Az otthoni edzés is lehet biztonságos, kényelmes és teljes körű. Ha az időn spórolnál, esetleg szégyenlős vagy, akkor sem kell lemondanod a fitneszgépek otthoni használatáról - nemes egyszerűséggel csak meg kell találnod a számodra legalkalmasabb eszközöket, amelyek segítenek a leghamarabb elérni személyes fitneszcéljaidat és megkönnyítik az oda vezető utad. Mindezt anélkül, hogy ruhafogasként vagy porfogóként végeznék az otthonodban...
Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk számodra a legjobb otthoni fitneszgépeket és kiegészítőket, amelyek kifejezetten kezdőknek ajánlottak az edzésekhez. Valamint azt is megosztjuk, hogyan tudod kiválasztani a megfelelő eszközöket és mik azok a dolgok, amiken semmiképpen nem érdemes spórolnod.
Talán a legnépszerűbb otthoni fitneszgépek közé tartozik, és általában a futópad az első gondolata mindenkinek, amikor kardiogépre gondol - még akkor is, ha nem szereti a futást. Sikerének számos titka lehet: egyrészt, általában könnyen kezelhető, másrészt rákényszerít a teljesítmény leadására. Egyszerűen muszáj lépést tartanod a futószalaggal, emiatt könnyen fókuszálttá teheti az edzésed. Ráadásul a legtöbb futópad rugalmas futófelülettel is rendelkezik, ami igazán ízületbaráttá teszi a futást, nem éri minden becsapódásnál atrocitás az ízületeket.
Akkor sem kell elkeseredned, ha még nehezen megy a futás! Intenzív sétákat is ejthetsz rajta, az erőkifejtést pedig növelheted állítható dőlésszögekkel. Értelemszerűen, minél nagyobb a dőlésszög nagysága, annál intenzívebbé válik a gyakorlat.
Ráadásul kis kreativitással nem csak intenzív sétára, futásra használhatod, hanem végezhetsz rajta sétáló kitöréseket, guggolásokat, két kézi súlyzó segítségével erősítő gyakorlatokat. Használatával könnyen megvalósítható a köredzés is, igazából, ha úgy vesszük növeli a mozgásteret.
Mellette szól még, hogy otthoni használatra készültek olyan verziók is, amelyek nemes egyszerűséggel összecsukhatóak, könnyen mobilizálhatóak, vagy akár el is rejthetőek és csak használatkor kell, hogy nagyobb helyet foglaljon a lakásban. Egy jó otthoni futópad választásnál mindig figyelembe kell venni a rendelkezésre álló helyet és nyilván a költségvetést is.
Ennek az otthoni fineszgépnek két apró hátránya lehet, melyek azonban könnyen orvosolhatóak: az egyik, hogy lakásban lehet kicsit hangos, de egy futópad-alátéttel ezt egyszerűen orvosolhatjuk, ráadásul ezzel védjük a padlót vagy követ is. Másrészt kezdőként, ha még sosem álltál futópadon, kicsit testidegen érzés lehet rajta sétálni, de gyakorlással könnyen és hamar bele lehet jönni.
Ha a célod az erősítő edzés rendszeres bevezetése otthonra, remek szolgálatot tehetnek az egy- vagy kétkezes kézi súlyzók. Ha még teljesen kezdő vagy, nem is kell hatalmas súlyokban gondolkodnod, hiszen először, az alapozás idején úgyis a test átmozgatása, a gyakorlatok helyes elsajátítása a cél.
Későbbiekben érdemes egy súlyzókészletet beszerezni, hogy a különböző gyakorlatokhoz egyszerűen tudd igazítani a használt súly nagyságát, illetve, hogy le tudd követni a fejlődésed. Kaphatóak azonban már olyan kézi súlyzók is, melyek gyakorlatilag egy kattintással állíthatóak 4 kg-tól egészen 41 kg-ig.
Egy kardiógéppel és egy optimális súlyzókészlettel az otthoni edzés már teljes mértékben támogatott.
Kiváló fitneszgép kezdőknek az elliptikus tréner és remek alternatívája lehet a futópadnak, amennyiben kardióedzést végeznél otthon. Alacsony terhelést ró az ízületekre - mondhatni igazán ízületbarát -, miközben hatékonyan dolgoztatja a láb- és felsőtest izmait (attól függően, hogy melyik végtagoddal hajtod jobban). Az elliptikus tréner használata könnyű, és az intenzitást is egyszerűen tudod rajta szabályozni.
Típustól függően található belőle összecsukható vagy fix változat. Választásnál fontos figyelni a lépéshossz távolságára - ha többen szeretnétek otthon használni, érdemes olyan verziót választani, melynek állítható a lépéstávolsága.
Ha az összetett, funkcionális gyakorlatok felé kacsingatsz és esetleg nem szeretnéd anyagilag nagyobb beruházásra adni a fejed, akkor ezek remek eszközök lehetnek a számodra. Abban az esetben, ha teljesen kezdő vagy, érdemes néhány videót megnézned, hogy ötleteket meríts a gyakorlatok sokaságából és megtanuld azok helyes kivitelezését.
A jógaszőnyeg vagy fitneszmatrac nem csak a nyújtásokhoz, jógához, piláteszhez lehet hasznos, hanem olyan saját testsúlyos gyakorlatoknál is, mint például az erősítő hasizomgyakorlatok. Ezért talán mondhatni a legalapabb fitneszeszközök egyike. Egy jó minőségű matrac anyagában strapabíró, könnyen takarítható, jó tapadást biztosít és kellő vastagságú ahhoz, hogy kényelmes legyen rajta tornázni.
A fitneszlabdák remek kis találmányok, mondhatni egyszerűségében az ereje. Mindenképpen a magasságodhoz megfelelő méretűt válassz:
A gumilabdán végzett gyakorlatokat megbolondíthatod gumiszalagos ellenállással. A gumiszalagok önmagukban is nagyszerű eszközök. A súlyzókkal szemben folyamatosan növekvő ellenállást biztosítanak, ahogy a húzások során egyre jobban kifeszülnek, ráadásul igen kicsi helyen is elférnek, elég nekik egy fiók pici szeglete. Különböző erősségben kaphatóak, gyengétől az extra erősig, ezáltal könnyen megtalálod az erőnlétednek megfelelőt vagy szükség esetén többet is összefoghatsz.
És ha már kis helyigény, a TRX ebből a szempontból is remek találmány. Felfűzheted a kertedben egy vastagabb faágra, átdobhatod egy gerendán vagy beakaszthatod az ajtóba és már használhatod is. Tetőtől-talpig átmozgathatod magad vele, sőt mind erősítésre, mind kardió-jellegű gyakorlatokra kiváló eszköz. Abban az esetben, ha még sosem használtál TRX-et, lehet, hogy érdemes pár magán vagy csoportos órát venned, hogy biztonságosan tudd rajta végezni a gyakorlatokat.
Az otthoni edzések hatékonyabbá tétele vagy monitorozása érdekében érdemes lehet beszerezned egy-két alapvető fitneszkiegészítőt, mint például egy pulzusmérő öv, óra, okosóra. Ha az állóképességedet fejlesztenéd, mindenképpen érdemes figyelemmel kísérned a pulzusod. Egyes kardiógépek beépített pulzusmérővel rendelkeznek, amelyek kommunikálnak a pulzusmérő övvel.
Ugyanakkor otthoni fitneszgépek használata esetén szükséged lehet olyan kiegészítőkre is, mint az alátétek, olajok, kenőanyagok, amelyek segítik a géped élettartalmának és minőségének megóvását.
Készíts egy prioritási listát azokról az eszközökről, amelyekre elsőként szükséged van. Lehet, hogy egy teljes testes átmozgatáshoz egyelőre untig elég egy fitneszmatrac, amíg hozzá nem szoktatod az ízületeidet és a testedet a mozgáshoz. Ha pedig ez jól megy, növelheted az ellenállást gumiszalaggal vagy egy kisebb súlyzókészlettel, fitball-lal vagy TRX-szel. Abszolút a Te célod fogja meghatározni mikor, mivel bővítsd a repertoárt.
Lehet, hogy az állóképességed fejlesztenéd vagy szíved szerint köredzésekbe fognál és jobban motivál egy otthoni fitneszgép jelenléte? Akkor viszont válassz ennek megfelelően egy jó minőségű futópadot, ellipszis trénert vagy szobabiciklit.
Az otthoni fitneszgépek és kiegészítők beszerzésekor ne spórolj az alábbi dolgokon:
Az otthoni fitneszgépek és kiegészítők kiválasztása nagyban befolyásolja az edzések hatékonyságát és az elérhető eredményeket. Egy rosszul kiválasztott eszköz vagy gép elég hamar és könnyen kedved veheti a rendszeres mozgástól - ám ha találsz olyan eszközt, gépet, amit szeretsz használni, az további mozgásra fog ösztökélni, motiválóan fog hatni, így sokkal egyszerűbben tudod majd elérni a célodat.