Vetekedhet egy 74 éves ember izomzata egy 40 évesével? Simán! Mutatjuk!

Bizonyára nem kell számodra bemutatni a különböző életkorok sajátos fejlődési szakaszait. Gondolunk itt az izomrendszer tömegének növekedésére az élet első hónapjaiban, amit ekkor még az izomsejtek számának gyarapodása és nem az izomrostok vastagságának és hosszúságának a növekedése eredményez, mint a későbbiekben. 

Bár időskorban már egyre nehezebb izmot építeni, azét nem teljesen lehetetlen.

Ugyanitt megemlíthetnénk az izomtónus szabályozását, az egyensúlyozást és a mozgásfejlődést is, ami kisgyermek kortól folyamatosan fejlődik, finomodik, sőt serdülőkorra a sportoló gyerekeknél már saját sportmotorikus profilról is beszélhetünk. Fiatalkorra pedig esedékessé válik a lehető legnagyobb csúcstömeg elérésére.

Izomépítés időskorban?

Minden, ami fiatalkorban a természet adta ajándék, azt az idő múlása apránként elveszi tőlünk, ha nem óvjuk és magától értetődőnek vesszük ezeket a kincseket.

Az izomtónus hanyatlása elkerülhetetlen, de a mértéke azonban rajtad áll! Nézzük mit tehetsz!

  • Mivel az ízületi tok és szalagok vérellátása gyengébb, mint más szöveteké, így az ínak öregedése gyorsabban megy végbe, hamarabb veszíthetik el rugalmasságukat pl.: az Achilles, már 25 éves kor után degenerálódik, az izom ínátmenetnél csökken a vérellátása, hamar tönkre megy, de a kollagénállományt a rendszeres mozgás képes stimulálni.
  • Az ízületet körülvevő izmok védik az ízületet, stabilizálják azt, tehát az izomtömeg megtartása elsődleges célként kell, hogy szerepeljen, melyben a súlyzós, erősítő edzés tud segíteni.
  • A megfelelő mértékű és kiegyensúlyozott arányú terhelés hatására a túlterhelt ízületi/izomzati területek megkönnyebbülnek, a nem elégségesen terheltek pedig újra munkába állnak, így enyhülnek a meglévő panaszok.
  • Az ízületek láncot alkotva rendszerbe állnak, a nagy összetett természetes mozdulatok hatására megtanul egységként dolgozni.
  • Az öregedéssel csökken a testtömeg-izomszövet aránya, akár több mint 20%-kal!


De az izomszövet alkalmazkodó képessége idősebb korban is megmarad, fejleszthető, hipertrófia is elérhető, ehhez szintén erő edzésre van szükség. 

Erre példa ez az MRI felvétel, amit ha jól megnézel, láthatod, hogy aktivitással az izomtömeg megtartható.

 

Ezen a felvételen látható, hogyan változik meg az izomszövet és a zsírszövet aránya egy aktív és egy inaktív életmódot folytató embernél. 

 

A csontsűrűség csökkenése a csontbontás és csontépítés egyensúlyának zavara

  •  Bekövetkezhet, ösztrogénhiányból, D-vitamin és elővitaminjának csökkenéséből, kálcium hiányból, inaktivitásból.
  • A csontoknak terhelésre van szükségük (helyes étkezés mellett), hogy állományukat megóvják, ehhez az kell, hogy ellenállással szemben végzett húzó és nyomó erők például - futás, kerékpározás, elliptikázás közben -hassanak rájuk, ismételten az erőedzés lesz a kulcs.

75 év feletti embereknél a hetedik vezető halál ok az elesés

  • illetve annak következményei, szövődményei.
  • Holott az egyensúly is fejleszthető, az izomerő pedig kellő stabilitást ad.
  • Ráadásul az alacsony izomtömeg hajlamosít az anyagcsere-diszfunkcióra; további zsírgyarapodáshoz és izomvesztéshez vezet, és nagyobb a valószínűsége a degeneratív állapotok (2-es típusú cukorbetegség, szívbetegség, Alzheimer-kór) vagy a korai halál kialakulásának.

Cukorbetegség, pajzsmirigy, mellékvese kifáradás

Ez a hármas gyakran jár kéz a kézben, olykor egyik indikátora lehet a másiknak.

  • Ha idős, ha fiatalkorban a cukorbetegségben érintett vagy bármelyikben is, az erőedzés, az izomtömegnövelés (optimális diétával) sokat segíthet ezek orvoslásában.
  • Ugyanis az inzulinérzékenység javítása az izomszövet nagyságának növelésével történhet a leghatékonyabb módon, mivel a harántcsíkolt izomrost inzulin nélkül is képes glukóz felvételére működése folyamán.
  • Ha csökken az inzulinrezisztencia, akkor nő a T3 (pajzsmirigy), ami javítja a kortizolszintet (mellékvese).

A fenti példákból látható, hogy az időseknek az erőt és az izmokat kell erősíteniük, NEM az állóképességet!

Mivel a hagyományos gondolkodásmód ellenére az idősebbek ugyanúgy képesek stimulálni az izomnövekedést, így ugyanúgy képesek megerősödni, javítani az inzulinérzékenységüket és növelni az anyagcserét; amelyek mind kritikus biomarkerek az egészség és a hosszú élettartam szempontjából.
Tehát próbálj meg aktívan erőt és izmot építeni… méletkortól függetlenül.

Borítókép: krakenimages // Unsplash

A legjobb ajánlataink

i