Szerencsére hazánkban egyre jobban láthatóak a betegségek megelőzésére való törekvések. A szűrővizsgálatok, a dohányzás elleni programok és a tömegsport rendezvények mind-mind ezt a célt szolgálják. Az állam és az egészségügy szerepvállalásán túl azonban, mi magunk is sokat tehetünk saját, illetve családunk egészségéért. A megelőzéshez hasonlóan a rehabilitáció is egy olyan tevékenység, amelyet nagyban támogathatunk a megfelelő étkezéssel, sporttal és a káros szenvedélyek elhagyásával.
A felnőtteknek szánt ajánlás szerinti, legalább hetente öt alkalommal 30 percnyi mérsékelt testmozgás csökkenti számos betegség kialakulásának a kockázatát, valamint a már kialakult betegségekből való felépülést is segíti. Míg a prevenció során szinte bármilyen sportot űzhetünk, addig a rehabilitáció ennél kicsit kötöttebb, hiszen itt már célzottan kell dolgozni. A különböző sérülésekből való felépülések esetén más-más rehabilitációra van szükség.
Ez a rehabilitáció a sportsérüléseket követő időszakot jelenti. A folyamat a diagnózis felállításával kezdődik. Ha nincs szükség műtétre, akkor a folyamat általában gyógytornával kezdődik.
A sportsérülések lehetnek:
A gyógyulás fázisaiban a kisebb terhelés miatt sokszor használják az úgynevezett gravitáció nélküli kezeléseket. Ilyenek például a víz alatt végzett gyakorlatok. A rehabilitáció csak akkor sikeres, ha az újrakezdés után nem történik újabb sérülés, ezért a fokozatosság elvét követve, folyamatos kontroll mellett szabad csak a terhelést növelni.
A felépülés időszaka alatt a megfelelő izomtömeg megtartás súlyfelesleg növekedése nélkül, a gyorsabb és sikeresebb rehabilitáció elérésének a kulcsa. Ez kifejezetten igaz sportolók esetén, mivel a károsult szövet javításához a szükséges alapanyagok rendelkezésre kell, hogy álljanak.
A prevenció nem csak az egészségügy számára spórol meg sok kiadást, hanem ami sokkal fontosabb, számunkra is egy sokkal egészségesebb és minőségibb életet biztosít. Az élettartamunk és életminőségünk növeléséhez számos tényező hozzájárul, amelyek a prevenciós folyamat részei, azonban rajtunk múlik, hogyan is kezeljük ezeket.
A rendszeres testmozgás a legfontosabb tényezők egyike a testsúly-szabályozás és az elhízás megelőzése szempontjából.
Az elhízás drasztikusan megnöveli az olyan súlyos betegségek kialakulásának a kockázatát, mint:
Mielőtt azonban nagyon megijednénk, nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni és agyon hajszolni magunkat.
A rendszeres testmozgás mellett akkor tehetünk a legtöbbet az egészségünk érdekében, ha felhagyunk az olyan káros szenvedélyeinkkel mint a mértéktelen étel-, az alkoholfogyasztás vagy a dohányzás.
Nem kell mindent feladni, mindössze:
Ezeket az elveket betartva nem csak a szervezetünkkel teszünk jót, de sokszor még a pénztárcánkkal is.