Télen se fázz, szaunázz! Űzd el a téli depit relaxáló forró percekkel!

A zord időjárást ugyan nem változtathatod meg, de ha kedélyállapotod is hasonló, azt könnyen orvosolhatod egy jól eső szaunázással. Hogy a hagyományosnak mondott finn vagy éppen az infraszaunát választod az csak rajtad áll.

A szauna télen különösképpen jól esik a szervezetnek, de áldásos hatásai ellenére nem mindenkinek ajánlott, és nem mindegy, hogy sportolás előtt vagy után vetjük be.

A finn szauna

Hőfoka 80-95, míg az infráé általában 45-75 fok közötti. Amíg az infraszaunában (míly' meglepő) infralámpa biztosítja a hőt és a bőröd mélyebb rétegeibe hat, addig a finn szaunában a levegő szállítja a meleget és a bőröd felsőbb rétegére van hatással.

A szaunaszeánsz

Mára nagyon elterjedt a szaunázás, a wellness egységek egyik alap kelléke lett, ahol ráadául különböző szeánszokkal is fűszerezik az élményt. Legyen szó bőrápoló joghurtos-mézes szeánszról, borzongató jeges cirógatásról, vagy aroma és só hozzáadásával végzett hangulatos ceremóniákról - egy 12-15 perces, szaunamester által vezetett szaunaszeánsz igazán kellemes módja a méregtelenítésnek.

A szaunázás egészségügyi hatásai

  • A szaunázás szív- és érrendszerre kiválóan hat, edzi a vérereket. Mivel a melegben az erek tágulnak a szauna használat során átmeneti vérnyomáscsökkenés is megfigyelhető. Edzi a szívet, hosszútávú hatásként javítja a szívkoszorúerek keringését.
  • A nyirokrendszer felpezsdítésével segíti a méregtelenítő folyamatok beindítását, fokozását, erősítve az immunrendszert, így a téli hónapok során jóval ellenállóbbá válik a szervezet a felső légúti megbetegedésekkel szemben is.
  • Mivel nem csak a salakanyagok távozását, de a sejtképződést is elősegíti, így jótékony hatással van a bőrre. A hő hatására ugyanis nő a bőr vér-, oxigén- és tápanyagellátottsága, így fokozza annak rugalmasságát.
  • Száműzi a téli depressziót, csökkenti a szorongást, azáltal, hogy a vegetatív idegrendszerben és hormonális szervekben, mint például az agyalapi mirigyben vagy a mellékvesekéregben pozitív stresszt vált ki, felpezsdíti és edzi a hormonrendszert.

Szaunázás edzés előtt vagy után?

Edzés előtt, ha esetleg nagyon merevnek érzed a tagjaidat, akkor egy pár perc nem árthat, de tényleg csak annyi, ameddig kicsit mozgékonyabbnak érzed magad. A bemelegítést azonban nem helyettesíti! Gondolj csak bele: egy-egy hosszabb szaunázás mennyire ki tudja venni az erődet… na ez edzés előtt egyáltalán nem hiányzik.

Természetesen vannak olyan élsportolók, akik, hogy kitolják az álló- és oxigénfelvevő képességüket, szaunában bicikliznek, vagy a mérlegelés előtt testsúlycsökkentés céljából használják a szaunát. Átlagembernek ezek veszélyes műveletek, a sportolók mindezt ellenőrzött körülmények közt végzik. Amennyiben nem vagy élsportoló, jobb, ha ilyen célokra nem a szaunázást választod.

Közvetlen edzés után is megterhelő a szervezet számára a szaunázás, főként, ha az edzés is igen magas intenzitású és nagy terheléssel járt.

  • Az edzés már önmagában megterheli a keringési rendszert, a pulzus az egekben,
  • Az edzés során felhalmozott folyadékveszteséget is pótolni kell, a sejthidratációt vissza kell állítani.
  • A verejtékezés által nem csak folyadékot, de ásványi anyagokat is veszítesz, amit mind pótolni kell.
  • Így, ha edzés után szeretnél szaunázni, előtte mindenképp pihenj egy kicsit (megfelelő esetben 1 órát), várd meg míg a szervezeted visszaáll a normál működéséhez, pótold a folyadék és ásványi anyag-veszteséged.
  • Szaunázás közben ugyanis nem javasolt a túlzott folyadékfogyasztás, valamint érdemes szaunázást követően is egy órát várnod a jelentősebb folyadékbevitellel.

Összességében a szaunázás egy remek kiegészítése lehet az edzéseknek:

  • Tedd be az edzések közti pihenőnapokra vagy idősávokba, hiszen a felgyorsult keringés segíti a regenerációt, a méreganyagok ürítését.
  • Ha rendszeresen sportolsz, hetente 2-3 alkalom szauna használat bőven elég.

 

 

A legjobb ajánlataink

Black Friday
-5%
Raktáron
Toorx szauna ruha

Toorx szauna ruha

5 400 Ft
5 130 Ft
Adatlap Kosárba
i