Mire jó a kreatin? Előnyök és hátrányok

2017-09-26 05:13
2020-05-03 12:46
FittSport
Mire jó a kreatin? Előnyök és hátrányok

Ha testépítésről vagy hagyományos edzésről van szó, az emberek jelentős többsége rövid idő alatt szeretne látványosabb eredményeket felmutatni, Ehhez nagyon sokan alkalmaznak különféle táplálék-kiegészítő készítményeket, amelyek rendszerint arra alkalmasak, hogy tömören, jelentős mennyiségben juttassák a szervezetünkbe a fejlődéshez szükséges nyomelemeket. Ezek közé a kiegészítők közé sorolható a kreatin is, amely mindközül az egyik leginkább megosztó alapanyag, ezáltal rengeteg tévhit kering róla az emberek között. Hogy valóban segítséget jelent-e, netán igazak a méregről szóló pletykák? Lássuk!

 

Segítség a fogyásbanKép forrása: Pixabay.com

Egyáltalán mi az, és mire jó a kreatin?

A kreatin a közhiedelemmel ellentétben nem egy szintetikus anyag, lévén minden szervezetben megtalálható, méghozzá a vázizmokban tárolva, úgynevezett foszfokreatin formájában. A kreatin szintje a szervezetben is folyamatosan változik, pótlását azonban természetes módon halfélékkel könnyedén kiegészíthetjük, de kreatin-monohidrátot is fogyaszthatunk ebből a célból.

Hogy miért is szükséges a kreatin mindenkinek, aki rendszeresen edz?

Mint ismert, ha valaki keményebb edzést véget, az első percekben a szervezet az energiát a rendkívül korlátolt kapacitású ATP raktárakból nyeri ki az izmok működéséhez. A kreatin abban nyújt segítséget, hogy ezt az ATP mennyiséget nyugalmi helyzetben is megnövelje, ezáltal növeli az izmokban tárolt kreatin mennyiségét, de csak akkor lesz értelme ennek, ha rendszeresen mozgunk is, hiszen a kreatin csak így tud majd felszabadulni a szervezetünkben.

A kreatin előnyei

A kreatin egyik legnagyobb előnye, hogy nem csak tiszta izomerőnket és izomtömegünket képes megnövelni, hanem mindezen túl az erőnlétünket is, hiszen a rendszeresen kreatint szedő személyek lényegesen nagyobb erőkifejtésre képesek, miközben izmaik még akkor sem épülnek le, ha nem edzenek rendszeresen, vagy kihagynak néhány hetet, esetleg hónapot, hiszen a kreatin nagyon lassan ürül ki a szervezetből.

A kreatin mindemellett a fentiek alapján biztosítja, hogy sokkal több energia jusson el az izmokhoz, ami hozzájárul ahhoz, hogy lényegesen nagyobb teljesítményt tudjanak kisajtolni magukból, például futás, súlyzós edzés, vagy egyéb sporttevékenység közben. Ez a gyakorlatban abban nyilvánul meg, hogy lényegesen kitartóbbá és energikusabbá válunk, mint normál esetben, amit főként a kiemelten intenzív, de rövidebb ideig tartó mozgásformák során lehet majd megtapasztalni.

A kreatin hátránya

Természetesen messze nem szabad azt hinni, hogy a kreatin szedése teljesen veszélytelen, esetleg nem jár mellékhatásokkal! Ha tudjuk, hog mire jó a kreatin, azzal is tisztában kell lennünk, hogy mire nem jó és mi az amire egyenesen káros lehet. A leggyakoribb problémát a rendszeres tömegnövelőt szedők körében általában a folyamatos puffadás és a vizesedés idézi elő. Ez elsődlegesen annak is köszönhető, hogy a tömegnöveléssel egy időben rengetegen eszméletlen kalóriamennyiséget visznek be szervezetükbe – főként szénhidrátok és cukrok formájában. Ezek pedig hajlamosak megkötni a szervezetben a vizet, amit súlyosbít, hogy a kreatin vizet von az izmokhoz annak érdekében, hogy azok erősebbé és hidratáltabbá váljanak.

Ha további kérdéseid merülnének fel arról, hogy mire jó a kreatin, hagyd meg nekünk kommentben!





i