A megkérdezett és publikáló orvosok, közöttük belgyógyász-kardiológus szakemberek egyöntetű véleménye szerint bizonyított tény, hogy akár hideg-, akár melegfront esetén az időjárás bizony hatással van az ember egészségére, közérzetére. Sajnos egyre inkább tapasztalható, hogy a frontérzékenység egyre gyakoribb az emberek életében.
Hidegfront esetén főleg a mozgásszervi panaszok, fájdalmak, a fejfájás, az asztmás és anginás rohamok, illetve a vese- és epegörcsök jelentkeznek, míg melegfronti hatás esetén nő a balesetek száma, gyakoribbak az embóliák, trombózisok.
A szívinfarktus következtében kialakuló szívelégtelenség és hirtelen keletkező agyi keringési zavarok kapcsolatba hozhatók az átlaghőmérséklet alakulásával. A gyakran előforduló magas páratartalom gátolja a testben a hőleadást, ezáltal szintén akadályozza a megfelelő vérkeringést és a vérnyomást.
A nyári nagy melegben napszúrást jelző tünet az enyhe fejfájás, láz, szédülés, kábultság, ami hűtőborogatás, fej- és lázcsillapítás hatására megszűnik.
A pollenszezonban az allergiások figyeljék a pollennaptárokat, pollenjelentéseket, és lehetőség szerint annak figyelembevételével tervezzék a szabadidős, vagy éppen nyaraló programjaikat. Javasolt a pollenek okozta allergiás megbetegedések elkerülése érdekében, hogy ha és amennyiben megtehetik inkább tengerpartra vagy magasabb hegyekbe utazzanak.
Azok pedig, akik a méh- és darázscsípésre allergiások mindenképpen figyeljenek arra oda, hogy nyáron ne járjanak mezitláb, és kerüljék a feltűnő színű – főleg a sárga – pólókat, ruhákat.
Sajnos nyáron a gyorsan romló ételek, a mosatlan gyümölcsök vagy a nem megfelelően tiszta ivóvíz okozta ételallergiák is gyakran előfordulnak. Ilyen esetekben gyakoriak a hasmenéses panaszok, gyomorrontások. Ilyenkor legfontosabb a bőséges folyadékpótlás és a böjt.
De természetesen az év minden szakában – nyáron különösen – fontos, hogy ügyeljünk a bőséges folyadék fogyasztása. A hideg italok kellemesen hűsítőek a nagy melegben, de érdemesebb nem hűtött italokat fogyasztani, amelyek jó hatással vannak szervezetünk hőháztartására.
Szoktuk mondani, hogy ez a Nap, már nem olyan, mint régen! Ez bizony így igaz.
Éppen ezért a napfény káros sugárzása ellen hatékony védelmet nyújt, ha sok béta-karotint fogyasztunk, és nem elsősorban táplálék kiegészítők formájában, hanem természetes állapotában. A béta-karotin nagyobb mennyiségben megtalálható a paradicsomban, a brokkoliban, a sárgarépában illetve a salátákban, ezért érdemes ezeket az étkezéseinkbe beiktatni.