Sportolás nyáron, melegben

2020-06-15 21:04
2020-07-09 11:12
FittSport
Sportolás nyáron, melegben

Annak ellenére, hogy felszalad a hőmérő higanyszála, nem kell, hogy lemondj a sportolásról.  Csak figyelj jobban magadra és tartsd be az alábbi szabályokat!

A szervezeted folyamatosan próbál egy viszonylag stabil testhőmérsékletet fenntartani. Fizikai megterhelés során megnövekszik az izmaid hőmérséklete és a szervezeted több hőt kezd leadni, azért, hogy a maghőmérsékletét szinten tudja tartani. Ez egészen addig nem okoz problémát, amíg a hőleadásod ellensúlyozni tudja a hőtermelést, plusz a kívülről érkező hőt. Amennyiben ez nem sikerül túlhevülhetsz.

Fokozott veszélynek vagy kitéve, amennyiben átestél már gerincvelősérülésen, mert ekkor a perifériás véráramlás és verejtékezés szabályozása zavart szenvedhet. Tovább ronthat a helyzeten a magas páratartalom, ekkor ugyanis nehezebb hőt leadnod. Sőt, minél nagyobb a bőr alatti zsírszövet, annál nehezebb a hőleadás.

A leégésen túl, különböző hősérüléseket szenvedhetsz, amennyiben nem vagy kellőképen elővigyázatos. Az egyik ilyen hősérülés a hőkimerülés, ami annyit jelent, hogy a szíved nem tudja a szükséges keringést fenntartani, ugyanis a nagy fokú izzadással megnövekszik az elektrolit és folyadékveszteséged, leesik a vérnyomásod és összeeshetsz.

Szintén az elégtelen mennyiségű folyadék és elektrolit miatt jelentkezhet az izmaidban mozgás során vagy után görcs - ezt hőgörcsnek nevezi a szakirodalom. Szerencsére azonkívül, hogy kellemetlen hosszútávú káros hatása nincs. Ha erre utaló jeleket tapasztalsz magadon, fogyassz el fél liter sportitalt egy teáskanál konyhasóval felturbózva. 

Az egyik legrosszabb eset túlhevülés kapcsán a hőguta. Ez akkor fordulhat elő, ha a szervezeted nem képes a maghőmérsékletét csökkenteni, ami túllépi a 40,5 -41 °C-ot, ez a hőmérséklet már a központi idegrendszeredre is károsan hathat. Ennek következtében légzészavar, agyödéma alakulhat ki, a vérellátás romlik, ami miatt a maghőmérséklet tovább emelkedhet, és olyan súlyos görcsöket és eltéréseket okozhat, ami akár halálhoz is vezethet. 

Rizikófaktorok, melyeket vegyél figyelembe, hogy megelőzhesd a bajt:

Ha lehet, ne a legnagyobb melegben végezz sporttevékenységet. A túlsúly, az edzetlenség, magas páratartalom, akklimatizáció hiánya, erős napsütés, elégtelen folyadék és szénhidrátfogyasztás, nem megfelelő öltözet mind rossz hatással lehet. 

Különböző gyógyszerek / szerek is negatívan hathatnak a hőleadásodra, mint például: antihisztamin, efedrin, lítium, alkohol, antidepresszánsok, efedrin-, szinefrin-, koffeintartalmú étrend-kiegészítők.

Vannak olyan kutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy a C-vitamin segíti a hőmérséklethez való alkalmazkodást, tehát a megfelelő folyadék és elektrolit bevitel mellett, növelheted a napi bevitt C-vitamin mennyiségét.

Mivel a lábak szerepe a hőleadásban mérsékelt, ezért főként a felsőtest ruházata, ami fokozhatja a hősérülés kockázatát - válassz tehát szellős felsőrészt.

Ne a legnagyobb melegben akard megváltani a világot és féktelen motivációval hajtani magad, ugyanis a meleg teljesítménycsökkentő! Ha eddig egyáltalán nem is sportoltál, csak óvatosan fogj hozzá.

Ha megteheted válassz vízi sportot, de ekkor is figyelj a fej és szem védelmére. 

Sportolás előtt és közben lehetőleg kerüld az édes, szénsavas, koffeintartalmú üdítőitalok vagy alkoholok fogyasztását.

Nyár van, érezd jól magad, figyelj rá, hogy örömmel járjon a testmozgás, ne sérüléssel!

 





i