Megoszlanak a vélemények a futópad edzések hatékonyságáról. Jó dolog, hogy a futógépen pontosan kontrolált tempóban futhatunk, és hogy a dőlésszög változtatásával komoly hegyi tréningeket lehet végigcsinálni, hogy könnyen meg tudjuk oldani a folyamatos frissítést. A futószalag egyenletes, rugalmas felszínt biztosít a futáshoz, így kíméli a lábunkat.
Ha először próbáljuk ki a futópadot, az edzőteremben mindig kérjük az edző tanácsát, segítségét. Először is ismerkedjünk meg a futógép típusával, majd a beállításokkal.
A futógép modelleken van egy ún. vészleállító, ez általában egy piros (mágneses) gomb a kijelző közepén, amit megnyomva/lerántva a szalag rögtön leáll.
Megjegyzés:
Ha hirtelen szeretnénk megállni a leggyorsabb módszer nem a szalag leállítása, hanem a kapaszkodó megfogásával kilépés a futógép két szélére, terpeszállásba.
Általában 3-10 előre beprogramozott gyalogló illetve futóprogram van a futópad memóriájában, amiket számozott gombokkal tudunk kiválasztani.
Erre is számozott gombok és/vagy fel-le nyilakkal ellátott gombok szolgálnak a kijelzőn, és sokszor a futógép kapaszkodóján is vannak erre szolgáló gombok, mert ezeket futás közben sokkal könnyebb elérni.
Beírva nem, életkor, testsúly adatokat a futógép folyamatosan jelzi nekünk, hogy kb. mennyi kalóriát égettünk el a futásunkkal (ezzel azért nem muszáj már az első alkalommal bíbelődni).
Gépenként változó, hogy van-e lehetőség pulzustartományok szerinti edzésre, ha szeretnénk kipróbálni, erről kérdezzük meg az edzőt.
Számítsunk rá, hogy a kisebb légellenállás következtében gyorsan felhevül a testünk, így sokkal többet fogunk izzadni, és többet kell frissítenünk is. Ezért indulás előtt még helyezzünk egy törülközőt és a frissítőnket elérhető távolságba, hogy ezekért ne kelljen leszállni a padról. Ha van a teremben, szobában ventilátor, próbáljunk annak közelébe helyezkedni.
Először sétával ismerkedjünk meg a kiválasztott futógép moellünkkel.