Krioterápia – a hidegterápia jótékony hatásai

2024-01-26 19:21
2024-01-28 17:14
FittSport
Krioterápia – a hidegterápia jótékony hatásai

A krioterápia - ami szó szerint hidegterápiát jelent - olyan eljárás, amely rövid ideig kifejezetten alacsony hőmérsékletnek való kitettséget alkalmaz a testen, ezzel pedig számos pozitív egészségügyi előnnyel járhat.

Legyen szó krónikus fájdalomról, traumából eredő sérülésről, sportolóról, hobbisportolóról, átlagemberről - ez a legtöbbek számára elérhető alternatív kezelési módszer nem csak az ízületi fájdalmakra hathat jótékonyan.

Hogyan néz ki a krioterápia?

A teljes testes krioterápiára két alternatíva is van: vagy egy kamrába sétálsz be, vagy egy krioterápiás gépbe, tartályba állsz.

A kettő közti különbség, hogy a tartály általában vállmagasságig ér tehát a fejedet nem éri a hideg, míg a kamrában (ami majdnem úgy néz ki, mint egy havas szauna, pad és persze meleg nélkül) viszont tetőtől talpig érnek a mínuszok.

A kamra általában -110-160 °C-ra hűtött, ahova egy -60 °C-os átvezető kamrában eltöltött némi (kb. fél percnyi) akklimatizálódás után lehet belépni. Mivel a testfelszínnel érintkező hideg jelenti a terápiát így öltözéknek elég mindössze egy fürdőruhát, cipőt, zoknit, kesztyűt és sapkát választanod, majd mindössze 3-4 percet álldigálnod, járkálnod a hidegben, jobb esetben társaságban úgy gyorsabban telik az idő.

Ha még nem jártál krioterápián készülj fel, sosem lesz két egyforma kezelésed. Első alkalommal legnehezebb talán a tudatot leküzdened, hogy ott bizony nagyon hideg van, oly annyira, hogy a gerinced mentén szinte végig érzed a borzongást, viszont kilépni a kamrából nagy felüdülés. De itt is, mint mindenben, a gyakoribb látogatások rutinossá tesznek és a kezdeti két percet szépen ki is tudod majd tolni 3-4 percre. A bezártság miatt sem kell izgulnod, hiszen a lelkes személyzet monitoron és ablakon át is figyel rád, illetve mikrofonon keresztül kommunikál is veled. Apró észrevétel, hogy éhesen sokkal nehezebb elviselni a hideget, tehát lehetőleg ne korgó (de ne is teli) gyomorral vegyél részt a kezeléseken.

A kamrából kilépve végezhetsz átmelegítő könnyed kardiót vagy kezelésbe vehet a gyógytornászod, de ha egyikre sincs igényed természetesen az sem probléma.

Megéri vajon a fagyoskodás? Segíti az egészségmegőrzést vagy a sportolók regenerációját?

A hideget, a jegelést, mondanunk sem kell, régóta használják fájdalomcsillapításra, akut traumánál az ödéma csökkentésére, hiszen a hideg lassítja a fájdalomérzékelő idegek üzenetküldésének a sebességét.

Másrészt a hideg hatására összeszűkülnek az erek, melyek a felmelegedés során ismét kitágulnak, így intenzívebbé válik a vérkeringés, a fokozott vérkeringés pedig jobb oxigén- és tápanyagellátást biztosít a szöveteknek, segíti elvezetni a gyulladási faktorokat.

Mindebből következik, hogy a krioterápia támogathatja a:

  1. Vérkeringés javulását: mint említettük, a hidegterápia hatására a perifériás vérerek szűkülnek, majd a felmelegedési folyamat során kitágulnak. Ez a hideg és meleg fázisváltás segíthet a vérkeringés javításában. A szervezet így több oxigént és tápanyagot szállíthat az izmokhoz és más szövetekhez, segítve ezzel a regenerációt.
  2. Gyulladás csökkentését: A hidegterápia segíthet csökkenteni az akut és krónikus gyulladásokat. Az alacsony hőmérséklet hatására gátolhatja a gyulladásos folyamatokat, ezáltal enyhítheti az olyan problémákat, mint például ízületi gyulladás vagy sérülések utáni duzzanat.
  3. Fájdalomcsillapítást: A hidegterápia segíthet csökkenteni a fájdalmat azáltal, hogy befolyásolja az idegsejtek aktivitását és gátolja a fájdalomüzenetek továbbítását az agy felé. Emellett a hidegterápia serkentheti a test saját fájdalomcsillapító mechanizmusait.
  4. Izomregenerációt és regenerációt: A hidegterápia serkentheti az izomregenerációt és segíthet csökkenteni az izomfájdalmat, különösen intenzív edzések vagy sportteljesítmény után. Az alacsony hőmérséklet segíthet csökkenteni az izomgyulladást és elősegítheti az izomsejtek gyorsabb helyreállását.

A hidegre az izmok azért, hogy hőt tudjanak biztosítani a szervezet számára, apró és gyors összehúzódásokkal reagálnak, melyeket reszketésként, didergésként már ismersz, ezzel is fokozzák a vérkeringést. Ez azért különösen fontos, mert az izmok a véráramon keresztül jutnak hozzá az oxigénhez és a tápanyagokhoz, miközben a vér elszállítja az izom-anyagcserének melléktermékeit is. Ennek eredményeképpen az izomregeneráció felgyorsul, az izom teljesítőképessége növekszik, a szív keringése javul, és az energiaháztartás is kedvezőbbé válik.

Ezért a sportolók az optimális teljesítmény elérése és fenntartása érdekében a krioterápiát rendszeres időközönként beilleszthetik a tréningrutinjukba.

Egyes sportolók akár naponta kétszer is alkalmazzák, de már heti 2-3 alkalom is hasznos lehet.

  1. Endorfin felszabadulást: A hidegterápia stimulálhatja az endorfinok termelését. Az endorfinok a boldogságérzetért és a fájdalomcsillapításért felelősek, így a hidegterápia alkalmazása után javulhat a hangulat és a stressztűrő képesség.
  2. Immunrendszer erősítése: A hidegterápia stimulálhatja az immunrendszer működését. Az alacsony hőmérsékletnek való kitettség növelheti a fehérvérsejtek aktivitását, ami hozzájárulhat a fertőzések elleni védelemhez.

Ezekből a hatásmechanizmusokból nem csak az egészséges életmód hívei vagy sportolók húzhatnak hasznot, hanem azok is, akik az alábbi kórképek valamelyikével küzdenek:

  • Krónikus gyulladásos ízületi és gerincmegbetegedés

Mivel a krioterápia jelentősen csökkentheti a fájdalomérzetet ízületi gyulladásban szenvedőknél, ezáltal lehetővé teszi az intenzívebb fiziko- és mozgásterápiát. 

  • Bőrbetegségek, mint pszoriázis (pikkelysömör) és atópiás dermatitis (krónikus ekcéma)

Az atópiás dermatitis egy krónikus gyulladásos bőrbetegség, melynek jellegzetes tünetei a száraz és viszkető bőr. A krioterápia javíthatja az antioxidánsok szintjét a vérben, és egyidejűleg csökkentheti a gyulladást.

  • Degeneratív ízületi betegségek, másodlagos gyulladás
  • Ízületi- és gerincműtétek
  • Egyes autoimmun betegségek
  • Bizonyos tüdőbetegségek (pl. asztma)
  • Hangulati zavarok, depresszió egyes formái

Az egész testet átfogó krioterápia ultrahideg hőmérséklete fiziológiás-hormonális válaszokat okozhat. Ez magában foglalja az adrenalin, a noradrenalin és az endorfinok felszabadulását. Ez pozitív hatással lehet az olyan hangulati zavarokkal küzdőkre, mint a szorongás és a depresszió. Egy tanulmány azt találta, hogy az egésztestes krioterápia mindkettő esetében hatékony volt a rövid távú kezelésben.

  • Alvászavarok egyes formái
  • Migrénes tünetek

A krioterápia segíthet a migrén kezelésében azáltal, hogy lehűti és zsibbasztja az idegeket a nyak területén. Egy tanulmány kimutatta, hogy a két fagyott jégtasakot tartalmazó nyaktekercs felhelyezése a nyaki artériákra már jelentősen csökkentette a migrénes fájdalmat a tesztelteknél. Úgy gondolják, hogy mivel a nyaki artéria erei közel vannak a bőr felszínéhez így könnyen hűthető a rajtuk keresztül koponyába jutó vér, ezzel enyhíthető a migrénes fejfájás.

  • Segíthet a demencia és az Alzheimer-kór megelőzésében

Noha több kutatásra van szükség e stratégia hatékonyságának értékeléséhez, az elmélet szerint az egész testet átfogó krioterápia segíthet megelőzni az Alzheimer-kórt és a demencia más típusait. Úgy gondolják, hogy ez hatékony kezelés lehet, mivel a krioterápia antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásai segíthetnek az Alzheimer-kórban fellépő gyulladásos és oxidatív stresszreakciók leküzdésében.

 

Bizonyos esetekben azonban a krioterápia nem ajánlott, ilyen lehet például a:

  • Kevesebb mint fél éve lezajlott szívinfarktus
  • Szívritmus szabályzó
  • Verőerek elzáródási betegsége
  • Lezajlott vénás trombózis
  • Rohammal járó betegségek, pl. epilepszia
  • Bakteriális, vírusos bőrfertőzések
  • Akut vese és hugyúti megbetegedések
  • Akut légzőszervi betegségek
  • Klausztrofóbia
  • Terhesség
  • Rosszindulatú daganatos megbetegedés
  • Gyógyszer-, alkohol-, droghatás
  • Aktív tbc
  • Hideg-urticaria, (csalánkiütés), vasospasmus
  • Extrém mértékű izzadás
  • Raynaud-fenomén
  • Cryoglobulinaemia
  • Hidegagglutinációs betegségek
  • Szenzoros beidegzés kiesése valamely testrészen
  • Cukorbetegség*

*Forrás: hidegkamra.hu

 

Mint láthatod, a krioterápia egy izgalmas és sokoldalú eljárás, amely számos egészségügyi előnnyel járhat. Sportolóknak és az egészséges életmód híveinek kiváló kiegészítő eszköz lehet a gyors regenerációra és fájdalomcsillapításra, stressz- és gyulladáscsökkentésre. Mindazonáltal, a megfelelő tanácsadás és egészségügyi felügyelet nélkül ne kezdd el a kezeléseket, és mindig konzultálj egészségügyi szakemberrel az egyéni igényeid és állapotod tekintetében!

 

Képek forrása itt és itt

 





i