Az alvásnak vitathatatlanul nagy szerep jut az egészség megőrzésében, az izmok regenerálásában, a jobb fizikai és mentális teljesítmény elérésében. Az alvás minősége és mennyisége hatással van a hangulatra, az energiaszintre, a munkahelyen, sportban nyújtott teherbírásra, de még a hormonháztartásra, regenerációs folyamtok sokaságára, úgy unblock az életminőségre.
Mégis, hiába próbálják szakemberek a lehető legtöbb csatornán keresztül felhívni a figyelmet az alvás fontosságára, sokan teljesen elbagatellizálják az optimális alvásminőségre tett törekvéseket. Összevissza időpontokban fekszenek és kelnek, reggeli kávé nélkül nem tudnak két lépést sem tenni, este meg pirulák nélkül álomba szenderülni.
Pedig valahol, tudat alatt, ugyanezek az emberek teljesen tisztában vannak azzal, hogy mik a jó alvás feltételei, mit is kellene pontosan tenniük. Tudják, hogy
Az is előfordulhat, hogy valakinek tudtán kívül gyenge az alvásminősége, hiába tesz meg minden tőle telhetőt, nem érti, miért nem kellően kipihent. Mindezt az alvásmonitorozás segíthet kiszűrni - lehet, hogy alvási apnoéról van szó.
Nyilván az alvás megfigyelésére, támogatására egyre több okoseszköz és alkalmazás is jelent meg, melyek mára már egy okosotthon részét is képezik.
Bevezetőben már említettük a fény szerepét az ébrenléti és alvási ciklust illetően, amit jelentősen befolyásol a fény, különösen annak intenzitása és spektruma. A szem retináján található fényérzékeny sejtek érzékelik a környező fényt, különösen a kék spektrumot. Ezek a sejtek kommunikálnak az agyalapi mirigy egy részével, az ún. suprachiasmaticus maggal (SCN), amely az ébrenlét és az alvás ritmusát szabályozza.
A napfény hatására az SCN jeleket küld más agyi területeknek és a test többi részének, hogy beállítsák a cirkadián ritmust. Ez az óra pontosan szabályozza a test biológiai funkcióit - mint például a testhőmérséklet, a hormonok kibocsátása és az alvás-ébrenlét ciklusa. A reggeli napfény, különösen a kék spektrumú fény, jelezheti az agynak, hogy itt az ideje felébredni és aktiválódni. Ezért a természetes napfény segíthet a reggeli ébredésben és a mentális frissesség elérésében. Az esti és éjszakai napfény csökkenése, különösen a kék spektrumú fény eltűnése, jelezheti az agynak, hogy közeledik az alvás ideje. Ez segíthet a testnek és az elmének felkészülni az alvásra és a pihenésre.
Emiatt a mesterséges fényforrások, például a képernyők és az erős belső világítás befolyásolhatják a cirkadián ritmust, és hozzájárulhatnak az alvászavarok kialakulásához. Az okosotthon világítási rendszerei azonban képesek a fényintenzitást és a színhőmérsékletet szabályozni, így segíthetnek optimalizálni a fénykörnyezetet az alvásminőség javítása érdekében.
Például utánozhatja a természetes fényfolyamatokat, és fokozatosan elhalványíthatja a fényforrásokat az alvásidő közeledtével, vagy a nap folyamán beállíthatják a fény színhőmérsékletét. A hidegebb, kékebb fények nappal a természetes nappali fényt utánozzák, míg a melegebb, vörösebb fények az esti naplementére emlékeztetnek.
Szintén a fényszabályozásban van szerepük. Programozhatóak úgy, hogy az alvási ritmushoz igazítottan nyíljanak és zárjanak, segítve a test belső órájának szabályozását. Ahogy a nap lenyugszik, az UV-érzékelők jelzik az árnyékolók bezárását, sötétebb környezetet hoznak létre, amely egyértelművé teszi, hogy eljött az alvás ideje.
Reggel pedig az árnyékolók, követve a napfelkeltét, fokozatosan kinyílnak, így a természetes fény finoman, fokozatosan képes beszűrődni.
Az olyan okos eszközök összehangolása, mint az okos redőny és az intelligens termosztát támogathatják a szoba optimális hőmérsékletét is. Ami azért fontos, mert alvás közben a testhőmérséklet természetes módon csökken. Az optimális hőmérséklet (alváshoz jellemzően 16-20 fok) pedig elősegítheti ezt a lehűlést, így könnyebb álomba szenderülni.
Az okos termosztátok beprogramozhatóak az otthoni hőmérséklet beállítására az alvási ritmus figyelembevételével. Így az alvásidő közeledtével az intelligens termosztát csökkentheti a hőmérsékletet, hogy hűvös, kényelmes környezetet teremtsen, amely elősegíti az elalvást.
A pihentető alváshoz a zavaró zajok kiszűrése is fontos. Valaki csak úgy tud elaludni, hogy megy a tv, megint mást viszont nagyon tudnak zavarni ezek a háttérzajok. Ha valaki forgalmasabb út mellett lakik, a zavaró hangok tompítására jó megoldás lehet a nyugtató hangok automatikus lejátszása, legyen az az óceán morajlása, az erdő hangjai, amelyekkel könnyedén egy nyugodt oázissá varázsolhatja a lakást.
Sőt, mi több, az ébredést is megkönnyítheti, ha reggel egy pörgősebb track listtel indul a nap.
Az intelligens alváskövetők olyan okos eszközök és alkalmazások, amelyek segítségével monitorozni lehet az alvási szokásokat és az alvási mintákat. Monitorozhatják például az alvás időtartamát, a mély fázisban eltöltött idő mennyiségét és azok gyakoriságát, a felébredések számát és időpontját, valamint az alvás mélységét. Ezeknek az adatoknak kiértékelésével felfedhetőek az egyéni alvási szokások és az esetleges alvásproblémák.
Mindezeket figyelembevéve az intelligens alváskövetők javaslatokat adnak az alvási környezet optimalizálására, amivel sokkal könnyebb személyre szabni azt. Az okos alváskövetők általában ébresztő funkciókkal is rendelkeznek, amelyek a cirkadián ritmus alapján ébresztenek fel a legmegfelelőbb időpontban, az alvásciklus egy felszínesebb fázisában - ezzel sokkal könnyebbé válik az ébredés.
Maguk is rendelkeznek alváskövetéssel, de mindezt még megspékelik olyan funkciók, mint a testhelyzetérzékelés, hőmérsékletszabályozás, esetenként masszázs- és ébresztő funkciók.
Ahhoz, hogy ki lehessen alakítani egy optimális, egészséges alvási rutint - ami nagyban hozzájárul az életminőség javulásához - a következetesség kulcsfontosságú. A lefekvés előtti rendszeres rutin például az egyik, ami már előre jelezheti a szervezetnek, hogy lassan ideje pihenőre térni. Viszont az állandó rohanásban, mozgalmas hétköznapokban nagy kihívást jelenthet a rutin kialakítása vagy betartása. Viszont egy automatizált intelligens otthon tejesen új dimenziókat nyithat ebben is, mivel olyan egyedi elemek programozhatóak a lefekvés előtti rutinba, amelyek túlmutatnak a szokásos világítási és hőmérsékleti beállításokon.
Az okosotthon rendszere finoman képes jelezni, hogy ideje visszább venni a tempóból, a fények finom eltompításával és megnyugtató hanggal/zenével – mintha egy lefekvés előtti ébresztőóra lenne beállítva, csak annál ez sokkal összetettebb és kedvesebb.
A késő esti képernyőidő elkerülése érdekében egy előre programozott időpontban az okosotthon kikapcsolhatja a Wi-Fi-t vagy bizonyos eszközöket. Sőt, mi több, a nyugodt alvás érdekében az okosotthon gyors biztonsági ellenőrzést is végrehajthat lefekvés előtt, meggyőződve arról, hogy minden ajtó be van-e zárva és be vannak-e állítva a riasztók.
Egy szó, mint száz: a feladatok automatizálásával az okosotthon nemcsak tökéletes alvási környezetet teremt, hanem segít fenntartani a következetes lefekvés-rutint is - ráadásul mindezt az egyéni alvási preferenciáknak megfelelően, teljesen személyre szabottan.