Az egészséges étkezés télen különösen fontos, hiszen ilyenkor a szervezetünk kevesebb tartalékkal rendelkezik, és könnyen megbetegedhetünk. Nagyon fontos, hogy
fogyasszunk sok déligyümölcsöt, köztük
kivit, citrusféléket (citromot, narancsot, mandarint, grépfrút) melyek mindegyike immunerősítő hatású, bővelkednek C-vitaminban. Ezek bármelyikéből naponta egyet-kettőt elfogyasztva biztosíthatjuk a napi C-vitamin bevitelét a szervezetünkbe.
Érdemes
áfonyát is beiktatni az étrendünkbe, amely egyébként rákmegelőző táplálék, és serkenti az agyműködést is. Télen leginkább lekvárként fogyaszthatjuk különböző ételeinkhez.
Az
alma szintén az immunrendszer erősítője, a hazai almához egész évben hozzájuthatunk, így annak rendszeres fogyasztása nem jelenthet akadályt. Mindenki tudja, hogy erősíti és tisztítja a fogakat, tele van hasznos anyagokkal. Magas C-vitamin, petkin- és számos fitovegyület-tartalma hozzájárul a téli vitaminpótláshoz Szintén antioxidáns hatású. Talán kevesen tudják, de enyhíti az asztma, valamint az allergia tüneteit is.
A
káposzta télen az egyik legfontosabb C-vitamin forrásunk, amelynek jó tulajdonsága, hogy tűri a hosszú tárolást, és viszonylag olcsó és könnyen beszerezhető. Magas élelmi-rostot tartalmaz, melynek révén kedvezően hat a bélműködésre. A káposzták közül a savanyú káposzta különösen értékes nyersanyag a C-vitamin pótláshoz, de a vörös káposzta párolva, vagy salátának szintén jótékony hatású. Sajnos a nyers káposzta azáltal, hogy nagy illóolaj- és rost tartalmú, puffadást és egyéb kellemetlen tüneteket tud okozni, ez azonban csökkenthető főzéssel, forrázással.
A téli étrendbe jól beépíthető akár főzeléknek, akár levesnek a
szárazbab, lencse, sárgaborsó. A hüvelyes zöldségek rendkívül gazdagok a nélkülözhetetlen ásványi anyagokban és vitaminokban. Élelmirost-tartalmuk miatt rendszeres fogyasztásuk esetén jó hatással vannak a székrekedésre, illetve annak megelőzésére.
A
hús a szervezet számára nélkülözhetetlen a fehérje bevitel szempontjából, ezért fontos, hogy fogyasszunk húst is.
A
tej fehérjében és vitaminokban gazdag, amely rengeteg kalciumot tartalmaz. Fogyasztása javasolt naponta, de ételeinkhez felhasználva is beépíthetjük étrendünkbe.
A
paraj, illetve a
sóska szintén jó kalciumforrás, sőt főzelékként elkészíteni is egyszerű, még csak nem is időigényes.
A kenyérfélék közül érdemes a
teljes kiőrlésű kenyér fogyasztása, mivel magas rosttartalma révén elősegíti a bélrendszer egészséges működését. Vitamintartalmát tekintve megtalálható benne B-vitamin csoport, E-, illetve A-vitamin, és számos ásványi anyag. Összetett szénhidráttartalmánál fogva pedig jó hatással van az agyműködésre.
Ha a fent felsorolt termékeket beépítjük a mindennapi étrendünkbe, máris tettünk azért, hogy egészségesen étkezzünk télen is.