor a másnapunk is komoly nehézségekbe ütközhet, hiszen a szervezetünk nem tudja kipihenni magát és a regeneráció hiányában halmozottan nehéz napok elé nézhetünk. Az éjszakai pihenéshez az ideális hőmérséklet szakemberek szerint 18-20 Celsius. Ha mesterségesen nem tudjuk szervezetünk számára biztosítani ezt a hőmérsékletet, akkor kénytelenek vagyunk különféle praktikákhoz folyamodni. Az alábbiakban ötleteket szeretnénk adni arra az esetre, ha kánikulától szenvedünk éjszakánként.
Alapszabály, hogy napközben mindenképpen tartsuk kívül a meleget, ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha egész nap lehúzva, illetve behúzva tartjuk a sötétítő függönyöket, redőnyöket. Természetesen, amikor a Napnak már nincs akkora ereje, az esti órákban már reménykedhetünk abban, hogy egy minimális légmozgás esetén, ha huzatot tudunk csinálni, akkor kaphatunk már levegőt. Ez persze az éjszakára is igaz, hiszen megfelelő légmozgásnál kellemesebb és pihentetőbb is az alvás kánikulában. Előfordulhat azonban – sajnos egyre gyakrabban – hogy éjszaka is áll a levegő. Ilyenkor érdemes egy ventillátort helyezni az ablakba, hogy friss levegőt juttassunk a hálószobába. A ventilátor elé a kellemesebb hőérzet miatt tehetünk egy jeges vizes tálat is, hogy még hűvösebb levegőt keringessünk az adott helyiségben.
Lehet, hogy furcsán hangzik, de lefekvés előtt érdemes a párnánkat és a lepedőket néhány percre a hűtőbe, vagy a fagyasztóba tenni, ami sokat segíthet legalább az elalvás idejére. Emellett hasznos lehet, ha hideg zuhannyal frissítjük fel a testünket. Az éjszakai alvásra a testünk hűtése jótékony hatással lehet. És ha már a speciális technikáknál tartunk, érdemes az éjjeliszekrényre egy jeges vizet tartalmazó spriccelőt tenni, és ha felébredünk a melegre, akkor néhány spriccelés az arcunkra, illetve a tarkónkra nagyon felüdülő érzést adhat.
Nagyon fontos, hogy ha már ragaszkodunk a hálóruhához (nélküle a testünk hőszabályozó képessége lényegesen hatékonyabban képes dolgozni, ami egyébként a téli hideg időszakokra is vonatkozik), akkor mindenképpen részesítsük előnyben a könnyű, légáteresztő anyagokból készült hálóruhákat. Ilyen lehet például egy pamut, vagy lenvászonból készült éjjeli öltözék. Mindenképpen érdemes elkerülni a szintetikus anyagokból készült ruhaneműket, hiszen ezek egyrészt kevésbé légáteresztőek, másrészt lényegesen melegebb érzetet kelthetnek.
Ami a folyadékokat illeti, hőségben nemcsak napközben, de lefekvés előtt is fontos elegendő mennyiségű vizet inni, amellyel megelőzhetjük a dehidratációt. Érdemes messzire elkerülni az alkoholt és koffeint tartalmazó italok fogyasztását is lefekvés előtt, hiszen ezek növelhetik a testhőmérsékletet és dehidratáló hatásuk is van. A testhőmérséklet növeléséhez az említett italok mellett a nehéz, zsíros ételek is hozzájárulhatnak, amelyeket szintén érdemes elkerülni a vacsora fogyasztása során.
Érdemes lefekvés előtt hideg borogatást tenni a csuklónkra, a nyakunkra és a homlokunkra, csakúgy, mintha lázat szeretnénk csillapítani. Emellett segíthet testünk lehűtésében, ha hideg vízben áztatjuk néhány percen keresztül a lábunkat, mielőtt álomra hajtanánk a fejünket.
Fontos szerepet tölthet be a kellemes éjszakai alvásban a megfelelő növények „társasága” a hálószobában. Bizonyos növények, mint például az aloe vera, a szobapáfrány, vagy például a vitorlavirág nemcsak segít a levegő tisztításában, de javítja a levegő minőségét is, ami meleg éjszakákon különlegesen nagy segítséget nyújthat.
Éjszakára érdemes kikapcsolni az elektronikai eszközöket a hálószobában, mivel ezek hőt termelnek és tovább emelhetik a szoba amúgy is magas hőmérsékletét. És ha már az elektronikánál tartunk, lényeges, hogy használjunk alacsony wattos, energiatakarékos izzókat, amelyek kevesebb hőt termelnek a hagyományos izzóknál.
Ezekkel a módszerekkel talán sikeresebben vehetjük fel a harcot a forró nyári éjszakákon a kialvatlansággal vívott küzdelemben. Természetesen garantálni nem lehet, hogy ezentúl minden meleg éjszaka után pihenten fogunk ébredni, de egy próbát azért mindenképpen megérnek a fenti ötletek.