Az edzőtermi eszközök nemcsak az intenzív edzésekhez hasznosak, hanem a mindennapi mozgáskultúra kialakításában is kulcsszerepet játszhatnak. Az olyan eszközök, mint a súlyzók, szobabiciklik vagy akár a kisebb fitneszkiegészítők, segíthetnek abban, hogy a mozgás a napi rutinunk szerves részévé váljon.
Gondolj csak bele: ha otthon, látható helyen és elérhető közelségben van a kedvenc edzőtermi eszközöd, csak térülsz-fordulsz és szinte bármikor rávetheted magad, amikor ki tudsz magadnak ragadni valamivel több időt (mondjuk legalább egy fél órát).
A nettó fél óra egyáltalán nem hangzik soknak. Az otthoni edzés hatalmas előnye, hogy megspórolod az utazással járó időt még akkor is, ha csak 10 percnyi távolságra van kedvenc konditermed vagy fitneszstúdiód, hiszen az oda-vissza máris minimum plusz 20 percet hozzátesz a fél órás edzésedhez, ezzel máris bruttó 50 percnél tartanál. Így viszont, hogy ezt a kis időt is meg tudod spórolni, a mozgást még könnyebben beiktathatod a napi rutinodba - legyen szó reggeli edzésről ébredés után, vagy délutáni munka utáni levezetésről.
Persze ismerjük az érem másik oldalát is, hogy mennyire könnyű otthon elkalandozni vagy megsajnálni magad és fittyet hányni az egészre, de hidd el, ha túl vagy az első 3-4 hét kezdeti szakaszon, onnantól már a megszokás mozgásban fog tartani és gondolkodás nélkül nyúzod majd az otthoni eszközeidet.
Ha úgy igazán, szigorúan belegondolsz, biztos neked is van olyan fél óra a napodban, amit ki tudnál szakítani és a fittség szolgálatába állíthatnál. Például a kedvenc sorozatod remek lehetőséget nyújt egy kis kardiózásra, vagy amíg sül a tepsis vacsora, miért is ne nyomhatnál le egy kis erősítő edzést? De az is lehet, hogy pont egy otthoni futópad fogja meghozni a kedved a reggeli kardiózáshoz és csak emiatt kezded kicsit korábban a napot.
Ha be szeretnéd iktatni a napi rutinba az otthoni edzést, először gondold át, melyik az konditermi eszköz, amelyik téged úgy igazán motivál, vagy amit szívesen használsz és még az otthonodban is elfér.
Ha imádod a kardiógépeket, akkor a szobabicikli vagy taposógép például egyáltalán nem fog sok helyet foglalni. Az összecsukható futópadok is egyre diszkrétebbek, maximum a használatuk idejére van szükség nagyobb térre. Az elliptikus trénernek és az evezőgépnek valamivel nagyobb állandó jellegű helyigénye van - mindenesetre ezek alá érdemes beszerezni még egy padlóvédőt is, így tuti nem éri atrocitás a burkolatot.
A kardiógépekkel az edzés valójában motiváló és egyszerű lehet. Figyelem, egyszerűt írtunk és nem könnyűt!
Ugyanis nem csak beépített programokkal, pulzushoz igazítható funkciókkal rendelkeznek, de applikációk segítségével lehetőség van akár a világ bármely más pontjáról bejelentkező edzőtársakkal edzeni. Ha él benned némi versenyszellem, ez tuti fel fogja piszkálni a tettvágyat és pozitívan befolyásolja majd a leadott teljesítményt. Ráadásul, garantáltan nem nézel majd unalmas kihívásoknak elébe, hiszen még versenypályákat is választhatsz magadnak! Az applikációknak hála futhatsz meredek terepeken vagy lankás ösvényeken is.
Ha mindez nem lenne elég, a virtuális valóság brutális edzésszimulációkkal vár, melyeket futópadra, vagy szobakerékpárra fejlesztettek, így igencsak szórakoztató formában végezhetők el az edzések. Pattanj lóhátra, ülj tankba, vagy legyél forma egyes pilóta, evezz a folyón, teljesen mindegy csak érj célba minél hamarabb.
Ezek az alkalmazások tuti, hogy kiragadnak a mindennapokból, és teljesen a jelenben tartanak, ami által garantáltan ki tudsz kapcsolódni és fel tudsz töltődni. Abszolút díjnyertes választás, ha érdekel a virtuális valóság - és lehet, hogy az edzőpálya virtuális ugyan, viszont a fejlődés a testeden az teljesen valóságos lesz, ha rendszeresen gyakorolsz.
Ha ennél kevésbé vagy elrugaszkodott, vagy az erősítő edzéseket jobban szereted, akkor az olyan edzőtermi eszközök, mint a súlyzók vagy - nagyobb rendelkezésre álló hely esetében - a kábeles csigás gép igazán komplex megoldást nyújt.
Gyakorlatilag nincs olyan izomcsoport, amit ne tudnál ezen eszközök segítségével alaposan átmozgatni az otthoni edzések során. A súlyzók könnyen tárolhatók, és a tárcsák segítségével igény szerint változtathatsz a használt súly nagyságán. Szerencsére már elérhetőek olyan állítható egykezes kézi súlyzók, melyek mindössze egy tekeréssel 4-től akár 41 kg-ig szabályozhatóak anélkül, hogy egyesével kellene fel-le szerelni hozzá a tárcsákat. Nyilván, ha már ekkora súlyokban gondolkodsz, akkor egy strapabíró, dönthető edzőpad is az otthoni kellékes tár részét kell, hogy képezze. Egyszeri beruházás, de garantáltan bőven megtérül.
Az említett keresztcsigával is hasonló a helyzet: a lapsúlyos megoldásnak köszönhetően egy mozdulattal beállíthatod a munkasúlyt, ráadásul számos fogantyúval bővíthető, így minden irányból megbombázhatod az izmokat. Egyetlen hátránya van, hogy fix helyet igényel, ahol rendszeresen tudod használni, viszont tényleg koncentráltan hathatsz vele minden izomcsoportra.
És persze szerepelhetnek a listán még olyan edzőtermi fitneszeszközök, mint a TRX, fitball, gumiszalagok, egyensúlyozó félgömb (BOSU).
Szintén kiváló választások, ráadásul egy-egy videó megosztó platformon akár komplett edzéseket is elérhetsz, vagy ha úgy érzed, cserben hagyott a kreativitásod, csatlakozhatsz online órákhoz.
Egyáltalán nem kell lemondani az erősítésről csak azért, mert sorozatnézés közben inkább kardióznál. Ki mondta, hogy nem lehet ezeket akár napi váltásban, sőt akár egy köredzésbe betenni? Nyilván ez utóbbi már haladó technika, de köztes átmenet lehet, amikor futópadon séta közben erősítesz súlyzóval vagy gumiszalaggal.
A lényeg a következetesség és természetesen az elszántság.
Ahhoz, hogy elszánt maradj fontos, hogy tudd, miért csinálod.
Legyen célod, ezt írd le és jegyezd fel mellé azt is, hogy miért akarod elérni, kendőzetlen őszinteséggel. Jól esnének az irigy pillantások? Nyugodtan írd csak le, ezt úgyis magadnak készíted.
Ha a cél már megvan, akkor a következő lépés a tettek mezejére lépni.
Nem kell, hogy egyből megváltsd a világot. Nyugodtan kezdd csak kicsiben, napi 20-30 perccel. Szoktasd magad és értsd meg, hogy a semminél a kicsi is sokkal több. Hidd el, nem az alkalmi két órás edzéstől fogsz kipendülni, hanem a rendszeresen végzett, következetes mozgástól. Ha csak 20 perc fér bele, akkor annyit tegyél bele - de azt rendszeresen.
Oszd fel! Reggel 20 perc kardió, este pedig 15-20 perc erősítő, átmozgató edzés. És máris összejött a 30-40 perc. Tökéletes!
Fixáld a napokat és az időpontokat! Mondd azt, hogy igen is a kedd, csütörtök és szombat az edzésnap, ha össze is dől a világ, ezeken a napokon akkor is mozogni fogok reggel fél 7-kor egy fél órát vagy délután 6-kor. Így sokkal könnyebb úgy alakítani a napi rutint, hogy az edzésnek igenis helye legyen benne. Sajnos muszáj egy kicsit zsonglőrködni az idővel, de megéri.
Láthatod, hogy a megfelelő eszközválasztás bizony nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a mozgást beépítsd az életedbe. Felszerelésben pedig nincs hiány: a súlyzók, szobabiciklik, gumiszalagok és egyéb edzőtermi eszközök kiválóan alkalmasak arra, hogy rövid, de hatékony edzéseket végezz az otthonodban.