A kardio gyakorlatok alkalmasak leginkább a bőrfelszín alatti zsír elégetésére, ezért a fogyni vágyók számára igen csábító tevékenység a kardiózás.
Először is a zsírsejtekből ki kell „facsarni” a zsírsavakat. Ezt nevezik mobilizációs fázisnak, mely folyamatot az inzulin és katekolamin hormonok szabályozzák.
A következő fázis a szállítás, mikoris az előpakolt zsírt a véráram elkezdi szállítani. Férfiak esetében ez nehezen megy a hasi és háti részekről, nők esetében a comb és a fenék a nehézkes terület, mert ezek vannak legkevésbé behálózva erekkel. A zsírégetés utolsó fázisa maga az égetés, tehát az oxidáció, ami az izomban, májban, szívben megy végbe.
A kardiózás máshogy hat a magas testzsírral rendelkező és a szálkás típusú emberekre, mert aki szálkás, annál a zsírsejtekből nem sok mindent lehet előhozni. A túlsúlyos embereknél a szállítással lehet probléma, mivel a túlsúly okozói nagyban befolyásolják a keringést is. Nyilvánvaló, hogy a kardiózás sikerét a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele is befolyásolja, hiszen a hígabb vér „mozgékonyabb”.
Az éhgyomorral végzett kardiózást a testépítők ajánlják, mert náluk sokkal fontosabb a szálkásítás, mint egy hobbisportolónál vagy egy fogyni vágyónál. Mivel nincs elégethető szénhidrát, sokkal több zsírt kell a szervezetnek kifacsarnia a zsírsejtekből, így megoldódik a szálkás testalkatúak problémája.
Azonban nem feltétlenül egészséges ez egy átlagember számára. A kardiózással ugyanis, ha nincs előzetesen egy kis szénhidrát a szervezetben, a cukrok is távoznak, aminek fejfájás és mardosó éhség lehet a következménye.
Az éhgyomorral való aerob edzések helyett érdemes inkább az izomrostok közül kidolgozni a zsírt némi intervall edzéssel vagy izomedzéssel például, és ezt követően futni negyven percet a kellő pulzusszámon. Az sem rossz megoldás, ha dupla olyan hosszú ideig kardiózunk.
A bőr alóli raktárak felszámolására az a legalkalmasabb, ha lassan, de folyamatosan terheljük a szervezetet, így az kénytelen lesz hozzányúlni a legutolsó raktárakhoz is, mert azt „hiszi”, hogy mostantól ez az életmód, alkalmazkodik. Az emberi test csodája többek között ez a gyors alkalmazkodás is.