Azzal mindenki tisztában van, hogy a szervezetnek, a megfelelő működéshez vitaminokra is szüksége van. A vitamin kis molekulatömeggel rendelkező, szerves (organikus) vegyület, amely feltétlenül szükséges. Szervezetünkben biokémiai reakciókban vesznek részt, az enzimatikus folyamataink kimaradhatatlan részei és számos funkciójuk még nem is ismert.
A legismertebb vitamin a C-vitamin, másnéven aszkorbinsav, mely leginkább az immunrendszer támogatásban vesz részt, annak megfelelő működéséhez elengedhetetlen. De a C-vitamin szedésével még koránt sem lehetünk biztosak abban, hogy szervezetünkben nem lépett-e fel valamiféle vitaminhiány.
A vitaminhiány egy átlag testtömegű, átlag életet élő ember szervezetében is felütheti fejét, mivel a boltokban kapható élelmiszerek nagy része nem fedezi az ásványi anyag és vitamin szükségletünket, ha nem fordítunk az ételeink összeválogatására egy kis figyelmet.
Népbetegség, hogy nem fogyasztunk elég zöldséget, gyümölcsöt és más egyéb, olyan élelmiszert, ami szervezetünknek szükséges anyagokat tartalmazna. Kapható számos étrendkiegészítő készítmény, vitaminok, melyekkel a kimaradt anyagokat pótolni lehet, ám ahhoz, hogy hatékonyan lássuk el szervezetünket a szükséges tápanyaggal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal, tisztában kell lennünk azzal, mik, hogyan befolyásolják szükségleteinket.
A vitaminok esetében a legfőbb befolyásoló tényezők a következők: terhesség (egy gyerek vagy ikrek), szoptatás, megterhelő fizikai munka, stresszes életmód, dohányzás, alkoholfogyasztás, menopauza. Az évszakok, a klíma is nagyban befolyásolja mennyi, és milyen típusú vitaminra van szükségünk. A legalapvetőbb példa a téli időszak, mikor immunrendszerünk támogatására C-vitamint szedünk, ugyanakkor a D-vitamin pótlását elhanyagoljuk, pedig közérzetünkre, bőrünk egészségére nagyon jó hatással van. A vitaminhiánynak konkrét tünetei vannak, melyből megállapítható, hogy mely vitamin hiányzik a szervezetből, így annak pótlásával sokat lehet segíteni a kialakult állapoton.