Ha visszagondolsz a testnevelés órákra, tuti emlékszel arra, milyen is volt a tornatermet keresztbe-kasul átszelni ezekkel a gyakorlatokkal. Hasznosak nekünk ezek az állatságok?
A különböző állatjegyek jellegzetes mozgásformái már a fitnesziparba is befészkelték magukat. Vannak guruk, akik előszeretettel alkalmazzák őket, mint mozgáskoordinációs, törzsizomfejlesztős összetett gyakorlatok, legyen szó különböző járások, ugrások, húzódzkodások leutánzásáról.
Sőt, mi több, saját nevet viselő mozgásirányzat épült erre, ami ötvözi a jóga, a gimnasztika, a calisthenics és egyéb saját testsúlyos mozgásformákat, ami nehézségi szintek szerint, egy kidolgozott rendszer mentén segít felépíteni az egyre nehezebb gyakorlatok megvalósítását és ezzel együtt fizikumot is.
Elsőre talán viccesnek és nevetségesnek tűnő gyakorlatok helyes kivitelezése hamar leszedheti a mosolyt az arcunkról. Ugyanis gyakran egyszerre kívánnak erőt, dinamikát, hajlékonyságot, rugalmasságot, mozgáskoordinációt, egyensúlyt.
Nézd csak meg a kaméleon járást!
Ha mélyről akarod indítani, mint ahogy azt illik, akkor a mell- és karizmoknak igen intenzív munkát kell végezniük, a törzs az egyensúly megtartásából jócskán ki kell, hogy vegye a maga részét, a farizom feladata a nyújtott láb vízszintben tartása, az oldalra kifordított földön lévő láb pedig a csípő mobilitásáról árulkodik.
A lépés előtti duplázás, egyszerűen dupla élvezet (vagy éppen kínzás) a mozgásban.
Mindez egy gyakorlatban összegyúrva egyszerűen nagyszerűvé teszi:
Nem feltétlenül több hónapos, netán éves kanapéhuszárság utáni első gyakorlatnak való, ez tény. Ha viszont érdekelnek az alapok, találhatsz kezdők számára is videókat:
És, ha már megemlítettük a kaméleont, nézzük meg az ugró gyíkot!
Mint a neve is mutatja, ebben már maga az ugrás is szerepel, pont ettől az elrugaszkodástól válik igazán erőssé.
Amit fontos megjegyezni, nem szökkenő gyík a neve, tehát próbálj minél magasabbra ugrani. Az alábbi két videóban látni fogod a különbséget!
Szökkenő gyík:
És a valódi ugró gyík:
Elhiszed, ha azt mondjuk a szamár rúgás, az sem csupán lábmunkát jelent?
Itt véletlenül se a térdelőtámaszos, 1 lábas lábnyújtásra gondolj!
Kőkemény kar, váll és törzs munka válik belőle, amint megpróbálod páros lábbal, szinte kézállásban, de inkább nézd meg:
Ha pedig kedvet kaptál, kipróbálnál pár elemet, ajánljuk ezt az 50 különböző gyakorlatból álló videót! Szerintünk mind állati! :)