Kiválasztani a számunkra legmegfelelőbb kardiógépet gyakran nagy kihívást jelenthet, mivel számos lehetőség áll rendelkezésre. A futópad, elliptikus tréner, szobakerékpár, taposógép, evezőpad mind hatékony eszközök a kardióedzésekhez - de mégis, mi alapján döntsük el, hogy melyik a legmegfelelőbb számunkra?
A kardiógépek egyik nagy előnye, hogy mivel fedett helyen, beltérben vannak, használatuk az időjárástól teljesen független, ezáltal bármikor jó szolgálatot tehetnek. Az otthoni kardiógépek plusz előnye, hogy nyilván bármikor a rendelkezésre állnak, nem kell semmiféle nyitvatartáshoz alkalmazkodni, sem fel-alá utazni az edzésért, illetve sokszor hasonló technikai paraméterekkel is bírnak, mint az edzőtermi gépek. Nyilván egy edzőteremben használt gépnek sokkal masszívabbnak, robosztusosabbnak kell lennie, hogy elbírja a különböző súlyú felhasználókat és a napi több órás igénybevételt, valamint képes legyen egy sokkal szélesebb teljesítményigényt is kielégíteni. Éppen ezért lehet jó ötlet otthoni kardiógép-vásárlás előtt letesztelni a különböző kardiógépeket, hogy megtudd, neked mire van igényed, min szeretsz dolgozni. Ezáltal specifikusabban, könnyebben tudsz választani.
A kardiógépek összehasonlítása során, túl az anyagi vonzaton, érdemes nem csak az egyéni célokat, hanem a különböző gépek előnyeit-hátrányait is latba vetni, úgyhogy most alaposan ki is vesézzük ezeket.
Mi mással is kezdhetnénk a felsorolást, ha nem az egyik legkedveltebb kardióeszközzel, a futópaddal. Használatával sokszor még azok is megszeretik a futást, az állóképességi edzéseket, akik alapból ódzkodnak tőlük, hiszen általában elég széles programvariációval rendelkeznek, ami miatt kifejezetten élvezetessé teszik az edzéseket. Ráadásul a szalag sebességével egyszerűen kénytelen vagy tartani a lépést, ezáltal könnyebb az edzésedre összpontosítanod. A tempó mellett jellemzően az emelkedő is állítható, így, ha még a futás nem megy, vagy a futótempó mellé növelnéd az ellenállást, akkor a dőlésszög fokozása erre nagyszerű lehetőség.
A futópad további nagy előnye, hogy pontosan méri az időt, a megtett távolságot, tempót és kalóriafelhasználást. Amennyiben szabadtéren futsz, sokkal nehezebb belőni az egyenletes tempót - főként a futás elején, amikor jellemzően több energiád van. Vagy gyengébb napokon előfordulhat, hogy ugyanaz a tempó, amivel máskor futsz, gyorsnak tűnik, de a futópad erről világos képet fog adni neked, hogy csak az aznapi fáradtságod akar becsapni és nem fogja hagyni, hogy alábbhagyd (ha csak nem veszed lejjebb a tempót).
A rugalmas futófelület is mellette szól: védi az ízületeket a becsapódások okozta atrocitásoktól.
A futópad segítségével a kardióedzéseket könnyen kiegészítheted erősítéssel: könnyed séta közben használhatsz kézi súlyzókat, gumiszalagot a felsőtest erősítésére. De lassabb tempóra állítva a gépet végezhetsz rajta sétálókitöréseket, a futópad két szélére állva guggolásokat stb.
Ha otthoni futópad vásárlás előtt állsz, gondold át milyen sebességkorlátokkal rendelkezzen a gép, mekkora dőlésszögekre tartasz igényt. Illetve fontos eldöntened, hogy fix gépet vagy összecsukhatót választasz-e. Hiszen a futópadok egyik hátránya, hogy fix változatai elég nagy helyet foglalnak el. A másik, hogy lakásban használata zajos lehet, bár a futópad-alátét tompíthatja a hangokat, de vékonyabb falak esetén így is zavarhatja a szomszédokat.
A futópad használata igényel némi karbantartást: a futófelület egyenletes kopása miatt fontos, hogy a lehető legvízszintesebb talajon legyen felállítva, bár támasztó lábaival lehet valamennyire finomhangolni. A futószalag és a futólap között, valamint a futógép alatt érdemes rendszeresen portalanítani, hogy a futószalag minél tovább megőrizze épségét. Típustól függően vannak, amelyek saját magukat olajozzák és vannak, amelyeket (használattól függően) neked kell után kenni, amelyhez érdemes megvásárolnod a gyártó által ajánlott kenőanyagot. Így mondhatni a futópad igényel némi törődést is.
A másik nagy kedvenc az ellipszis vagy elliptikus tréner - nem véletlenül, hiszen amellett, hogy nagyon kíméletes az ízületekhez, biztosítja a teljes test átmozgatását. Attól függően, hogy melyik végtaggal dolgozol erőteljesebben, nagyobb intenzitással edzheted a felsőtested vagy az alsótested, vagy egyszerre mind a kettőt.
Az ellenállás sok esetben egyetlen gombnyomással állítható a mozgókarokon - vagy az edzés megkezdése előtt választhatsz a különféle előre programozott beállítási módok közül, így a gép automatán állítja majd menetközben a szükséges ellenállást, anélkül, hogy el kellene engedned a karokat és kiesnél az egyensúlyból.
A profibb gépek rendelkeznek lépéshossz-beállítással, ami magasabb emberek esetén különösen fontos. Így, ha otthonra keresel elipszistrénert, a lépéshosszra, vagy annak beállítási lehetőségeire érdemes odafigyelned, sem a túl kicsi, sem a túl hosszú lépéshossz nem ideális.
Előnye a futópaddal szemben, hogy használata jóval halkabb, típustól függően viszont helyigénye nem biztos, hogy sokkal kisebb, a tempót pedig mindenképpen neked kell diktálni.
Nem hagyhatjuk ki a kardiógépek összehasonlításából a szobakerékpárt. Jóval kisebb helyet foglal, mint a fentebb említett eszközök, és szintén azokhoz hasonlóan rendelkezik különböző előre választható programokkal. A modernebb típusok összeköthetőek különböző applikációkkal, így lehetőséged van nem csak versenyezni másokkal, de a világ különböző tájain/pályáin tekerni.
Választásánál érdemes odafigyelned az ülés állíthatóságára, nem csak magasság, hanem a kormánytól való távolság esetében is. Több típusnál állítható a kormánymagasság is, hasonlóan egy utcai kerékpáréhoz. Az ülésnél fontos még figyelembe venni az ülés kialakítását, párnázottságát - nem mindenkinek komfortos ugyanaz. Ajánlott a lendkerekek súlyát is szemügyre venni, amennyiben az túl kicsi, nem biztos, hogy kellő ellenállást tud majd biztosítani számodra.
Edzés tekintetében a szobakerékpáron is végezhetsz a felsőtestre gyakorlatokat, de az nem feltétlenül lesz olyan kényelmes, mint egy futópadon, könnyen olyan érzésed lehet mintha leakarnál csúszni az ülésről stb. Egy köredzés részeként el lehet képzelni, mint önálló állomás, de összetett gyakorlatokra kevésbé alkalmas. Ráadásul, ha egész nap ülőmunkát végzel, akkor sem fogod igazán szeretni, hiszen ezen is ülnöd kell, nyilván némi lábtempó mellett. Abban az esetben viszont, ha egy térdbarát megoldást keresel, tökéletes választás lehet, hiszen semmiféle becsapódással nem terheled az ízületeidet.
Ezek azok a kardiógépek, melyeket első körben inkább konditeremben szeretnek használni, ritkábban vásárolják meg otthonra. Igaz ugyan, hogy a fentiekhez hasonlóan remek eszközök: az evezőgép is átmozgat tetőtől-talpig, míg a taposó- és lépcsőzőgép sokkal inkább alsótest domináns. Ezek mindegyikére is igaz, hogy a masszívabb típusok (mint amilyenek általában a konditermiek) jobb felhasználói élményt adnak, mint gyengébb változataik.
Nyilvánvalóan, a választásod személyes preferenciáidtól, céljaidtól és a rendelkezésedre álló helytől fog függeni. Bármelyik kardiógép hatékony lehet a kardióedzésekhez, az állóképesség fokozásához. Edzőteremben lehetőséged van több különfélét is kipróbálni, tesztelni vagy váltogatni. Jó, ha olyan kardiógépet választasz, ami kommunikál az okosóráddal vagy pulzusmérő óráddal, ezáltal monitorozni tudod az edzéseidet, nyomon tudod követni a fejlődésed, újabb célokat tudsz meghatározni. Egy jól megválasztott kardiógéppel otthon is hatékonyan fejlesztheted állóképességedet és erősítheted izmaidat.