Tea- a kíméletes serkentő

2015-09-08 07:27
2018-10-29 22:25
FittSport
Tea- a kíméletes serkentő
Az emberiség mintegy 5000 éve ismeri már a teát, de ez a pompás ital csak a XVI. Század közepén indult európai hódító útjára. A teát sokan szeretik, de a táplálkozásban betöltött szerepét kevéssé ismerik. Nincs frissítőbb egy csésze teánál, pedig annak szinte semmi tápértéke nincs, csak a hozzáadott cukor vagy tej szolgáltat csészényként körülbelül 40 kcal energiát. A teában lévő serkentőszerek (például a koffein) azonban gyorsítják a szívverést, fokozzák az éberséget, és a légutak tágításávala légzést is könnyebbé tehetik.

Egy csésze tea nagyjából 40 miligramm koffeint tartalmaz, kétszer annyit, mint a kóla, de csak kétharmadát annak, amennyi egy csésze instant kávéban található.

A teában lévő csersav nem kimondottan egészséges. Testesebbé teszi az italt, viszont akadályozhatja avas felszívódását, különösen ha a teát ngy vastartalmú élelmiszerekkel együtt fogyasztjuk. Kisgyermekeknek (2-3 éves korig) legfeljebb angyon gyenge teát szabad csak adni, mivel emésztőrndszerük nehezebben birkózik meg a tea serkentő hatású vegyületeivel. Ráadásul az ital vashiányos vérszegénységet is előidézhet náluk.

A csersav elszínezi a fogakat, különösen a fogpótlásokat. Közvetlenül teázás előtt nem szabad klórhexidint tartalmazó szájvizet hazsnálni, mert az nagymértékben fokozza ezt az elszínező hatást.

A teában meglehetősen sok található a biofalvonoidok családjába tartozó kvercetinből is. A kezdeti kutatások arra mutattak, hogy a kvercetin esetleg rákkeltő lehet, később azonban kiderült, hogy a szervezetbe juttatott nagy emnnyiségű flavonoid, az antioxidáns hatása miatt, inkább csökkenti a rákos megbetegedések és a szívbetegségek kockázatát.

A rák elleni küzdelem szempontjából különösen hatékonynak tartják a zöld teát, de egyes kutatások szerint nem biztos, hogy a túlzott antioxidáns hatású élelmiszerek, és italok fogyasztása jótékony hatással van a szervezetre.
A tea főbb alkotóelemei közé tartozik a hozzáadott ízesítők mellett a fluor és a mangán is.

Egy csésze teában az előbbiből 0,25 mg, az utóbbiból 0,5 mg található. A gyomorfekélyes betegeknek nem ajánlatos fekete teát inniuk, mivel az a kévéhoz hasonlóan serkenti a gyomorsav elválasztást. Számukra inkább a tejjel kevert, hígabb teát javasolják.

A tea az arra érzékenyeknél elősegítheti a migrén kialakulását, de azt még nem sikerült kideríteni, hogy ez a bioflavonoidoknak avgy pedig a koffeinnek tulajdonítható káros hatás-e.




i