Szabadsúlyos edzésnek nevezzük azt, amikor a súly, melyet mozgatunk, nincs hozzáerősítve semmihez, ami egy bizonyos pályán engedné a mozgatását. A szabadsúlyos edzések a kézisúlyzós, fekvenyomós, kettlebelles emelgetések. Az ilyen típusú edzés leginkább a felsőtest edzésére alkalmas, az alkar, felkar, váll, hát, mell izmainak növelésére, szálkásítására. Már régóta készít az ember kimondottan edzéshez súlyokat, régebben még csak zsákokat, kosarakat töltöttek meg különféle, lemért dolgokkal e célból, aztán mint minden másban, e témában is nagy fejlődés következett be.
A mai edzőgépek, súlyzók, súlytárcsák már az egyszerűtől az extráig, mindenféle kivitelben kaphatók.
A súlyzótárcsa választék igen széles. Nem csak arról van szó, hogy különböző súlyban kaphatók, hanem arról is, hogy anyaguk, formájuk, funkciójuk szerint több csoportba oszthatók. A legalapvetőbb, hogy mekkora legyen a súly. Nyilván, aki szabadsúlyos edzést végez, szeretne fejlődni.
A fejlődéshez szüksége van egyre nagyobb, szabadon variálható súlyokra. Az átlagos félkilós, egykilós, másfeles stb. súlyokon kívül mára a 0, 3 kg, az 1,25 kg és hasonló, nem szokványos súlyok is kaphatók. Anyaguk alapján vannak a megszokott, acél, öntött vassúlyok, ezeket viszont már kezdi felváltani a króm, a vinyl tárcsa, a cementtel töltött darabok és nagyon népszerűek azok, melyek gumi bevonattal készülnek.
A gumi bevonatú tárcsa kényelmes fogású és sokkal kevésbé sérti a padlót, mint a sima fém. Az sem mindegy, hogy mikor leesik, milyen hangja van. A súlytárcsánál az is elegendő, ha csak a pereme gumírozott, ezzel már sokat teszünk a padló védelmében. A súlytárcsák között vannak olyanok is, melye áttörtek, így magát a tárcsát is kényelmesen meg lehet fogni, nem kell az edzéshez súlyzórúd. A választék széles, érdemes több kicsit is vásárolni a nagyok mellé, hogy fennakadás nélkül tehessünk fel olyan súlyt, mely épp a legmegfelelőbb számunkra. Van, hogy még fél kilóval nagyobbat is ki akarnánk nyomni, sikerül és miért ne próbálnánk meg plusz 6 dekával és így tovább, amíg bírjuk?
A súlytárcsák akkurátus kiválasztása mellett arra is érdemes odafigyelni, hogy milyen rudat és bilincseket használunk, vagy épp milyet készülünk vásárolni. Ha nagy súlyokkal fogunk a későbbiekbe edzeni, akkor mindenképpen tudni kell, hogy a súlyzórúd mennyit bír.
A bilincsek között vannak menetes, csavaros és szorítós típusok is. A menetes egy nagyon jó, de ritkán kapható fajta, ha van érdemes ezt választani.