Az aktív közlekedés, mint például a futás, biciklizés és rollerezés, egyre inkább előtérbe kerül a fenntartható városi közlekedésben. A közlekedési szokások megváltoztatása nem csupán a környezetvédelemre gyakorolt pozitív hatást eredményezheti, hanem hozzájárulhat a fizikai aktivitás növeléséhez és az egészségesebb életmód kialakításához is.
A legtöbben időhiányra hivatkozva, nem tudják beiktatni a hétköznapjaikba a rendszeres testmozgást. Sokan kora reggel autóba ülnek, buszra, vonatra szállnak, majd a munkahelyükön 8-9 órát töltenek számítógépük előtt, majd négy vagy több keréken hazamennek, ahol ezt követően a kötelező teendőkkel a maradék kis idejük is sitty-sutty eltelik. Magukra vagy testmozgásra, edzésre pedig szinte semmi idejük nem is marad. Ha Te is ebben a cipőben jársz, most mutatunk egy-két apró kis trükköt, aminek a segítségével némi aktivitást tudsz becsempészni az utazási időbe és segíthet picit aktívabbá tenni a hétköznapokat, sőt, ilyen módon még a fenntartható közlekedéshez is hozzájárulhatsz.
Minél kevesebb kereket használsz ahhoz, hogy eljuss Á-ból B-be, annál több energiádba fog kerülni, tehát annál inkább ösztönözve vagy a mozgásra. Ott van például a futás vagy az intenzív séta. Városi buszsofőrök szoktak azzal viccelni, hogy aki integet az búcsúzkodik, aki fut az sportol, az utas az, aki a megállóban várakozik.
Lehet, hogy eddig a rövidtávú sprintek számodra is csak arról voltak ismerősök, hogy el akartál érni egy járatot, de ezen változtathatsz! Ha picit korábban indulsz, megteheted azt, hogy a munkahelyedtől némileg távolabb eső megállóban szállsz le a buszról, metróról, villamosról, vagy az autóddal messzebb parkolsz és úgy sétálsz be a munkahelyedre. Pacsirta típusúaknak könnyebb dolguk van, ők, ha a munkahelyi körülmények engedik akár a futást is választhatják eszközül. Persze ehhez kell némi felkészültség, ami például a váltóruhát illeti. Ha úgy érzed, a reggelek nem igazán neked valóak, akkor megcsinálhatod ugyanezt fordítva: ha nem laksz több 10 km-re a munkahelyedtől, akkor hazasétálhatsz, vagy a futással meggyorsíthatod a séta ezen folyamatát. Persze ekkor is előre kell gondoskodnod váltó holmiról - nem túl szerencsés ezt a műveletet kiskosztümben vagy zakóban végrehajtani.
Igaz, a sportolás a városban téma eléggé megosztó. Vannak, akik edzőköreiket alapból képesek a város forgatagában is megtenni, megint mások ódzkodnak ettől, mivel nem szeretnék futástól kitágult hörgőkkel mélyen mellre szívni sem az utca porát, sem pedig az autók kipufogófüstjét, ami abszolút érthető. Így összességében a futás akkor lesz a barátod a közlekedésben, ha nem zavar a városi nyüzsgés, van lehetőséged átöltözni, nem kell sok cuccot cipelned (bár készülhetsz úgy is, hogy csak minden másnap futsz és a nem futó napokon előre beviszed a szükséges holmikat).
A futástól jóval kevésbé megterhelő verzió lehet a roller használata. Ugyan az egyre elterjedtebb elektromos változat nem fog túl sok mozgásra ösztökélni, de legalább a fenntartható közlekedésben kifejezetten markáns szerep jut neki. A kicsi, összecsukható változata azonban nem csak otthonodban teszi kényelmessé a tárolást, de könnyedén szállíthatod is magaddal. Így, ha nem is akarsz egy teljes távot rollerrel megtenni, egy átszállást megspórolhatsz magadnak azzal, ha például nem másik tömegközlekedési eszközre váltasz, hanem rollerre.
Másik kétkerekű közlekedési eszköz, ami szóba jöhet, természetesen a bicikli. Míg Hollandiában tömegesen használják, még a metrómegállók, csatlakozási pontok is mindig telis-tele vannak biciklivel, az úttesten külön sávjuk van és egyáltalán nem okoz meglepetést a szoknyás biciklizők látványa sem, addig nálunk elsősorban kisebb városokban, alföldi sík terepeken bevett szokás közlekedésre használni, bár már szerencsére egyre többen felfedezik, mint alternatív közlekedési eszközt a nagyvárosokban és a fővárosban is.
Mozgás és közlekedés szempontjából a biciklizés egy igazi arany középút lehet, hiszen annyira nem teperős, mint a futás, de mégsem annyira passzív, mint az elektromos rollerezés. Jó, kivétel ez alól, ha erőteljes emelkedők tarkítják az utad. Ráadásul egész hosszú távolságok is gyorsan megtehetőek vele (az elektromos verzióval végképp, bár az ugyanúgy, mint az elektromos roller, többet tesz a fenntartható közlekedésért, mint a fizikumodért).
Biciklinyeregben még a cuccaid hurcibálása sem okozhat problémát, hátizsákban vagy az elülső/hátsó csomagtartón simán elférnek.
A futással ellentétben vannak bizonyos szabályok, melyeket mind a roller, mind a bicikli használatakor be kell tartanod. Az egyik ilyen értelemszerűen a bicikliút használata (ahol van), tehát nem rémítheted halálra a gyalogosokat és nem cikázhatsz az autók között kedved szerint. Az irányváltoztatáshoz használj kézjeleket, hogy jelezd a többiek számára a szándékod. Azt is tudnod kell, ha zebrán bicikli nyeregben hajtasz át, anélkül, hogy leszállnál róla, azzal lemondasz a gyalogosokat megillető elsőbbségedről. Sebesség tekintetében pedig a rolleresekre 25 km/h sebességkorlátozás vonatkozik.
Saját biztonságod érdekében, mindkét esetben érdemes bukósisakot használnod, akár könyök és térvédőt is. A láthatóság az egyik legfontosabb biztonsági óvintézkedés, tehát sötétben figyelj oda rá, hogy a járműved kellően kivilágított, ezáltal látható legyen (ez igazából kötelező is).
Ha esetleg kedvet kaptál, variálhatod is a felsorolt közlekedési módokat vagy elkezdheted apránként hozzászoktatni magad. Akkor sincs baj, ha nem tudsz minden nap sportosan közlekedni, de hetente többször azért törekszel rá, így lesz időd felkészülni például váltóruházattal (is). Azt mondod például, hogy a hétfő amúgy is nehezen induló nap így akkor a szokásos módon mész munkába és beviszed magaddal a sportoláshoz szükséges holmikat. Így például délután megteheted azt, hogy intenzív sétával, netán futással térsz haza, másnap pedig egy roller vagy bicikli segítségével érkezel a munkába, kinek mit engednek a körülmények.
Akárhogy is, az aktív közlekedés, legyen az futás, biciklizés vagy rollerezés, nem csupán környezetbarát alternatíva, hanem hozzájárulhat az egészségesebb életmód kialakításához is. Fontos azonban mindig figyelembe venned a biztonsági szempontokat és betartani a közlekedési szabályokat, amikor városi környezetben mozogsz. A fenntartható közlekedés és az egészséges életmód összehangolása nem csak a személyes jólétedet, hanem a környezet védelmét is szolgálja.