Miért ajánlottak idősebb korban is a fitneszgépek?

2023-09-03 10:10
2023-09-03 18:32
FittSport
Miért ajánlottak idősebb korban is a fitneszgépek?

Bizonyára sokan emlékeznek még, különösen az idősebb korosztályból a TV tornára, amelynek örök érvényű zenei igazsága volt, hogy: „Egy kicsi mozgás, mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel”! Ha emlékezetünk nem csal, akkor a műsor alcíme az volt, hogy „Idősebbek is elkezdhetik”!

Akik annak idején megfogadták ezt a tanácsot, nagy valószínűséggel lényegesen jobb egészségi állapotban vannak, mint azok, akik aktív mozgás, rendszeres sportolás nélkül élik le az életüket. Természetesen, mint minden általános érvényű igazság, ez is tűnhet közhelynek, mint ahogy az is, amit oly sokan tanácsolnak, miszerint soha nem késő elkezdeni. Természetesen idősebb korban csak nagyon komoly körültekintéssel érdemes hirtelen belevágni a sportolásba, viszont amiben a szakemberek általában egyetértenek, hogy talán a „legbiztonságosabb” sportszerek idősebb korban a fitneszgépek. Az alábbiakban – természetesen a teljesség igénye nélkül – összegyűjtöttük azokat az érveket, amelyek az időskori sportolás esetén ajánlottnak tartják a fitneszgépek rendszeres, akár otthoni használatát.

Izomtömeg és csontsűrűség fenntartása

Az idősebb korosztálynál talán az egyik legsúlyosabb általános probléma, amely bizony nagyon sok sérüléshez, balesethez és ezáltal fájdalomhoz vezethet, az a csontsűrűség és a különböző izomtömegek ritkulása. A leépülés folyamatát megakadályozni sajnos nem lehet, viszont megfelelő gépek segítségével nagymértékben lassíthatjuk e kedvezőtlen folyamatokat, vagy éppen meg is szüntethetjük azokat. A csontsűrűség fenntartását, vagy éppen javítását elsősorban olyan fitnesz gépekkel végzett ellenállásos edzésekkel tudjuk biztosítani, mint például az evezőpadok. Az izomzat erősítését pedig természetesen a különböző súlyzós fitneszgépek, vagy éppen önálló súlyzók segíthetik.

A Fittsport blog legfrissebb bejegyzésében arra a fontos kérdésre keressük a választ, hogy miért is ajánlottak idősebb korban is a különböző fitneszgépek.

Állóképesség növelése idősebb korban

Az állóképesség biztosítása, vagy éppen javítása kardinális kérdés idős korban. Ennek megfelelően természetesen az olyan kardió gépek, mint például a futópad, vagy éppen az elliptikus tréner, alkalmasak lehetnek arra, hogy javítsuk a szív- és érrendszerünket, ezáltal pedig növeljük az állóképességünket. Ezeknek a gépeknek a legfőbb előnye az idősebb emberek számára, hogy mérsékelt intenzitással, mindenkinek a saját, kényelmes tempójában lehet velük „dolgozni”.

Alacsony határterhelés biztosítása

Az idősebbek gyakran lényegesen érzékenyebben reagálnak az ízületek és izmok terhelésére. Nem megfelelő terhelési szint mellett sajnos a sérülés elég magas kockázattal jár az esetükben. A fitneszgépek viszont lehetővé teszik, hogy amellett, hogy az edzések a hatékonyságukból ne veszítsenek, a rendszeres testmozgás valóban alacsony sérülési kockázattal járjon. Hiszen például egy futógép esetében nem kell félni az egyenetlen talajtól, az alattomos kátyuktól, vagy éppen attól, hogy egy kemény aszfalt „falja fel” az ember ízületeit.

Idősebb korban is fejleszthetjük állóképességünket. Erre kitűnő és biztonságos lehetőséget nyújtanak a hagyományos sporteszközök és a különféle edzőtermek.

Cél, sportolás közben is frissen tartani az agyunkat

Talán kevesen gondolnák, de a különböző fitneszgépek használata során idősebb korban, amikor vagy már, vagy még nem rutinból használják ezeket a gépeket, maximális összpontosítást igényel a mozgásformák koordinálása. Így a sportolásnak ilyetén formája serkenti az agyi aktivitást és az idegrendszer állandó frissítését. Azt, hogy ennek idősebb korban milyen jótékony hatása van, valószínűleg nem kell sokáig ecsetelni, hiszen így, ha áttételesen is, de a fitneszgépek rendszeres használata segíthet megelőzni az agyi elbutulást és hozzájárulhat az épelméjűség megtartásához is.

Egyénre szabott edzési lehetőségek

Különösen idősebb korban nagyon különböző egészségi állapottal, illetve eltérő testi adottságokkal rendelkeznek az emberek. Ez a „sokféleség” pedig problémát is jelenthetne akkor, ha a fitneszgépek nem lennének alkalmasak arra, hogy maximálisan biztosítsák a különböző edzéstervek egyénre szabásának támogatását. Mivel sajnos idősebb korban már előfordulnak bizonyos korlátok a mozgások során, éppen ezért körültekintően, lehetőség szerint szakember segítségével érdemes kiválasztani, hogy egyrészt milyen fitneszgépre van szükségünk, másrészt adott eszköz segítségével milyen edzésprogramot hajtsunk végre.

Idősebb korban is fejleszthetjük állóképességünket. Odafigyeléssel hatékonyan edzhetünk kardiogépeken is, természetesen fizikai állapotunk felmérésével.

Biztonságos körülmények

A megszokott környezethez való ragaszkodás gyakran szabja gátját annak, hogy idősebb korban valaki elkezdjen rendszeresen mozogni. Általános tapasztalat, hogy egyre nehezebben mozdulnak ki biztonságos környezetükből az emberek. Éppen ezért egy otthoni szobabicikli, futópad, vagy éppen elliptikus tréner kiváló lehetőséget biztosít ahhoz, hogy egy újfajta mozgásformát, annak korábban említett pozitív hatásai mellett biztonságos, megszokott környezetben tudjuk biztosítani szervezetünk számára.

Amennyiben egy mondatban szeretnénk összefoglalni, miért is hasznos idős korban fitness gépet választani, akkor azt kell mondanunk, mert biztosítják az állóképesség fenntartását, az izmok erősítését, a csontsűrűség növelését, így az általános egészségi állapot javítását. 

 





A legjobb ajánlataink

i