Rezisztens stretching avagy ellenállásos nyújtás

2024-02-26 22:18
2024-02-26 22:24
FittSport
Rezisztens stretching avagy ellenállásos nyújtás

Már megszokhattuk, hogy mindig újabb és újabb edzésformák jönnek divatba, amikor egyesek épp reneszánszukat élik, mások pedig háttérbe szorulnak. A trendeket megfigyelve az edzést követő nyújtás helyes kivitelezésére és hatékony elvégzésére is mindig vannak új megoldások. Ilyen például az ellenállásos nyújtás, más néven rezisztens stretching. Ez egy különleges fizikai gyakorlat, amely az izmok nyújtását és erősítését egyesíti egyetlen mozgásformában. Nézzük hogyan működik ez a módszer és tulajdonképpen mire is jó!

 

Az ellenállásos nyújtás története

Legyen szó bármilyen edzésformáról, futásrólbiciklizésről, vagy súlyzós edzésről, a nyújtás mindig fontos levezetése az edzésnek. Ennek a speciális technikának az alapfilozófiája, hogy az izmok nemcsak passzívan, hanem aktívan is képesek ellenállni a nyújtásnak, azaz mozgás közben azok meghosszabbítása és erősítése is megtörténik.

Az ellenállásos nyújtás technikájának kidolgozása Bob Cooley nevéhez köthető, aki a „A Rugalmasság Zsenialitása” című könyvében írt erről a módszerről először.

Az ellenállásos nyújtás technikájának kidolgozása Bob Cooley nevéhez köthető, aki a „The Genius of Flexibility” (A Rugalmasság Zsenialitása) című könyvében írt erről először. Miután egy autóbalesetből sikerült felépülnie, Cooley felfedezte, hogy az izmok ellenállásos edzése nemcsak a rugalmasságot javítja, hanem az izomerőt és az általános fizikai állapotot is. Ebben a rendszerben az izomnak az ellenállásos nyújtás közben történő aktív ellenállása a kulcs. A Cooley által kidolgozott rendszer egy sor specifikus gyakorlatot tartalmaz, amelyeket úgy tervezett meg, hogy maximalizálják az izmok és az ízületek mozgástartományát, miközben az izmok erősödnek. Ez a módszer rendkívül népszerűvé vált az Egyesült Államokban, és számos híresség, sportoló és táncos is alkalmazta a teljesítménye javítására, vagy rehabilitációra. A népszerűség azzal is magyarázható, hogy ez a módszer hatékonyabb és kevésbé drasztikus, mint néhány hagyományos nyújtási technika, különösen, amikor a mélyebb izomrétegek aktiválásáról van szó.

A legfőbb eleme az aktív ellenállás, amit különféle eszközökkel lehet elérni. Az ellenállásos nyújtás során az izmoknak aktívan ellen kell állniuk a nyújtásnak.

Hogyan működik az ellenállásos nyújtás?

Az ellenállásos nyújtás egy egyedi módszer, amely az izmok aktív részvételével kombinálja a nyújtást és az erősítést. Azaz legfőbb eleme az aktív ellenállás, amelyet különféle eszközökkel lehet elérni. Az ellenállásos nyújtás során az izmoknak aktívan ellen kell állniuk a nyújtó mozgásnak. Ez egy kétirányú működés, azaz egyes izomcsoportok rövidülnek (kontrakciós fázis), míg a más izomcsoportok hosszabbodnak (nyújtási fázis). A módszer érdekessége valójában abban rejlik, hogy nyújtás és erősítés egyszerre. Mivel az izmok aktívan részt vesznek a gyakorlatokban, az ellenállásos nyújtás lehetővé teszi az izmok erősítését miközben azokat nyújtjuk. A technika segítségével elérhetjük a mélyebb izomrétegeket is, hiszen az aktív ellenállás lehetővé teszi ezt. A segítségével megvalósul a mélyebb, gyakran elhanyagolt izmok elérése és „megdolgoztatása”. Ezeket az izmokat többnyire a hagyományos nyújtási technikákkal nehezebben érhetjük el.

Az alap fizikai hatáson kívül ezzel a technikával intenzívebb testtudatosság érhető el. Az ellenállásos nyújtás gyakorlatainak elvégzése közben tudatosabban kell az izmainkra koncentrálnia, ezáltal az ideg-izom koordináció is javul, és a testtudatosság fejlődik.

Másik fontos előnye, hogy dinamikus rugalmasságot követel meg az izmoktól, amely különösen hasznos sportolók számára, főképp a sérülésveszély miatt.

Az ellenállásos nyújtás jótékony hatásokkal rendelkezik, amelyek nemcsak a fizikai egészségünkre, hanem az általános közérzetünkre is pozitív hatással lesznek.

Az ellenállásos nyújtás pozitív hatásai

A rezisztens stretching, vagy ellenállásos nyújtás, számos jótékony hatással rendelkezik, amelyek nemcsak a fizikai egészségünkre, hanem az általános közérzetünkre és teljesítményünkre is pozitív hatással lesznek. Ilyen például a rugalmasság növekedése, hiszen az ellenállás és az izom munkájának kombinációjával ez a nyújtás mélyebbre hatol, és javítja az izmok és az inak rugalmasságát. Ez a technika erősíti az izmokat, valamint mélyebb izomrétegeket is bekapcsol a munkába. Sokkal jobb mozgáskoordináció érhető el ezzel a módszerrel, ugyanis a megnövekedett testtudatosság elősegíti a jobb mozgásmintázatok kialakítását.

Élsportolók, de hobbi sportolók számára is fontos lehet, hogy az ellenállásos nyújtás csökkenti a sérülések kockázatát, különösen olyan sportokban vagy tevékenységekben, amelyek gyors irányváltást vagy hirtelen mozgásokat igényelnek.

Mivel a mélyizmokat is megmozgatja kifejezetten jótékony a tápanyagok és az oxigén izmokhoz való eljuttatásában, hiszen a fokozott vérkeringés mélyebb izomrétegekben is érvényesül. A mélyebb izmok erősítése és nyújtása hozzájárul egy jobb testtartáshoz. Sokan tapasztalták, hogy az ellenállásos nyújtás javítja az általános atlétikai teljesítményüket a növekvő rugalmasság, izomerő és mozgáskoordináció révén.

Az ellenállásos nyújtás segíthet az izmok mélyebb ellazításában is, ez pedig elősegíti a relaxációt és a regenerációt edzés után. Mint más fizikai tevékenységek, az ellenállásos nyújtás is csökkenti a stresszt és javítja az általános közérzetet.

 





i