Valóban hasznos a kompressziós zokni?

2024-07-25 14:14
2024-07-25 14:17
FittSport
Valóban hasznos a kompressziós zokni?

Egyre gyakrabban látjuk a futókon, kocogókon ezt a lábszárvédőnek, sportszárnak tűnő ruhadarabot. Ha közelebbről megnézzük, akkor láthatjuk, hogy nem egy sima térdzokniról van szó, hiszen teljesen más a kialakítása, gumírozása. Láthatóan vannak rajta különféle megerősítések, de amúgy is jóval szűkebb és erősebb nyomást gyakorol a lábra, mint egy hagyományos térdzokni. Ez a kompressziós zokni, vagy kompressziós szár. De miért jó ebben sportolni? Mikor és milyen célból használjuk? Bemutatjuk a kompressziós zokni!

Mi is az a kompressziós zokni?

A kompressziós zoknik használatának lényege az, hogy nyomást fejtsenek ki, az alsó lábszárra. Azaz enyhén összenyomják a vénás ereket, ennek következtében lecsökken keresztmetszetük, tehát megnő a bennük áramló vér sebessége. Ez azért jó, mert javul a vénás keringés, vagyis megnő a visszaáramlás a szív felé.A zokni által kifejtett enyhe nyomás abban segíthet, hogy több oxigén és tápanyag jusson el az izmokhoz, hamarabb távoznak a salakanyagok, vagyis gyorsabb regenerációt tesz lehetővé.

A kompressziós zokni hatásmechanizmusa

A kompressziós zokni használatát több szempontból is megvizsgálva, alapvetően két fő hatásmechanizmust figyelhetünk meg. Az egyik, a már előbb is említett nyomás által kialakult hatások. Azaz növeli a véráramlást az alsó végtagokban, mivel a gravitáció hatása miatt is a vér hajlamos az alsó lábszárakban összegyűlni. Ez persze nemcsak futás alatt alakulhat ki, hanem ugyanúgy megfigyelhető nyugalmi állapotban is.

Az egészségügyben ezért alkalmazzák például a kompressziós zoknikat műtétek, sérülések utáni rehabilitációhoz, hiszen ezzel csökkentik a mélyvénás trombózis kockázatát. Persze később szélesebb körben is használni kezdték ezeket a speciális zoknikat, akik munkájukból vagy hosszú ideig tartó utazásból kifolyólag nem tudtak gyakran mozogni, sokáig ültek, vagy álltak.

A kompressziós zoknik használatának lényege az, hogy enyhén összenyomják a vénás ereket, így lecsökken keresztmetszetük, és nő az áramló vér sebessége.

A futók esetében az az elképzelés, hogy a kompressziós zokni használata futás közben és futás után növeli a vénás áramlást, így a vér által szállított salakanyagok gyorsabban kiürülnek.  Tehát javulhat futóteljesítményünk. Az, hogy ez mennyire lehet igaz, arra később még kitérünk.

De van egy másik, kevésbé ismert tényező is, amit érdemes figyelembe vennünk. Mégpedig az, hogy a kompressziós zokni segít az apróbb mikrosérülések, a talajhoz csapódás okozta késleltetett izomfájdalmak enyhítésében. Egyes feltevések szerint ezt a talajhoz ütődés következtében létrejövő rezgések miatt alakul ki.Persze már maga a sportolás is mikroszakadásokat idéz elő az izomban, emellett a mechanikus behatások (talajfogás) is okozhatnak károsodást, ami az edzések természetes velejárója.

Ez a szempont például igen jól megalapozza azt a jelenséget, hogy a távol- és hármasugrók miért viselnek gyakran kompressziós zoknit. Náluk különösen kiemelt szerep jut a rezgéscsillapításnak. A kompressziós zokni az izomgörcsök megelőzésében is hatékony lehet.  

Használjuk, de mikor?

Az szinte biztos, hogy a kompressziós zokni mindenképp hasznos a regenerációban a futók számára, viszont azt a feltételezést, hogy növeli a futóteljesítményt, még nem alapozták meg tudományosan. Az is tény, hogy javítja a véráramlást, amely szintén fontos a regenerálódás szempontjából. A kompressziós zokni valóban csökkenti az izmokban kialakuló károsodást egy hosszabb vagy strapásabb edzés során. 

Ennek ellenére a szakértők és akik már nagyobb tapasztalattal rendelkeznek a használatot illetően, az alkalmankénti használatot javasolják. Miért?A fáradtság, a bomlástermékek jelenléte, a mikrosérülések az izmokban, szövetekben gyakorlatilag normálisnak tekinthetők, ha rendszeresen edzünk. Ezt hívjuk adaptációnak. Épp azért sportolunk, hogy a szervezetünk hozzászokjon ezekhez a körülményekhez és így fejlődjön állóképességünk, izomzatunk.Ha minden edzés alkalmával rajtunk van a kompressziós zokni, akkor csökken az adaptációs képességünk, vagyis csökken a fejlődés üteme is.

Ugyanígy helytelenül terjedt el a köztudatban az a tévhit, miszerint ezekkel a kompressziós kiegészítőkkel növelhetjük a sportteljesítményünket. Számos kutatás tanulmányozta a kompressziós termékek hatását. A kutatások eredménye is egyelőre csak azt igazolja, hogy a regeneráció gyorsításában játszik fontos szerepet a kompressziós zokni, mintsem a teljesítmény növelésében.

Kompresszió: igen, vagy nem?

Összességében az a legjobb, ha hosszú ideig tartó sportoláskor viseljük a kompressziós zoknit, valamint edzések és versenyek után a gyors és hatékony regeneráció érdekében. Ugyanígy jó lehet edzések és versenyek előtt is, hogy felkészítsük izomzatunkat a terhelésre. Persze tartsuk szem előtt egészségi állapotunkat! Ha lábduzzanattal, keringési problémával vagy abból következően bármilyen krónikus betegséggel, esetleg bőr érzékenységgel küszködünk mindenképp konzultáljunk orvosunkkal mielőtt zoknit húzunk!

 





i