Sokak számára kihívást jelent elkészíteni egy működőképes időbeosztást, főleg, ha munka, család és egyéb kötelességek is tarkítják a napi repertoárt. Ebbe hogyan illeszthető bele a rendszeres testmozgás?
Minden csak akarat kérdése, valahogy el lehet érni, hogy mindenre jusson idő, ami fontos. Ez néhány esetben úgy néz ki, hogy fel kell állítani egy sorrendet, és ami hátul van, arra nem pazarolni időt, míg az elülsőkre nem jutott. Nem könnyű feladat, de az egészség, a fittség, a jó közérzet és a megjelenés igen fontosak, melyeket a sporttal igazán könnyű megfelelővé tenni.
A hébe-hóba elvégzett mocorgás nem jelent rendszeres testmozgást. A legalább heti háromszor elvégzett, nagyobb volumenű edzés, vagy napi szintű, kevesebb időt igénybe vevő, de egy láncra felfűzött gyakorlatok, már igen. A heti három alkalom az a mennyiség, amivel eredményeket lehet elérni.
Nem mindegy természetesen, hogy milyen mozgásformát választunk. A kardio edzések sokat tesznek egészségünkért, így annak, aki „csak” ezt az oldalt kívánja erősíteni, elég, ha heti három alkalommal eljár futni, úszni vagy valamilyen csoportos fitnesz órára, fitball vagy zumba stb órára. Annak, aki szeretne erősödni, izmokat építeni magára, ez messze nem elég. Az izmok erősítéséhez izomgyakorlatokra van szükség.
Ebbe tartozik az a sok alapgyakorlat is, mint például a fekvőtámasz, felülés, guggolás és ezek különböző változatai, valamint a súlyzós gyakorlatok. A heti kétszeri edzés azért nem elegendő, mert a szervezet szinte kétszer annyit van lustulós állapotban, mint amennyit megdolgoztatják, így nem fog hatékonyan fejlődni.
Az edzőtermek közül számos nyitva tart késő estig, így munka után egy órára be lehet ugrani, vagy akár kora reggel is. A fitnesztermek gépei, mint a futópad, az elliptikus tréner, a fekpad, a csigás erősítő gépek mind-mind alkalmasak az aerob és az anaerob edzések elvégzésére.
Ha a napi szintű, néhány perces gyakorlatokat válasszuk, akkor azért van könnyebb dolgunk, mert így nem kell több húsz percnél és lehet eredményeket elérni. Érdemes beállítani egy heti tervet, amiben minden nap más-más izomcsoport fog mozogni.
A bemelegítést és a nyújtást nagyon fontos beiktatni, csak akkor álljunk neki edzeni, ha e kettőre is van lehetőségünk. Teljesen mindegy, hogy a nap mely szakában edzünk, ez nincs kihatással az eredményekre.
Az időhiányban szenvedőknek jó megoldás lehet, ha beszereznek otthonra valamiféle gépet. A Tuntuti futópad, a Proform fitneszgépek nagyon hatékony eszközök és megfizethető áron hozzájuk lehet jutni. Az evezőgépek már drágább mulatságnak tűnnek, de igazán hatékonyak.