Az áfonya nem olyan könnyen beszerezhető gyümölcs, mint mondjuk az alma, de nagyobb élelmiszerüzletek, szupermarketek kínálatában általában szerepel, sőt, igényesebb zöldségesek is tartanak a polcaikon.
Nem kell belőle kilószámra fogyasztani, hogy jótékony hatásai érvényesüljenek, de kis mennyiségben, rendszeresen érdemes bevinni. Árát tekintve boltok között nagy különbségek tapasztalhatók, ám annyira nem vészesen drága, hogy hetei egy alkalommal ne lehetne egy kisebb adaggal megörvendeztetni magunkat.
Alkalmas sütemények, joghurtok, turmixok ízesítésére is, ám legjobban akkor érvényesül a pozitív élettani hatása, ha nyersen, feldolgozás nélkül fogyasztjuk, bár palacsintába szórva vagy joghurttal így is kivitelezhető. Több fajtája is ismert, a fekete áfonya a tőzegáfonya a vörös áfonya mind-mind egészséges, így bármelyikhez jutunk hozzá, jól jártunk.
A fekete áfonya, sok más bogyós gyümölccsel ellentétben cukorral való összefőzés nélkül is kiemelkedően finom, így a nagyon magas C-vitamin tartalmához fanyalgás nélkül juthatunk hozzá.
Az egyik legnagyobb előnye ennek a gyümölcsnek pont az a roppant magas C-vitamin tartalom, ami miatt az immunrendszer erősítésében jelentős szerepet kap. Ez így télen kiemelkedően fontos, hiszen nagyon könnyű megfázni vagy elkapni az influenzás esetleg más hasonló megbetegedéseket összeszedni, ha immunrendszerünk nem a csúcson pörög.
A magas vitamintartalom már kis mennyiségben is hozzájárul a napi szükséglet beviteléhez, azonban önmagában körülbelül harminc dekagrammnyi fekete áfonyára lenne szükség fejenként, hogy egy felnőtt ember átlagos napi C-vitamin szükségletét csak ebből pótolni lehessen. Az áfonya nem csak vitaminforrás és megelőző „kezelés” lehet, de a gyógymódok kiegészítője is, ugyanis hatékony baktériumölő vegyületeket, úgynevezett antociánokat tartalmaz.
Ez kiemelkedően jó a különböző gyomor és bélproblémák ellen, de megfázásra és influenzára ugyanúgy hatással van. Az E. coli baktériumot például hatékonyan „öli”, így a húgyúti fertőzések elkerülésében is szerepet játszik, mert ennek a baktériumnak az elszaporodása esetén a húgycsövön keresztül ez a baktérium bejut a húgyhólyagba és hólyaghurutot idéz elő.
Ezt segít meggátolni az áfonya. Az áfonyát italként, dzsemként is érdemes fogyasztani, igaz vitamintartalma és egyéb, pozitív élettani hatásai a hőkezelés hatására csökkennek, ám nem minimalizálódnak annyira, hogy teljesen hatástalanok legyenek.
A bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan az áfonya is kiválthat allergiát, ezért gyerekeknek először csak óvatosan adjuk, nagy odafigyeléssel, nagyon kis dózisban, sőt, annak is érdemes kicsiben kezdenie, aki ezidáig még nem fogyasztotta.