A legtöbben imádjuk a tavaszt, a cirógató napsugarakat, a levegő illatát, a dallamos madárcsicsergést, a természet felpezsdülését, az úgynevezett tavaszi zsongást, mégis sötét árnyékot vethet az egészre a tavaszi fáradtság, amikor lehangoltan vonszoljuk magunkat egyik helyről a másikra, ha egyáltalán van lelkierőnk megmozdulni.
Na de miért is történik velünk mindez?
Sokan a téli sötétség és kopárság miatt a vitaminhiányra gondolnak, de egy helyesen követett étrenddel manapság ennek nem volna szabad bekövetkeznie, hiszen a legtöbb tápanyagforrás az év minden időszakában, szezontól függetlenül elérhető - ha más nem, legalább mirelit formájában. Jó-jó tudjuk, hogy ezek sem állagban, sem illatra, se semmilyen módon nem vetekedhetnek egy frissen szedett példánnyal, mégis jó szolgálatot tesznek a téli hónapokban. Ráadásul számos vitaminkészítmény áll ma már rendelkezésünkre, legyen szó D, B, C stb. vitaminról vagy egyéb ásványi anyagról.
Tény, hogy a téli hónapokban a rövidebb nappalok hatására cirkadián-ritmusunk megváltozik, és endokrin-rendszerünkben is változások állnak be, melyek tavasszal egy újabb változáson esnek át:
- Mivel hajlamosabbak vagyunk télen begubózni, és magasabb kalória, de kevesebb tápanyagértékű ételt fogyasztani, bélflóránkban is beállhat egy változás, ami hatással van idegrendszerünkre, hormonjainkra.
- Arról már nem is beszélve, ha téli lustaságunk több félkész/kész termék fogyasztására ösztökél, akkor azok magas adalékanyag- és tartósítószer-tartalma tovább ront mind a beleink egészségén mind a hangulatunkon.
- Sokak számára a tavaszi virágzással egyidejűleg kezdetét veszi az allergiaszezon is, ami szintén igénybe veszi az immunrendszert.
- De vannak olyan tanulmányok, melyek arra világítottak rá, hogy a TSH értéke (pajzsmirigy-hormon) tavasszal a legalacsonyabb, ami pajzsmirigy-alulműködéssel szenvedő egyének számára megint csak nem kedvez.
Mit tudsz tenni az energiakészlet feltöltéséért?
Ideje a tavaszi nagytakarításnak:
- Tüntess el a kamrádból, mélyhűtődből, minden mesterkélt, műanyag, félkész ételt, felesleges kalóriát tartalmazó nassolni valót, üdítőt!
- Hetente fogyassz májat (400 gr) ezzel biztosítani tudod A-vitamin szükségleted.
- Készíts heti többször tengeri halat, herkentyűt fő fogásként, így fedezheted a gyulladáscsökkentő omega 3 beviteled, továbbá a szelén, jód, cink ellátottságod.
- Egyél több rostot, főként zöld levelűt pl.: rukkola, jégsaláta, fejes saláta, endívia, lollo saláta, bükklevél saláta, csalán/pitypanglevél, szőlő levél stb. Magyarországon az átlag rostfogyasztás 15 gr-ra tehető, a normál napi minimum 30 gr-tól indul.
- Részesítsd előnyben a sötét színű, bogyós gyümölcsöket, magas flavonoid tartalmuk magas antioxidáns bevitelt jelenthet számodra.
- Ha tavasszal rendszerint allergia kínoz, csökkentsd az immunrendszered terhelését azzal, hogy alacsonyabb hisztamintartalmú ételeket választasz.
- Termelj boldogsághormonokat mozgással! A testedzés szerepét reméljük már hangsúlyoznunk sem kell, hogy heti minimum 3*1 órában, rendszeresen mozgasd át magad pl. futópad vagy szobakerékpár segítségével.
- Tervezz több szabadidős kültéri programot, töltődj D-vitaminnal a nap sugaraiból.
- Kerüld a serkentő, élvezeti szerek fogyasztását, mint kávé, kakaó, koffein, alkohol.
Figyelj a tested jelzéseire! Ha van az egészségre káros szokásod, itt az ideje a megújulásnak és felhagyni az önrontó attitűddel. Cseréld le az eddigi negatív berögződéseket, mintákat valami sokkal jobbra és pozitívabbra. Még ha az elején nehéz is, ez a fordulat hosszútávon csodás hatással lesz az életed minden területére!