Fogyás és a leptinek

A szervezet nagyon bonyolult módon, hormonokkal oldja meg a testtömeg szabályozását. Ezek a hormonok egymásra és saját koncentrációjukra is hatnak, ezen hatások összessége szabályozza testtömegünket.

A leptin a szervezet által termelt hormon, mely az éhségérzetet szabályozza. Esetenként előfordulhat leptinrezisztencia, mely az étkezés természetes egyensúlyát és rendszerét felborítja, a leptinrezisztensek nem másként érzékelik az éhséget, és sok esetben túleszik magukat, ami jelentős testsúlynövekedéshez vezet.

Mi a leptin és hogyan hat a szervezetünkre?

Az egyik, nem is olyan rég felfedezett hormon, a leptin az eddigiek közül az egyik legérdekesebb a testtömeg szabályozása szempontjából. A leptin a görög eredetű „leptos” szóból ered, amelynek jelentése „sovány”. 

A leptint a zsírsejtek, tudományos nevükön adipociták termelik attól függően, hogy épp mekkora a zsírtartalmuk. Ebből következik, hogy azok esetében, akik túlsúllyal rendelkeznek, a leptinszint magasabb, mint a normál testalkatú embereknél. A magas leptinszint fogyást eredményezne, azonban a túlsúlyosaknál a leptin már nem tudja megfelelően kifejteni hatását, mert úgynevezett leptin rezisztancia alakul ki.

A leptin úgy szabályozza a testtömeget, hogy az étvágyat befolyásolja receptorokon keresztül bizonyos területeken. Ezt úgy néz ki, hogy ha a leptin a receptorhoz kötődik, kialakul a telítettség érzet, csökken az étvágy. Ha a leptin kevés, a receptoroknak csak kisebb része van kötött állapotban és az étvágy nagyobb, mivel lassabban alakul ki telítettség érzet.

A sovány emberek szervezetében a zsírsejtek sokkal kevesebb leptint termelnek. Minél soványabb az illető, ez a mennyiség annál kisebb. Ez egyértelmű, hiszen, ha soványabb valaki, akkor kevesebb zsírsejttel rendelkezik és nyilvánvalóan kevesebbet is eszik. A leptin hiánya, valamint a túlsúlyosak esetében a leptinnel szembeni ellenálló képesség koplaló üzemmódba kapcsolja a szervezetet, így az éhesebb és sokkal erőteljesebben raktározó lesz. Az anyagcsere lelassul, több zsírt raktároz a szervezet.

A leptin és a tévhitek

Sok olyan tévhit kering az interneten és „szájhagyomány útján” is, hogy a fogyást a leptin hormon bevitelével, vagy a leptin termelődésének meggyorsításával, megnövelésével lehet elrni. Ez úgy, ahogy van, ostobaság. A hormonális problémák miatt hízó embereknél nem a leptinszint a probléma, de ha a hormonok között piszkálunk meg valamit, nagy bajokat okozhatunk.

Igaz, hogy a magasabb leptin szint telítettség érzés nyújt más kevesebb étel bevitele esetén is és nem kapcsol raktározó üzemmódba a szervezet, ám nyilvánvaló, hogy a leptinszint bizonyos nagyságú koncentráció fölött éppen az ellenkező hatást váltja ki. Ha kialakul a leptinnel szembeni ellenállás, akkor éppen az történik, hogy könnyebben hízik az illető. Az ilyesmivel vigyázni kell, mert a természet önmagában nagyon jól működik, de a különböző mesterséges behatásoknak beláthatatlan következményei lehetnek.

A legjobb megoldás az egészséges életmód, a káros anyagok bevitelének mellőzése, a zsír, és szénhidrátok bevitelének komoly mérséklése, a megfelelő anyagok bevitele és a testmozgás.

i