Valószínűleg neked sem kell bemutatni, mennyire nem könnyű nap mint nap Zen mester – vagy legalább fél Zen mester – állapotban maradni. A hétköznapok taposómalma, a hétvégi „próbálom utolérni magam” érzése, határidők, váratlan kellemetlenségek, mások heppjei... lássuk be, mindezek alaposan szőnyegbombázzák a kortizolt termelő kis mellékveséket.
A kortizolról bizonyára már hallottál – a démonizált stresszhormonról, más néven a túlélés hormonjáról, amely az ősi „üss vagy fuss” reakciót támogatja. Ez önmagában egy természetes és hasznos mechanizmus: például ha egy vizsga, határidő vagy váratlan helyzet miatt hirtelen kell mozgósítani testi-lelki tartalékokat.
Amikor a kortizolszint emelkedik, a következő hatásokat tapasztalhatod:
– a pulzusszám és vérnyomás emelkedik,
– nő a vércukorszint, hiszen energiára van szükség,
– háttérbe szorul az emésztés és a szaporodás,
– nő a figyelem és éberség,
– az immunrendszer működése ideiglenesen csökken.
Ezek a hatások rövid távon hasznosak, a gond akkor kezdődik, ha a stressz tartósan fennáll, és a kortizolszint krónikusan magas marad.
A tartósan magas kortizolszint állandó készenléti állapotban tartja a szervezetet, túlműködésre kényszerítve a szimpatikus idegrendszert. Ez az idegrendszeri ág felel a „harcolj vagy menekülj” reakcióért – gyorsítja a szívverést, fokozza a vérkeringést, de gátolja a pihenéshez, regenerációhoz szükséges folyamatokat.
Ez krónikussá válva a következő tüneteket okozhatja:
– alvászavarok, reggeli fáradtság, nappali kimerültség,
– szorongás, ingerlékenység, hangulati labilitás, depresszió,
– emésztési panaszok (puffadás, irritábilis bél),
– hormonális zavarok (pl. menstruációs rendellenességek, csökkent libidó),
– vércukoringadozás, hasi elhízás,
– izomfeszültség és -fájdalom,
– legyengült immunrendszer, gyakoribb megbetegedések.
A túlterhelt szimpatikus rendszer mellett a paraszimpatikus idegrendszer – amely a pihenést, emésztést és regenerációt irányítja – nem tud érvényesülni. Ezért érezheted úgy: „fáradt vagyok, de mégsem tudok pihenni.”
Szerencsére vannak mozgásformák, amelyek segítenek csökkenteni a kortizolszintet és visszaállítani a belső egyensúlyt. Fontos azonban tudni, hogy nem mindegy, milyen stresszhelyzetben milyen mozgást választasz.
Ha éppen feszült, dühös vagy, tombol benned az energia, más típusú mozgás hoz megkönnyebbülést, mint amikor már hónapok óta teljesen kimerültnek érzed magad.
Pedig mindkettő stressz – csak másképp.
A rendszeres testmozgás hatására olyan hormonok (elsősorban endorfinok) szabadulnak fel, amelyek természetes fájdalomcsillapítóként és hangulatjavítóként működnek. Az endorfinok, dopamin és szerotonin segítik a paraszimpatikus idegrendszer aktiválását, biológiailag leállítva a kortizoltermelést.
Igaz, hogy a testedzés önmagában is stressz a szervezetnek – ám „jó stressz”. Edzés közben a kortizolszint megemelkedik, de edzés után visszatér a normális szintre, hosszú távon pedig erősebbé teszi a szervezetet a negatív stresszhatásokkal szemben.
Ha akut stresszhelyzetben vagy – feszült, dühös, zaklatott állapotban – a tested tele van feszültséggel, amit intenzív mozgással tudsz a leghatékonyabban levezetni. Ilyenkor a következő mozgásformák lehetnek segítségedre:
– intenzív futás vagy sprintelés,
– boksz, ütő-rúgó edzések (pl. zsákolás),
– HIIT vagy cross-training,
– erőedzés nagyobb súlyokkal.
Ezek az edzések segítenek „elégetni” a felgyülemlett kortizolt és adrenalint, oldják a feszültséget, újrarendezik az idegrendszer működését, és megelőzhetik a krónikus stressz kialakulását.
Ha a stressz hosszú ideje fennáll, és már kimerült vagy, a pörgős edzések helyett a regeneráló, idegrendszert nyugtató mozgások lesznek a megfelelőek. Ilyenkor nem az izzadás, hanem az ellazulás a cél.
Ajánlott mozgásformák:
– A Hatha jóga precíz testhelyzetekkel és légzőgyakorlatokkal segíti a paraszimpatikus idegrendszer aktiválását.
– A Yin jóga mély ellazulást biztosít, hosszabb ideig kitartott pózokkal, főként a kötőszöveteket célozva.
Mindkét forma oldja a feszültséget és csökkenti a stresszből eredő testi-mentális blokkokat.
A pilates fejleszti a testtudatot, erősíti a mélyizmokat és javítja a testtartást. A tudatos mozdulatok és légzés segítenek megnyugtatni az idegrendszert.
A stressz hatására feszessé váló izmok nyújtása, különösen a nyak, váll, hát területén, hatékony stresszoldó.
A fascia-lazítás (pl. SMR hengerrel) csökkenti az izmok „készenléti tónusát”, mechanikusan és idegrendszerileg egyaránt.
A mély hasi légzés aktiválja a bolygóideget, amely a paraszimpatikus rendszer központja.
Ajánlott technikák:
– 4-7-8 légzés: 4 mp belégzés, 7 mp visszatartás, 8 mp kilégzés – szorongás oldására.
– Box breathing: 4-4-4-4 mp-es szakaszokkal – fókuszhoz, stabilizáláshoz.
A természetben végzett mozgás – séta, lassú futás – friss levegővel, ritmikus mozgással, vizuális és hanghatásokkal csökkenti a kortizolszintet és javítja a közérzetet. Ideális, ha kimerült vagy, de nem akarsz teljesen passzív lenni.
Nem kell napi több órát edzened – a rendszeresség sokkal fontosabb. Az alábbi minta segíthet:
– Reggel: 10–15 perc könnyű jóga, séta vagy futás – beállítja a napod ritmusát.
– Napközben: rövid légzőgyakorlatok vagy séta stresszes helyzet után.
– Este: lazító pilates vagy nyújtó jóga – segíti az elalvást, az idegrendszer csendesítését.
A stresszt nem tudod mindig elkerülni – de a reakcióidat befolyásolhatod. A mozgás az egyik legtermészetesebb, legbiztonságosabb módja annak, hogy kordában tartsd a kortizolt, erősítsd az idegrendszered, és visszatalálj a belső egyensúlyhoz.
Fontos, hogy ne magára az edzésre helyezd a nyomást – hanem annak élményére, ritmusára és hosszú távú hatására.