Otthon edzenél, de nem tudod eldönteni, milyen kondigép számodra az ideális választás? Nos, sokmindentől függ, hogy kinek melyik gép a legjobb, és a választást ezen kívül is sok dolog befolyásolja.
Alapkérdések kondigép választás előtt
Nézzünk néhány kérdést, melyekre válaszolva már körvonalazódhat, mely típusú, funkciójú kondigépek között kell keresgélned:
- Mi a célod? Fogyás, állóképesség javítása, erőnlét javítása, formálódás, izomtömeg növelés, szálkásítás? (Aerob vagy anaerob edzést akarsz végezni?)
- Ha az izmozás a lényeg, akkor mely területet szeretnéd edzeni?
- Milyen testhelyzetben élveznéd jobban az edzést? Ülnél, állnál, feküdnél?
- Van-e olyan betegséged vagy az átlagtól eltérő fizikai tulajdonságot, mely befolyásolja az edzéseket? (Például izületi bajok, amik miatt egy futópad vagy lábazógép nem jöhet szóba.)
- Van-e kimondottan kedvelt és bevált mozgásformád?
- Mely általad ismert géppel végezheted ezt, vagy legalább hasonlót?
- Mekkora hely van a lakásban, vagy a helyen, ahol edzeni szeretnél?
- Állandó helyet tudsz-e felszabadítani a kondigépnek/kondigépeknek vagy folyton elő kell pakolni, majd el kell tenni valahová, ahol nem zavar?
- Van-e szükséged kiegészítő funkciókra? (Kell-e a pulzusmérés, letölthető edzésprogramok, különböző fokozatok, IPod dokkoló, beépített rádió stb. stb., a választék igen nagy)
- Mennyit tudsz rászánni anyagilag? (Talán ez lenne a második legfontosabb pont, a „Mire akarod használni?”)
- Mely márkákban, gyártókban bízol, van-e olyan, amit élből elvetsz? (Ez már kukacoskodásnak tűnhet, de ahány ember, annyi igény és bizony bele lehet futni nagyon rossz minőségbe is.)
Nos, ha ezekre megvan a válasz, akkor egy sporteszközöket árusító üzletben az eladó könnyen tud segíteni az igényeidnek legmegfelelőbb kondigép választásban, és már szállíthatjuk is haza a tökéletes kondigépet vagy kondigépeket.
A példa kedvéért:
- fogyni szeretnék,
- szeretek futni, de fáj tőle a térdem,
- kicsi a hely a lakásban, de ha kisebbre szét lehet szerelni, befér a lépcső alá,
- van rá 30-40 ezrem,
- csak pulzusmérő kell és néhány fokozat,
- a márka mindegy.
Eredmény:
- Egy no name elliptikus tréner a jó választás, ha a felfüggesztései jók, nagy baja nem lehet.
- Ha profibb edzést szeretnék, rá tudok szánni 50-60 ezer forintot is, és mindenképpen kényelmesebb pozitúrában akarok kardiózni, miközben erősödök is, egy komolyabb márkájú evezőgép a jó választás.
- Csak a mellizom a lényeg? Akkor fekvenyomó pad.
Reméljük, hogy cikkünkkel sikerült fellebbenteni a fátylat a helyes kondigép választás titkáról!