Manapság nagy divat lett a funkcionális edzés. Azonban arra oda kell figyelni, hogy nem minden edzés tartozik bele ebbe a kategóriába, amit ezzel próbálnak meg eladni a különböző edzőtermek, személyi edzők. A funkcionális edzés elsősorban a sportolók sport specifikus edzésformája, amivel arra erősítenek rá, amire az ő sportágukban szükséges.
A funkcionális edzés az alapvető emberi készségek fejlesztését és azok lehetséges maximalizálását segíti elő.
Ilyen például:
Számtalan különböző funkcionális edzést létezik, melyek csak egy bizonyos formában kivitelezve tartoznak bele az úgynevezett funkcionális kategóriába. Mert ugye azt nem tagadhatjuk, hogy minden edzés, még ha csak futásról is van szó, egy valamilyen funkciót tölt be. No, de ettől még nem lesz funkcionális. Most, hogy tisztáztuk az alapvető tényeket, nézzük csak, hogy...
Elmondhatjuk, hogy mindenkinek. Csak az nem mindegy, hogy melyik típusa, hogy milyen funkciókra erősít rá. A sportolók számára elengedhetetlen, hogy funkcionális edzésekkel tartsák formában magukat.
A funkcionális edzés a gyerekek és az idősek számára is ajánlott, de természetesen az egészségi állapotukhoz és képességeikhez igazítva. A gyerekeknél azért kiemelkedően jó dolog ilyen edzéseket végezni, mert a testük még alakul és így sokkal hatékonyabbak lesznek a funkcionális edzéssel felerősített képességek. Az idősek számára a mozgáskoordinációban lehet hasznát venni egy-egy enyhébb funkcionális edzésnek, bár nekik találták ki a BOSU párnát és a bosu edzéseket, valamint a pilates bizonyos formáit.
A funkcionális edzés az alapvető, természetes mozdulatokra épül, mert hát, mint említettük azt célozza meg, hogy az ember alapvető, természetes képességei fejlődjenek amennyire csak lehetséges. Éppen ezért, ami nem természetes mozdulatokkal tarkított edzés, az nem funkcionális.
Mint funkcionális eszköz például a karok és a törzs izmait erősíti olyan mértékben, ahogy más gyakorlatok nem képesek rá. Emellett a gyorsaságra és az összpontosításra is jó hatással van, valamint nagymértékben javítja a koordinációs készségeket. A gym kalapács egyik leghatásosabb funkciója, hogy segít profi szintre emelni az erő irányítását. Edzés közben a talajtól, a lábakon, a törzsön, majd a karokon keresztül vitt erő irányítását javítja, ami nagyon sok sportnál alapvető fontosságú képesség, címek múlhatnak rajta.
A rip 60 edzőheveder is alkalmas funkcionális edzés kivitelezésére, bár alapvetően az ilyen hevederek már másféle edzésformákra készültek. Mivel a koordinációs képesség és az erőkifejtés, valamint az ezzel egyidőben történő egyensúlymegtartás igen fontos lehet számos sportágban, az edzőhevederek is használhatók funkcionális gyakorlatokra.