Útmutató a fitneszgépek kiválasztásához és vásárlásához

2023-10-11 18:04
2023-10-11 18:55
FittSport
Útmutató a fitneszgépek kiválasztásához és vásárlásához

Ha otthoni fitneszgép vásárlása mellett döntesz, az nem lehet véletlen. Hiszen az otthoni edzés remek választás lehet több szempontból is: megspórolod az oda-vissza utat mind időben, energiában és költségben, nem kell várnod másra, hogy felszabaduljon az eszköz, amit használnál, és nem kell nyitvatartáshoz sem alkalmazkodnod stb. Ráadásul egy otthoni fitneszgép beszerzése minden területen támogathatja a fitneszcéljaid megvalósítását. De mégis, hogy igazodj el a hatalmas kínálatban, mi alapján válassz számodra megfelelő eszközt?

Fitneszgépek kiválasztása

1. Tervezd meg a helyet

Gondold át, hova fogod állítani a gépet, elfér-e állandó jelleggel vagy éppen olyanra van szükséged, amit el tudsz tenni vagy legalább össze tudsz hajtani, amikor éppen nem használod - ebben az esetben hol tudod tárolni? A gép méretéhez számold hozzá a mozgatható alkatrészeket is, melyek plusz teret igényelnek használat során, illetve fontos az is, hogy biztonságosan megközelíthető legyen, rendelkezésedre álljon kellő mennyiségű hely.

Gondolj arra is, hogy a gép zajt és rezgést okozhat, így olyan helyet válassz, ahol ez nem zavarja a ház többi lakóját (ha van). A talaj felülete, hogy padló vagy kő abból a szempontból lehet releváns, hogy egyrészt ne csússzon, másrészt a padló nagyobb valószínűséggel igényel védelmet. Így a fitneszgép alá való alátét sokat segíthet az ügyön, sőt, még a zajokat is tompítja, a rezgések csökkentése miatt pedig a gép élettartalmát is meghosszabbíthatja.

2. Fogalmazd meg az igényeidet

Mielőtt bármilyen gépet választanál, tisztázd, hogy mi a célod a testmozgással. Szeretnél inkább kardió edzést végezni, izomzatot építeni, vagy esetleg fogyni? Értelemszerűen az igényeidtől függően más és más típusú gépek lehetnek az ideálisak. De hogy ne legyen ennyire egyszerű dolgod, a különböző célokra szánt gépek körét is szűkítened kell. Például kardiógépek esetén: mi illik jobban hozzád? Egy futópad, szobabicikli, vagy elipszistréner stb.?

A futópad előnye, hogy nem tudsz rajta tingli-tanglizni, muszáj vagy a szalaggal együtt dolgozni. Így sokkal könnyebb fenntartani edzésről-edzésre a teljesítményt. Az ellenállást pedig nem csak a sebeséggel fokozhatod, hanem egyes típusoknál a dőlésszöget is feljebb viheted. Sőt némi kreativitással súlyzós, sajáttestsúlyos gyakorlatokat is végezhetsz rajta, ezáltal sokkal több lehetőséget biztosít egy egyszerű kardiózásnál. Amennyiben pedig nincs sok rendelkezésre álló tér egy állandó padra, választhatsz összecsukható változatokat is, így csak akkor kell elővenned, amikor arra szükséged van.

Az ellipszistréner előnye, hogy szintén az egész testet megmozgatja és rettentő ízületbarát, viszont nagyobb a helyigénye, mint egy szobabiciklinek - ez utóbbi főként az alsó test izmait veszi igénybe.

Ha az erőedzést tűzted ki célul, lehet nincs szükséged feltétlenül egy komplett kombinált edzőgépre, csak néhány állítható tömegű súlyzóra, vagy lehet, hogy egyetlen állítható csigás gép egy edzőpaddal untig elég lesz számodra (esetleg ezek kombinációja).

Utóbbi esetben választhatsz olyan gépet, ami tárcsasúlyos, nem lapsúlyos, így a tárcsákhoz már csak rudat kell venned és már tudsz is gépen, vagy szabadsúllyal edzeni. Egyetlen hátránya lehet, hogy a tárcsasúlyokat szintén valahol tárolnod kell, míg a lapsúlyok már alapból a gép tartozékai - nem keltenek kupis hatást és a tárolásukkal sem kell bajlódni.

3. Ne akard feltétlenül összehasonlítani az edzőtermit az otthonival

Egy fitnesztermi gép teljesen más igénybevételre van szabva, mint egy otthoni. Egyszerűen sokkal strapabíróbbnak, masszívabbnak kell lennie, ami nem csak a változó terhelést bírja, hanem a hosszú üzemórákat is. Ezzel szemben egy otthoni gép sokkal kevesebb terhelést kap, ezáltal nem is kell, hogy felépítésében olyan legyen, mint egy edzőtermi. De ez ne tévesszen meg! Ettől még ezek a gépek is maximálisan kihasználhatóak és tökéletesek az edzésre. Ha a fitneszgép vásárlása előtt némi bizonytalanságot érzel egy-egy modellel kapcsolatban, próbáld ki, teszteld le egy bemutatóteremben és akkor sokkal könnyebben tudsz majd döntést hozni!

4. Segíti a fitneszgépválasztást

A leírások alapján az alábbi kérdésekkel szűkítsd le a listát fitneszgép vásárlása előtt:

  • Hány kilós emberre tervezték?
  • Milyen magasságú ember számára ideális?
  • Mekkora a gép mérete?
  • Milyen erősségű a motor (futópad esetén)?
  • Milyen hosszú a futófelület (futópadnál)?
  • Mekkora a lendkerék tömege (pl.: bicikli)?
  • Mekkora a lépéshossz? (ellipszistréner)
  • Állítható-e a lépéshossz?
  • Manuálisan állítható vagy vannak előre beállítható programok?
  • Összeköthető-e pulzusmérővel, okosórával? (amennyiben a cél az állóképesség fokozása, érdemes)
  • Mekkora a lapsúlyok mérete? (erőgép)
  • Mekkora léptékkel emelhető a használt tömeg?
  • Állítható-e az ülésmagasság, a lábtávolság, a háttámla?
  • Milyen kiegészítő eszközök állnak rendelkezésre?
  • Hány év garancia van rá?

Ezekre a kérdésekre általában a leírások választ adnak és sokkal könnyebb lesz szűkítened a szóba jövő termékek listáját.

5. Tartsd szem előtt a célt!

A gép kiválasztásánál fontos, hogy szem előtt tartsd a céljaidat.

Általános erőnlét fokozásához, főként, ha kezdő vagy, untig elég lehet a saját testsúlyos edzéseket kombinálni egy kis kardióval. Ebben az esetben több felosztás is lehetséges.

a) Erősítés, majd ezt követően kardió

Tehát elvégzed a saját testsúlyos gyakorlatokat, mint pl. guggolás, kitörés, fekvőtámasz, plank, vagy súlyzós edzésed, majd az edzés végére hagysz egy 20 perces kardiót.

b) Erősítés közben kardió

Vegyük a futópad esetét. Bemelegítesz rajta 10 percben, majd lassabb tempón sétálókitörést végzel. Ezt követően intenzív gyaloglásba kezdesz emelkedőn, mondjuk lábujjhegyen, csak hogy érezzék a vádlijaid a törődést, majd visszább veszed a tempót és a dőlésszöget és végzel kézi súlyzóval pár karhajlítást, fej fölé nyomást, fej fölé nyújtást stb. Ha pedig egy gumiszalagot tekersz a fogódzkodóra, csinálhatsz lapockazárásokat, evezéseket menet közben. Lassú tempóban a törzset is edzheted, nemes egyszerűséggel (ha van helyed) tenyértámaszban a gépnek oldalt vagy hátulról rátenyerelsz a szalagra és lépkedsz a kezeiddel. A gyakorlatok tárháza végtelen.

c) Köredzés

Bemelegítés után csinálj 20 guggolást, majd pattanj vissza a kardiógépre és sprintel 30 mp-et. Majd ismét szállj le a gépről és végezz egy másik erőgyakorlatot. Tehát minden erőgyakorlatot követ egy kardió.

Csinálhatod úgyis, hogy négy erőgyakorlat egymás után három körben és csak ezután nyomsz egy 10 perces kardiót, majd ismét jön egy másik 4 gyakorlatból álló erősítés, amit megint lekövet 10 perc kardió.

Állóképesség fejlesztéséhez

Nyilván itt nem kell túlkomplikálni: figyeld, hogy a pulzustartomány a zsírégető zónában maradjon. Ahogy fejlődsz, egyre nagyobb megterhelésekkel leszel képes ebben a zónában maradni, ezáltal tudsz majd egyre nagyobb távokat megtenni. Az állóképességi edzések is megbolondíthatóak sprintekkel!

Fogyáshoz, alakformáláshoz

Na, itt ne ess bele a zsírégető pulzustartományba! Ha fogyni szeretnél, az a legjobb, ha minél nagyobb a leadott teljesítmény, azaz minél több energiát használsz fel. Hogy Te ezt kardiózással vagy súlyzózással éred el, az már rajtad múlik. A hosszú, monoton munkavégzés is hasznos lehet, de ehhez több órányi edzésre van szükség. Ha spórolnál az idővel, akkor inkább válassz erősítő vagy a fentebb említett erőnlétfokozó edzést.

Erősítés, izomépítés

Mondanunk sem kell, hogy ebben az esetben a szabadsúlyzók, erősítő gépek lesznek a legnagyobb segítségedre. Nyilván, itt van, aki a szabadsúlyokat preferálja, más esküszik az izolációs munkára késztető erősítő gépekre.

Az tény, hogy vannak olyan szabadsúlyzós gyakorlatok, amelyek egyszerre több izomcsoportot is munkára késztetnek, ezáltal nem csak több legyet ütsz egy csapásra, de még a növekedési hormon termelést is jobban beindítják. Ilyen alapgyakorlatok a guggolások, elemelések, fekvenyomások. Ha ezeket kombinálod izolációs gyakorlatokkal, garantáltan nyert ügyed lesz.

 

Összességében tehát a fitneszgépek kiválasztása és vásárlása fontos lépés a testmozgás és az egészséges életmód felé. Tervezd meg jól a helyet, fogalmazd meg az igényeidet, és tartsd szem előtt a céljaidat. Ne hasonlítsd össze az otthoni gépeket a fitnesztermi gépekkel, és mindig próbáld ki először, mielőtt döntést hoznál. A megfelelő gép kiválasztásával hosszú távon élvezheted az otthoni testmozgás előnyeit. Ne feledd, a fitneszgépek kiválasztása és vásárlása egy személyes döntés, amelynek meg kell felelnie az egyéni igényeidnek és körülményeidnek!

 





A legjobb ajánlataink

-20%
Raktáron
Everfit MSK-500 kombinált edzőgép

Everfit MSK-500 kombinált edzőgép

199 900 Ft
159 900 Ft
Adatlap Kosárba
-11%
Toorx City Compact futópad - Fehér

Toorx City Compact futópad - Fehér

269 900 Ft
239 900 Ft
Adatlap Előrendelhető
i