A testedzés mellett fontos, hogy megfelelően táplálkozzunk, ez segíti a szervezet optimális működését. A vitaminok mellet ásványi anyagokra, rostokra is szükségünk van.
Töretlen a népszerűsége ennek a hagyományos reggeli ételnek, hiszen az íze isteni, és körülbelül 10 perc alatt elkészül. Tulajdonképpen bármivel lehet ízesíteni, ami tetszik, de persze, aki szeretne veszíteni a súlyából, annak érdemes kakaópor helyett mondjuk friss gyümölcsökkel bolondítani azt. Natúr zabpelyhet bármely élelmiszerboltban lehet kapni, de bio-boltokban is hozzáférhetünk. Gyorsan laktat, és jótékony hatással van a bélműködésre, véd a szív és az érrendszeri betegségek kialakulása ellen.
De ezen belül is a natúr joghurt, ugyanis a cukrozott társa nem annyira egészséges. Ezért érdemes megvenni natúr formában és otthon ízesíthetjük kedvünkre gyümölcsökkel (főleg bogyós gyümölcsökkel, de a banán és a narancs után is jöhet bármi). Érdemes kipróbálni magvas müzlikkel is, de vigyázzunk, hogy milyen félét választunk, nehogy túl cukros legyen. A joghurtok segítenek az emésztésben (antibiotikum kúra után, megfelelő étrend kiegészítővel tökéletesen visszaállítja az egyensúlyt a bélrendszerben.) Ha teheted, keresd az élőflórás (vagy probiotikum tartalmú) joghurtokat.
Na, de nem mindegy milyen! A szervezetünknek igenis szüksége van a szénhidrátbevitelre, de persze megfelelő mennyiségben. A fehérkenyér eleve tiltólistán van a fogyókúrázni vágyók számára a hipermagas szénhidrát tartalma miatt, de a rozskenyér, valamint más teljes kiőrlésű kenyerek megfelelőek lehetnek a diétás reggeli étrend mellé. Persze ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásba, például ne fogyasszuk cukros lekvárokkal, a kakaós, mogyorós krémek pedig szóba se jöhetnek, és naponta vagy kétnaponta együnk belőle egy-két szeletet.
Aki teljesen le akar számolni mindenfajta pékáruval, annak érdemes kipróbálnia az extrudált kenyereket, vagy a különböző puffasztott gabonából készült tallérokat. Általában ezek megtalálhatók minden élelmiszerboltban, és több ízben is szokták árulni őket, szóval válogathatunk kedvünkre.
Csokis? Cukros? Felejtsd el! Csak a teljes kiőrlésű jöhet szóba. Keresd a korpás és zabpelyhes kekszeket, ezeknek igazán jó az ízük, és még laktatóak is reggelire és uzsonnára is. Ha neked ez túl száraz , fogyaszd esetleg valamilyen házilag készített növényi-, tojás, vagy májkrémmel, de jó kísérő lehet például egy bögre kávé is, növényi tejjel. Azoknak, akik általában rohannak reggel kitűnő választás, amellett, hogy rendkívül táplálóak.
Csak így, magában, nyersen és ráadásul akár töménytelen mennyiségben! A gyümölcsök fantasztikusak, tele vannak vitaminnal és még finomak is! Szinte mindegy melyiket választod, csak egészítsd ki egy marék olajos maggal (pl. mandula, dió, kesudió), így készítsd el salátában és kis fahéjjal és citromlével, de beledobálhatod joghurtba, növényi joghurtba is akár. Ha viszont magában akarod enni, akkor reggelire érdemesebb a savasabbakat kerülni, mert könnyen felkavarhatják a gyomrod. Ilyen például az alma, a kiwi, és a narancs. Turmixokat is készíthetsz belőlük, de csináld teljesen cukormentesre, és válassz zsírszegény vagy növényi tejet hozzá. Valami isteni, kész energiabomba!
A népszerű kedvencet, a túrósbatyut sajnos így hanyagolnunk kell, ugyanis a leveles tészta rengeteg szénhidrátot és cukrot tartalmaz. Ám a túró magában fogyasztva igencsak tápláló és egészséges, és mindössze 80 kilokalóriát tartalmaz 100 g-ja. De persze ezt is ízesíthetjük gyümölcsökkel, és különböző fűszerekkel is reggelire, nagyon finom lesz.
Borítókép: Brooke Lark // Unsplash