Egy aktív sportoló számára, de persze egy amatőrnek is rendkívül fontos, hogy elkerülje a különféle sérüléseket. Nyilván bármennyire óvatos az ember, ez nem mindig sikerül. A leggyakrabban előforduló sérülések amelyekkel találkozhatunk, azok a rándulások, a ficamok és a húzódások. Természetesen a komolyabb sérülésekkel mindig szakorvost kell felkeresni, azonban számos hasznos praktika létezik arra, hogy elkerüljük ezeket a sérüléseket, vagy ha már előjött, akkor minél hamarabb rendbehozzuk őket.
Ránduláskor a két csontvég kimozdul a helyéről, az ízületi tok és szalag megnyúlik. Ilyenkor duzzanat és vérömleny keletkezik a sérült területen. Ez a sérülés általában éles, erős fájdalommal társul.
Ficamok esetén a csontvégek az ízületi vápából kimozdulva rendellenes pozícióban maradnak. Duzzadás és fájdalommal itt is tapasztalható, amely további terhelés hatására fokozódhat. Ennél a sérülésnél a mozgás tartományunk is erősen beszűkül. Ajánlott ilyen esetben a sérült részt megröntgeneztetni, mivel annak segítségével tudunk biztosan meggyőződni a ficamról.
A ránduláshoz hasonlóan a húzódásnál is előfordul vérömleny, duzzanat és egyfajta izommerevség is. Ilyenkor sok esetben az izmot nem tudjuk használni és izomerőtlenség állhat be.
Mind rándulás, mind pedig ficam esetén hűteni kell a sérült felületet és fontos azt nyugalomba helyezni. Ha nem csak rándulás történt hanem szakadás is, akkor mindenképpen műtéti beavatkozásra vagy gipszelésre van szükség. Egy rándulásnál természetesen annak mértékétől függően számos eljárás számításba jöhet, az otthoni krémezéstől a gyógyszeres kezelésen át egészen az orvosi beavatkozásik. Az otthoni kezelések közül a jéggel történő hűtés/borogatás javasolt úgy, hogy a sérült izom nyújtott pozícióban legyen. Nagyon figyeljünk arra, hogy mindig bugyoláljuk be valamibe a jeget, hogy ne érintkezzen közvetlenül a bőrrel, mivel az sérülést okozhat. Fontos továbbá, hogy szabaduljunk meg minden olyan dolgoktól, ami nyomná vagy feszítené a sérült területet (például ruha vagy ékszer). Jegeléshez érdemes lehet beszerezni jégzselét, mivel az kényelmesebben illeszkedik a sérült felületre. Egyszerre ne jegeljünk 10 percnél tovább, azonban 20 perc szünetet követően megismételhetjük az eljárást.
A különböző sérüléseket sokszor egészen kiszámítható és megelőzhető események okozzák, így ha odafigyelünk akkor sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat.
Az elkerülhető sérülések egyik okozója a bemelegítés, levezetés és a nyújtás hiánya az edzések során. A használni kívánt izomzat nagyjából 5-10 perces bemelegítésével rengeteg kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat. Ezek a gyakorlatok ugyanis felkészítik a szervezetet a nagyobb aktivitásra, és kutatások alapján csökkentik a húzódásos sérülések veszélyét. Bár a levezetés elsődleges célja agyorsabb regenerálódás elérése, illetve szervezetünk nyugalmi szintre hozása, azonban sokat segít a sérülésmegelőzésben is.
A sérülések másik dobogós előidézője a nem megfelelő technika alkalmazása sportolás közben. Érdemes éppen ezért szakember tanácsát kikérni, főleg akkor, ha nagyobb terhelés alatt edzünk. Szinte minden fizikai sport esetén előfordulhat ebből fakadó sérülés, de vannak kiemelten nagy odafigyelést igénylő mozgásformák. A kettlebell, valamint a testépítés egyaránt ezek közé tartozik, melyeknél mindenképpen szükséges a gyakorlatok helyes elsajátítása, különben nagyobb kárt okozunk magunknak mint hasznot.
Habár nem minden sport esetén kulcsfontosságú kérdés, de bizonyosaknál kifejezetten komoly sérülést is okozhat a nem megfelelő edzőfelszerelés. Jó példa lehet erre a futás, ahol nagyon nem mindegy, hogy milyen cipőben futunk, ugyanis egy nem erre a célra kialakított lábbeli nem rendelkezik szinte semmilyen rezgéscsillapítással, így nem képes elnyelni azt az ütődést, ami a futót éri a földre érkezés során. Hosszútávon ez rendkívül komoly ízületi sérülésekhez is vezethet. A labdarúgás vagy az egyéb küzdősportok esetén pedig a védőfelszerelés használata elengedhetetlen.
A szakemberek egyértelmű és egybehangzó tanácsa az, hogy soha ne eddzünk fáradtan, inkább pihenjük mi magunkat, ugyanis ilyen állapotban határozottan csökken a koncentrációnk, ami rendkívül sérülésveszélyes lehet. Ilyenkor, ha nem is sérülünk meg, de nem vagyunk képesek minőségi edzést végezni és sokszor a gyakorlatokat is helytelenül hajtjuk végre.
A különböző sérülések után a sportoláshoz való visszatéréskor lényeges, hogy konzultáljunk szakemberrel, orvossal vagy gyógytornásszal.
A sporthoz csak lépésről-lépésre, fokozatosan szabad visszatérni. Ha hirtelen terheljük le magunkat, a regeneráció időtartama is elhúzódhat, de könnyen az lehet a vége, hogy újra lesérülünk. Még egy könnyebb húzódás esetén is pihentessük legalább 5-7 napig a sérült izmot.