Az időjárás nem csak kiszámíthatatlan, de sokszor közvetlen hatással van a mindennapi tevékenységekre. Egyrészt befolyásolhatja a hangulatot, a közérzetet, másrészt van, hogy egy nagyobb eső szinte szó szerint képes lehet elmosni a kültéri (edzés) terveket.
Valószínűleg nem kell bemutatni, mennyire hangulatromboló tud lenni a sötét, borús, esős idő, ami sokkal inkább sarkal bekuckózásra, mintsem egyéni csúcsok döntögetésére - főleg, ha kültéri edzésről van szó. Hiszen az esős időjárás gyakran megnehezíti a szabadtéri edzéseket: a nedves körülmények, csúszós talaj és hideg idő eléggé le tudja építeni az ember komfortérzetét. Nem mellesleg pedig a nappali fényhiány és a sötétség is negatívan hathat a motivációra - lényegében nem csak az égbolt, de az edzési kedv is beszürkül, ráadásul pont olyankor, mikor a legnagyobb szükség lenne a szikrázó kreativitásra az újratervezéshez.
Hiszen mégis mi marad, ha elmossa az eső a kültéri terveket?
Nem, nem a punnyadás, hanem az újratervezés!
Ha Te azok közé tartozol, akik kifejezetten élvezik az edzés közben az arcukon legördülő esőcseppeket, akkor biztos rendelkezel esős időre való felszereléssel és némi rutinnal így nem is fogsz egy percig sem meghőkölni az edzéstől.
Ha viszont biztonsági okokból inkább megkímélnéd magad, akkor a beltéri edzési lehetőségek is számos módon kínálhatnak változatosságot és kényelmet.
Otthoni edzések, mint például saját testsúlyos gyakorlatok, aerobik vagy jógagyakorlatok, a HIIT-edzés kiváló alternatívát jelentenek! Az otthoni edzés előnyeit ecsetelnünk sem kell, miszerint nincs szükség különleges felszerelésre, nem jár utazási idővel, a saját ütemedben dolgozhatsz, még csak nyitvatartáshoz sem kell alkalmazkodnod vagy bárki máshoz. Ha pedig van egy-két eszközöd, netán kardiógéped, teljesen feldobhatod az edzést! Utóbbi esetén fitneszapplikációkon keresztül akár versenyezhetsz is valaki mással az online térben.
Az otthoni edzések egyetlen hátulütője lehet, főleg esős időben, hogy könnyedén fedett pályás távolba néző versenyzőként találhatod magad a kanapén egy adag nasival... az időjárás hatása az edzési rutinon könnyen nyomot hagyhat.
Legyen leírt célod és motivációd! Ne csak annyi, hogy izmosodni szeretnék, fogyni szeretnék. Legyenek ehhez konkrét számok és dátumok csatolva. Pl.: december végére leadok 10 kg-ot vagy felszedek 5 kg-ot. Vagy két hónap múlva már képes leszek lefutni 10 kilométert. Természetesen reális célokban gondolkodj!
Na, de itt jön a csavar: ez valószínűleg egy lelkileg gyengébb napon még mindig édes kevés lesz ahhoz, hogy megmozdulj. Ezért nagyon fontos, hogy apró részletességgel írd le, hogy fogod magad érezni, mikor eléred a célod, milyen hatással lesz az életedre, a közérzetedre a mindennapjaidra, hogy fogod megünnepelni stb.
Minél részletesebben kifejted, annál jobb, hiszen ebből a jövőbeli vidám képből tudsz majd erőt meríteni a borús napokon.
Meglehet, hogy motiválóan hat a fényes jövőkép, de az is előfordulhat, hogy az adott napod hangulata annyira sötét, hogy bármiféle szép gondolat is nehezen jön. Ekkor teljesen jó trükk lehet az is,
Ha mindezek után dühből állsz neki edzeni, az sem baj, hiszen nekifogtál és mindig elkezdeni a legnehezebb. Edzés után úgyis szebb hely lesz a világ.
Nemes egyszerűséggel együltő helyedben elhatározod, hogy márpedig, ha fene fenét eszik is 5 másodperc múlva felpattanok és nekiállok edzeni… Majd elkezded a visszaszámlálást, nem agyalsz, nem gondolkodsz, nem gyártasz kifogásokat, csupán a visszaszámlálás végén robotpilóta üzemmódba kapcsolva elkezded az edzést, vagy megindulsz az edzésre.
Esős borús nap, mégis mi az, ami az erős fekete kávén kívül még fel tudna pörgetni és teljesen legális teljesítményfokozóként manapság szinte bármikor, bárhol elérhető?
Bizony a kedvenc zenéid. Fontos, hogy legyen egy jó tracklistád a kedvenc számaidból, ami hallatán kellő mennyiségű dopamin szabadul fel a szervezetedben és már nem is lesz olyan szürke és unott az a nap. Egy adag boldogsághormon és garantáltan megjön a hangulatod egy pezsdítő edzéshez!
Néha tökéletes kedvcsináló lehet egy-egy pörgős edzésvideó a kedvenc sportolódról, vagy akinek az eredményei motiválnak. Egy rövid, velős, 5-10 perces videó is csodát művelhet a hangulatoddal, hiszen abban a pár percben azonosulhatsz az illetővel. Emellett sokszor már önmagában az is motiválhat, hogy látod rajta, ő már ott tart, ahova te is el szeretnél jutni.
Az is lehet, hogy nemes egyszerűséggel inkább csak az adott edzési rutinhoz nincs kedved. Semmi baj! Próbálj ki akkor mást!
Ha fizikailag tényleg kifejezetten fáradtnak érzed magad és amúgy mindig aktív, pörgős edzéseket végzel, akkor lehet itt az ideje beilleszteni egy nyugodtabb, relaxálós nyújtást, jógát, pilatest. Ha viszont pont fordítva, sokkal gyakoribbak nálad a lassú, kimért tempójú edzések, akkor most próbálj ki valami olyat, ami lendületes, ami feldob pl.: kengoo, aerobic, zumba. Ha mindig erőnléti edzést végzel, akkor most próbálj ki valami szuflásat, pulzushajcsárt, akár egy cross-tréninget, egy saját testsúlyos edzést stb.
De válthatsz helyszínt, vagy csatlakozhatsz csoportokhoz is. Ha eddig otthon edzettél, most mozdulj ki!
Lehet, hogy ennek segítségével külön programként fogod megélni az edzést, hiszen fel kell rá készülnöd, össze kell pakolnod stb. Ez segítheti kicsit a lelkesedésed. Ha már eddig is eljártál valahova, de önállóan edzettél, például kondiztál, akkor lehet kipróbálhatnád a csoportos cross fittet, bootcamp-et vagy egy jó funkcionális edzést, ami teljesen másképp mozgat meg. Ha eddig a bicepszed a súlyzóktól égett, most lehet, hogy a dinamikus kötélhajtás teljesen más stimulust adna nem csak az izmoknak, de úgy az idegrendszernek és ezzel a motiváltságodnak is.
Igyekezz nem csak új gyakorlatokat, de akár új edzési módokat, sorrendet bevetni. Súlyzózásnál ilyen módszer lehet a különböző szettek bevezetése: szettek, triszettek, óriás szettek. Módszerek, mint például: vetkőző sorozatok, piramis, huszonegyezés stb.
Míg kardiónál különböző váltott intenzitású programokat követhetsz. Futópadon például váltott iramú sprintek, kocogások, emelkedők válthatják egymást.
Végezhetsz köredzést, ahol akár az erőnléti és aerob jellegű mozgásformák váltják egymást.
És mit tudsz tenni, ha az esős idő a nyaralásod közepette ér, a tervezett edzésnapodon?
Semmi gond, még akkor sem, ha közelben nem találsz fedett helyiséget, konditermet, uszodát, ahol bepótolhatnád az edzést. Hála a technológiának, letölthetsz bármilyen fitneszapplikációt, ami eszköz nélküli edzésprogramot tartalmaz, vagy elég csak a Youtube-ra felnézned és tömkelegével találsz majd edzés videókat.
Max előveszel egy papírzsepit és az lesz a fitneszeszközöd. Nem, ez nem elírás. Egy zsepivel is le tudsz edzeni az apartmanodban vagy a szállodai szobádban. Bemelegítés után egyszerűen csak beteszed az egyik lábfejed alá, melyet hátracsúsztatsz kitörésbe, előrecsúsztatsz guggolásba, ha oldalra csúsztatod, akkor pedig oldalsó kitörés lesz belőle. Ha tenyértámaszban támaszkodsz a földön és mindkét lábad alatt van egy-egy zsepkendő, csinálhatsz váltott térdhúzásokat a törzsed erősítésére, vagy egyszerre csak egy térded húzod fel és nyomsz mellé egy fekvőtámaszt. Vagy szintén tenyértámaszban egyik tenyered alatt papírzsepi és előre/oldalra csúsztatod nyújtva a kezed stb.
Tényleg minden csak kreativitás kérdése!
Ne engedd sose, hogy a külső tényezők, mint akár az időjárás, hatással legyen az edzési rutinodra. Legyen egy miérted és csináld, ha szükséges változtass, alkalmazkodj - akkor garantált lesz a siker!