Válasszátok a sportot családi elfoglaltságnak!

Nyilván említenünk sem kell a sportolás sokat hangoztatott jótékony hatásait: milyen pozitivitással van a keringésre, a szív- és érrendszerre, a légzésre, a csontképzésre, az ízületek egészségére, a testtartásra, a hangulatra, az átlagos energiaszintre, úgy összességében a közérzetre, a megjelenésről már nem is beszélve.

 Ha a sport családi elfoglaltság, azzal a gyerekek számára is példát mutatunk.

A sport az, amit nem lehet elég korán kezdeni és véletlenül sem szabad élethossz előtt befejezni. Minden korban, minden körülmény között törekedni kell a rendszeres mozgásra, és itt egyáltalán nem kell szélsőségekre gondolni. A sport nem csak a testet, de a szellemet is fiatalon tartja, hiszen ezernyi játékos formában űzhető, így tökéletes egységkovácsoló hatása is van, mondhatni összehozza a famíliát (jó esetben).

Nem lehet elég korán kezdeni a sportot

Igazán szerencsés emberek azok, akik már az anyaméhben átélhették a mozgás szeretetét. Tanulmányok szólnak arról, hogy a hosszútávú stressz, depresszió, szorongás negatívan hat az embrióra, szívverése felgyorsulhat, túl kis súllyal vagy a vártnál előbb születhet meg. Ám a sportról köztudott, hogy szuper stresszoldó, legyen az kismama torna, futás, könnyedebb erőnléti edzés, dinamikusabb séta - bármi, ami a kismamának megengedett.

A születést követően a baba-mama tornák, úszások lehetnek az elsők, amik erősítik a családi összetartozást, a közös mozgás élményét. Aztán ahogy telnek az évek, úgy lehet az életkori sajátosságnak megfelelő sportokat bevezetni a család életébe is és összefésülni a különböző korosztályokat: bevonni akár a nagyszülőket, tesókat, lelkes nagynéniket, nagybácsikat.

 

A kerékpározás beépülhet a mindennapokba, mint családi sport.

 

  • Korai gyermekkorban (1-3 évesen) még a fel/le mászásé, futásé, ugrásé (szökdelés előkészítése), tolásé/húzásé, lökésé, hajításé, lendítésé és elkapásé (2-2,5 évesen) a főszerep, így ekkor még csak nagyon kis könnyed séták, labdázások, mászások kerülhetnek szóba. Azonban a későbbiekben egyre szélesebb spektrumon mozoghat a kreativitás.

  • Óvodás korban már lehetőség nyílik a közös családi kerékpározásra, hiszen ekkor az egyensúlyozás fejlődése kifejezett, megjelenhet az eszközök kínálatában a roller, jégkorcsolya, görkori, gördeszka és a különböző labdajátékok alapjai, de télen már a síelés is tökéletes családi program lehet.

  • Iskolás korba lépve (csak, hogy kicsit szakmaiak legyünk) növekszik a kontrakcióban résztvevő kereszthidak száma, tökéletesedik az antagonista izmok relaxációja, nő a motoros idegek ingerületvezetési sebessége, hogy ez mit is jelent?

    Azt, hogy a gyermek már gyorsabban és nagyobb izomerővel tud részt venni a mozgásokban, javul a mozgások ritmusa, csökken a felesleges mellékmozgások száma. 7-8 éves korban nagyszerűen edzhető az állóképesség, tehát amennyiszer csak lehet, irány a szabad! Éljen a foci, a kézilabda, a kosárlabda, röplabda, tenisz, a családi pingpong versenyek és tollaslabda bajnokságok vagy egy ugróköteles-hulahoppkarikás ki-mit-tud. Ha pedig a felnőttek már nem bírják szusszal, tökéletes kiegészítő lehet a kertben felállított trambulin.

És innentől nincs megállj, ami a közös családi sportos időtöltést illeti

 

A sport nemcsak a családi kapcsolatokat fűzi szorosabbra, de jó csapatépítő is egyben.

 

  1. Jobb időben közösen megtanulható az evezés, legyen az akár kajak vagy kenu.
  2. Extrémebb családok választhatják a „family raftingot” (9 éves kortól 99-ig ajánlják), egy-két napos szervezett oktatóhétvégék, túrák alatt elsajátítható az evezés csínja-bínja.
  3. De szerényebb vizeken közösen lehet kísérletezni a SUP-pal, az első próbálkozások biztos számtalan mosolyt csalnak majd az arcokra.
  4. Ha a hóban rutinos sízőknek a vízisí vagy wakeboard hozhat nyári örömöt.
  5. És ha már nyár, akkor irány a homokos part: kis lábtengó, esetleg strandröplabda.
  6. Ősszel/tavasszal a túrákba bevonhatóak a nagyszülők egy kis nordick wakinggal.
  7. Míg télen mehet a falmászás, squash azaz fallabda, vagy a természetben egy kis barlangtúra.
  8. Ugyanakkor rossz idő esetén a lakásban sem szabad elkeseredni és leállni a mozgással. Rengeteg otthoni fitnesz eszköz segíti a mozgást becsempészni a négy fal közé, ami szintén megdolgoztathat kisebbeket és nagyobbakat egyaránt.

Egyensúlyban

  • A szem, kéz, a teljes testkoordináció funkciójának megalapozása szempontjából a 9. év kritikus, tehát az egyensúlyozás fejlesztése ekkor kulcsszerepet játszik. Időskorban, a 75 év feletti embereknél a 7. vezető halálok az egyensúlyvesztés, az elesés, illetve annak következményei. Így az egyensúlyfejlesztést a két korosztály játékosan együtt végezheti. Lehet ez házi verseny: ki bír tovább egy lábon állva passzolgatni egy labdát, könnyebb medicint közvetlen vagy akár pattintva. Sőt, ha netán porosodik otthon egy bosu vagy ülőpárna, arra állva is nehezíthető a mérkőzés.

  • A digitalizációnak, a virtual reality-nek és okos eszközöknek köszönhetően egy jó alkalmazással és kedvenc kardiógéppel - legyen az futópad vagy szobabicikli - már űzhetőek is a lélegzetszaporító, állóképességi házi challenge-ek, akár az Alpok lankáin vagy Tenerife partjain.

  • De ne maradjanak ki olyan statikus „versenyszámok” sem, mint a plank, vagy statikus guggolás, esetleg a karhajlítás megtartása. A plankhez elegendő egy fitneszmatrac vagy jógaszőnyeg, ami kényelmesebbé teszi az alkartámaszt és a stopper indításával már indulhat is a verseny. Ugyanígy a statikus guggolás esetében a falnak támaszkodva megmérkőzhetnek a combizmok, de ha van egy húzódzkodó rúd, már vetélkedhetnek is egymással a kar- és hátizmok.

  • És ha már erőnlét méregetés: ki nyomja a családban a legtöbb fekvőtámaszt, ki tud többet tolódzkodni?

Ha a hangulathoz jól jönne egy kis zene, a youtube-on megtalálhatóak olyan zenés kihívások, mint például a Bring Sally Up, aminek az ütemére nyomhatók fekvőtámaszok, guggolások, hasprések, lábemelések.

Vagy akár a híres Baby Shark-ra is tesztelhetőek a hasizmok.

De ha kicsit akrobatikusabb, vállalkozóbb szellemű a család, vagy annak ifjabb tagjai, vajon képesek-e a fal mellett kézenállásban levenni, majd felvenni a pólójukat?

 

Nem kell, hogy a testedzés folytonos kötelezettség-érzetté degradálódjon! Kortól függetlenül adjon élményt, hozzon jó kedvet és hangulatot a családi mindennapokba is, így sokkal könnyebb hosszútávon mozgásban maradni, ami az egészség egyik megkerülhetetlen alappillérje.

 

Képek forrása: Unsplash.com

 

A legjobb ajánlataink

Black Friday
-5%
Raktáron
Toorx Bosu Balance Trainer

Toorx Bosu Balance Trainer

49 900 Ft
47 400 Ft
Adatlap Kosárba
i