A megfelelő folyadékbevitel a nem aktívan sportolók esetében is nagyon fontos, hiszen az életműködés alapja a folyadék. Gondoljunk csak bele, a vérünk is folyadék, az izületeink között folyadék van, az agyunkat folyadék veszi körül, a bőrünk is szintén folyadékkal teli, már ha van miből építkeznie a szervezetnek. A megfelelő folyadékbevitel fontossága miatt mindenkinek a gondolataiban helyet kap a kérdés és talán éppen ezért sok a tévhit a témával kapcsolatban. Nézzük, mik a legrosszabbak.
- „Naponta 3-4 liter vizet meg kell inni, minél több, annál jobb. „ Nos ez egyáltalán nem így van. Egyrészt a folyadékszükséglet nem általánosítható. Annyi biztos, hogy a másfél, két liter általánosságban szükséges, de a hőmérséklet, a testsúly, a napi aktivitás, a táplálkozás nagyban befolyásolja ezt. Az sem igaz, hogy minél többet iszunk, annál jobb. Létező dolog a túlhidratáltság is, ami van annyira egészségtelen, mint a dehidratáció. Ha szomjasak vagyunk, igyunk. Ha nem vagyunk hozzászokva az iváshoz, akkor figyeljünk oda, hogy egész nap kortyolgassunk, de ha azt vesszük észre, hogy a vizeletünk víztiszta, igyunk kevesebbet.
- „Az ásványvízben túl sok az ásványi anyag, ezért vesekövet okoz, inkább igyunk csapvizet vagy üdítőt.” Ez már csak azért mellényúlás, mert már nagyon régóta, a világ minden részén isszák a palackozott vizet, ásványvizet és a vesekő problémák nem sokszorozódtak meg miatta. Másrészt meg számos vizsgálat bizonyította már, hogy sok helyen a csapvíz több ásványi anyagot tartalmaz, mint a leggazdagabb ásványvíz. Egyetlen olyan ásványvíz sem létezik, ami legalább pótolni tudná a napi ásványi anyag szükségletet. Akkor meg, hogyan tudna vesekövet okozni? Az üdítőitalok pedig a cukor és egyéb anyag tartalmuk miatt kimondottan egészségtelenek, nem érdemes ezzel pótolni.
- „Mindegy, hogy szénsavas vagy szénsavmentes ásványvizet iszunk.” A szénsav szárító hatású, azaz dehidratál. Igaz nem olyan nagy mértékben, hogy az káros lenne, ugyanakkor a szénsavra semmi szüksége a szervezetnek. Erősen savasít és sokaknál puffadást eredményezhet. Igaz, hogy sokszor jól esik egy kis pezsgés, nem is kell teljesen lemondani róla, de mértékkel az igazi.
- „Mindegy mit iszunk, csak folyadék legyen!” Ez sajnos nem teljesen igaz. A kávé, az alkohol, a teák egy része vízhajtó, dehidratál, ezért ha ezekből iszunk sokat, rontunk a helyzetünkön. A nem túl egészséges üdítőitalok viszont, annak ellenére, hogy sok cukrot, színezéket, egyebeket tartalmaznak, a folyadékpótlás szempontjából az „inkább ezek, mint semmi” kategóriát képezik. Ráadásul változatosak, ízletesek, könnyebb meginni belőlük a kellő mennyiséget, mint az íztelen vagy rossz ízű vízből.