Ha klasszikus konditermi eszközöket kell felsorolni, a legtöbben rögtön a tárcsákra, rudakra, különféle kombinált gépekre, padokra, állványokra, kézisúlyzókra, és persze a kardió gépekre (például szobakerékpár, ellipszis tréner, futópad) gondol. A bolgár zsák általában nem jut reflexből eszünkbe, mert sok esetben „jól elbújik”, vagy nincs is a konditeremben. Ennek ellenére kiemelkedő fejlődést és eredményeket lehet vele elérni, és számos gyakorlat során igen jó hasznát tudjuk venni.
Elég furcsa mítosz lengi körül a mai bolgár zsákos edzés kialakulását. A bolgár legelőkön a fiatal kecskéket, juhokat a pásztorok összekötött lábbal vállukra vetve vitték – ha a helyzet úgy kívánta (mert például sérült volt az állat), akár kilométereken át. Ezt viszont messze nem sportolási céllal űzték, de remek táptalajt adott egy régi bolgár népszokás kialakulásához. A városok központjában óriási eseménynek számító sportviadalokat rendeztek, melynek győztese fődíjként általában egy élő állatot kapott. Ez lehetett bárány, kecske, vagy akár borjú is. Egy mai sportrendezvényen bőven elég egy gravírozott kis kupa, vagy egy érem, de akkoriban ez bizonyult a legpraktikusabb elismerésnek. Az erős bajnok tehát a feje felett átlendítette szegény párát – akár egy sálat - és a vállán vitte haza.
Ugyan jóval ezelőtt is használtak már testedzésre a különböző korok sportolói (vagy gladiátorai) zsákokat, a ma ismert bolgár zsákot mégis a kecskék ihlették. Kinézetre is hasonló, egy nehéz zsákot kell elképzelni különféle hevederekkel, fogantyúkkal. Az első ilyen modern bolgár zsák megtervezése egy világklasszis birkózó edző, a szintén bolgár Ivan Ivanov nevéhez fűződik. Pályafutása során sok évig aktív birkózóként, majd az olimpikonok felkészítő edzőjeként tevékenykedett. Mivel elég speciális edzést igényel ez a sportág, úgy gondolta, hogy a fém súlyzók és a henger alakú homokzsákok nem igazán válnak be. A fém súlyzók alkalmatlanok az általa megálmodott edzésre, a zsákokon pedig nincs fogás. Előrukkolt hát egy olyan „súlyzóval”, amibe rendesen bele lehet kapaszkodni, akár nyakba is lehet akasztani, mint egy kecskét, vagy lóbálhatjuk is, mint egy juhot. Kellőképpen változatos a nehézsége, rengeteg gyakorlat végezhető vele a sok fogásvariáció miatt, a sérülésveszélyt pedig jelentősen csökkenti, hogy se éles paták, se szarvak nincsenek rajta.
Neked való a bolgár zsák, ha úgy érzed, ki vagy már kissé égve a klasszikus súlyzós, kondigépes edzéstől. Sajnos ez is előfordul, vannak olyan pontok, amikor a rutin egy kissé unalmassá válik. Ilyenkor feldobhatod az edzést is, meg a zsákot is a válladra. Rendkívül sokoldalú, használhatod akár felüléshez, vagy saját testsúlyos edzéshez. A bolgár zsákos edzések során a teljes testet átmozgathatjuk az eddigiektől teljesen eltérő mozgástartományban. Segít kiszakadni a komfortzónából, a különféle kitörések, szakítások, lendítések teljesen új színt visznek az edzésekbe. A fogáserő fejlesztésére kiváló, ami például a húzódzkodás alapja. Ha az erőnléti szinted már megvan, de szeretnél új „dimenziókat” felfedezni az edzések során, kapj fel egy nehezebb bolgár zsákot, és hajrá!
Neked való a bolgár zsák, ha birkózol, vagy egyéb olyan küzdősportot űzöl, melyhez nélkülözhetetlen a tökéletes fizikai erőnlét mellett a robbanékonyság is. A bolgár zsákkal végzett gyakorlatsorok előnyei vitathatatlanok a küzdősportok erőnléti edzéseiben - különös tekintettel a funkcionális fogáserő fejlesztésére. Ma már minden komolyabb küzdősport teremben kötelező kellék legalább egy teljes sorozat bolgár zsák. Egészen más profilú sportokat is tökéletesen kiegészíthetsz bolgár zsákos edzéssel (amerikai futball, kézilabda, jégkorong, úszás, stb. amihez dinamika, gyorsaság szükséges a nyers erőn felül).
Neked való a bolgár zsák, ha az alábbi dolgokban szeretnél gyorsan, minimális sérülésveszély mellett fejlődni: állóképesség, egyensúlyérzék, izomtömeg növelés, fogyás. Bizony, nemcsak izmot szedhetsz fel, azok tónusain is rengeteget javíthatsz! Ha lelkes kezdő vagy, válassz egy könnyebb bolgár zsákot!
Neked való a bolgár zsák, ha akár otthon, minimális eszközigény mellett szeretnéd hatékonyan átmozgatni a teljes tested. Használhatod akár szabadban is, edzhetsz vele a parkban is, de futáshoz nehezékként is alkalmazhatod, ha szereted a kihívásokat!
Nemtől, kortól, edzettségi szinttől függően válogathatsz a különféle súlyú bolgár zsákok közt. Ezen túlmenően vannak olyan gyakorlatok, amelyek könnyebb, vagy nehezebb súlyt igényelnek. Alaposan nézz utána a gyakorlatoknak, de a legjobb, ha személyi edző tanácsai alapján sajátítod el a gyakorlatok szabályos kivitelezését!