Támpontok az egészséges táplálkozáshoz – ételek csoportosítása

2015-09-01 02:10
2018-10-29 22:25
FittSport
Támpontok az egészséges táplálkozáshoz – ételek csoportosítása
A táplálkozásnak három fő szabálya van, melyeket be kell tartani annak érdekében, hogy egészséges életet élhessünk.
  1. Az ételek legyenek táplálók
  2. Az ételek szolgálják az egészség megőrzését, ha kell jelentsenek segítséget a betegségek leküzdédében.
  3. Legyenek az ételeink ízletesek, gusztusosak.
Az egészség, a jó erőnlét, jó közérzet megőrzéséhez 13-féle vitamin, 16-féle ásványi anyag, szénhidrát, zsírok és fehérjék szükségesek.

A víz ugyan nem tápanyag és ásaványi anyag tartalma is elenyésző, ám szükséges ahhoz, hogy életben maradjunk, a szervezet fel tudja dolgozni, és használni a bevitt tápanyagot. Változtos étkezésre van szükség ahhoz, hogy a szervezet mindent pótolni tudjon.

Az emberek tápanyagszükséglete egyénenként változó és számos tényező függvénye. Függ az életkortól, a nemtől, az életmódtól, az aktuális egészségi állapottól, az anyagcsere gyorsaságától és a fizikai terheléstől. Azonban az, hogy milyen ételekből milyen arányban kell bevinni, nem változik.

Az élelmiszereket  táplálkozás-élettani szempontból öt (UK), vagy hat (USA) csoportra osztják. Az agol beosztás annyiban tér el az amerikaitól, hogy egybe kezeli a gyümölcsöket és a zöldségeket. A helyes táplálkozás alapja, hogy ismerjük ezeket a csoportokat. Ez azért fontos, mert az egészség feltétele, hogy a napi tápanyagszükségletet fedező ételek megfelelő arányban szerepeljenek az étrendben.

A kiegyensúlyozott étrendben naponta hatszor szerepel összetett szénhidrát, napi ötször gyümölcs vagy zöldség, naponta kétszer tej vagy joghurt, szintén naponta kétszer fehérje, és napi 15-25 g zsír, vagy olaj.

Melyek ezek az élelmiszercsoportok?
  • Szénhidrátok: A gabonafélék, kenyér, burgonya elsődleges forrásai az összetett szénhidrátnak (keményítő) , az élelmi rostoknak (cellulóz, hemicellulóz, pektin), kálciumnak, vasnak, B-vitaminoknak.
  • Gyümölcsök: C-vitamin, karotinoid, folsav, rost források.
  • Zöldségek: vitamin, ásványi anyag, rost és szénhidrát forrás.
  • Tej és tejtermékek (kivétel a tejszín és vaj): Kálcium, magnézium, fehérje, riboflavin, B12, A-vitamin forrás.
  • Hús, szárnyas, hal és húspótlók (bab, tojás, kemény héjú gyümölcsök): Vas, cink, fehérjék, B-vitaminok, különösen a B12 forrásai.
  • Zsíros és cukrozott élelmiszerek: Az egészségtelenek. Ide tartozik a margarin, vaj, zsíros krémsajt, főzőolaj, tejszín, chips, csokoládé, édes tésza, sütemény, jégkrém, fagylalt, cukorka, és eleve a cukor.

A táplálkozás, táplálékpiramis szerinti megvalósítása azért fontos, mert így a szervezet megkapja a szükséges tápanyagokat, de sokkal kevesebb zsír és cukor kerül be, melynek számtalan pozitív hatása van (Ideális testsúly, egészség, szépség, jó közérzet).




i