Annak ellenére, hogy a váll a legtöbb szabadságfokkal rendelkező úgynevezett gömbízületünk, attól még kezelése nem igényel túlbonyolítást.
Ilyenek például a túlterhelésből, traumából, a nyakizmok, vagy a rotátorköpeny gyengeségéből eredendő panaszok. Jellemző a lapocka stabilitásért felelős izmok gyengesége következtében kialakuló fájdalom, továbbá az úgynevezett repetitive strain injury, magyarul ismétlődő terhelés miatti sérülés, amihez még csak sportolni sem kell - elég a folyton előre bukó vállra gondolni, például gépelés/egér használat közben.
Hasonlóan problémát okozhat az ízület beszűkülése, az azt körülvevő izomzat merevsége, rövidülése okán - ekkor a mozgástartomány növelése kell, hogy a célunk legyen. Szűkült mozgástartományt, fájó vállakat eredményezhet a felső háti szakasz fokozott görbülete. Ez esetben a tartásjavítás, a gerinc rendbetétele fogja elhozni az enyhülést.
Bármilyen edzésprogramba is fogsz, mindenképpen kérd ki szakember tanácsát, hogy az eredményesség érdekében valóban a kiváltó okra tudj hatni.
Mi ebben bejegyzésben a gyakorlati példákat egy átlagos, meggyengült lapockastabilizáló-izomzattal rendelkező egyénre vetítve nézzük meg.
Az ő esetükben megfigyelhető a váll előre bukása és tüneteiket általában vállcsúcsi fájdalom jellemzi - a legtöbb ülőmunkát végzőre ez a jellemző. Számukra minden gyakorlat hasznos, ami a mellkast kiemeli a vállöveket hátraviszi. Ha közéjük tartozol válassz olyan gyakorlatokat melyek munkára késztetik az alábbi izmokat: rombuszok, görgetegek, tövis feletti/alatti izmok, vagy a hátsó delta. (így könnyebben rájuk kereshetsz)
Ezt végezheted TRX-hevederrel
döntött törzzsel szabadsúllyal vagy gumikötéllel,
evezhetsz ülve / állva gumikötéllel.
Többek közt nagyon hatásos, mert átfogóan dolgoztatja meg a hátizmaidat, mint például a trapéz, a rombuszok, a széles hátizom. A végrehajtás során mindig figyelj arra, hogy ne karral, úgymond bicepszből erőltesd a mozdulatot. Koncentrálj arra, hogy a csuklyád laza maradjon, a lapockák belső élét viszont szorosan közelítsd egymáshoz, és ne bukjon be előre a vállöv akkor sem, mikor behúzod magad mellé a karjaidat.
rotáció kifelé, oldalt fekvésben:
rotáció állásban hátra gumikötéllel 45°-os szögben
rotáció kifelé, állásban gumiszalaggal törzs mellett
Rotációs gyakorlatok a lapocka stabilitás szempontjából igen fontosak, különböző szögekben alkalmazva más más izmot dolgoztathatsz meg.
Gumiszalag hátra húz test előtt nyújtott karral
Döntött törzsű oldalemelés:
Nyújtott karemelés 45°-os szögben gumiszalaggal
Nyújtott karemelés döntött padon oldalt fekve test elől
Fekvőtámasz fitballon falnál
Fekvőtámasz BOSUN
Fekvőtámasz fitballon földön
Láthatod, hogy számos gyakorlattal tudsz tenni a vállaid épségéért! Mivel a vállak stabilitásáért az ízületet körülvevő izmok felelnek, ezért nagyon fontos ezek szabályos, rendszeres és több irányú edzése, terhelése, de mielőtt belekezdesz, mindig kérd ki szakember tanácsát is!