Zsírégető edzések otthon – amiről nem beszélnek

A zsírégetés egy igazi örökzöld téma. Rengeteg félrevezető információval, millió ajánlással - kezdve az edzéstől az étrenden át a mindenféle kiegészítőkig. Pedig hidd el semmi ördöngösség nincs benne és mindenki képes rá! Hiszen a szervezeted alapból 0-24-ben égeti az energiaraktáraidat, viszont a látványos eredményért fontos, hogy ismerd a tested és annak jelzéseit.

A zsírégető edzés látványos eredményéért fontos, hogy ismerd a tested és annak jelzéseit.

Könnyítésül felsorakoztattunk olyan kérdéseket, amelyek megválaszolásával sokkal könnyebben tudsz majd a zsírvesztés mezejére lépni.

1, Mi a célod a zsírégetéssel?

A zsírégetést mindig a fogyással azonosítják. Ha azért szeretnél zsírt égetni, hogy a testtömeg indexed, illetve a mérleg jobban mutasson, akkor teljesen más edzéstípus való neked, mintha a mozgás közbeni energianyerést szeretnéd kitolni a zsírok irányába.

Ez utóbbi olyan sportokban fontos, mint a maratoni távfutás, teljesítménytúrák stb. A zsírraktárak sokkal több energiát szolgáltatnak, mint a szénhidrátdepók (a zsír grammjának kalóriaértéke 9 kcal, a szénhidráté 4 kcal), viszont a zsírégetés a test számára idő- és oxigénigényes folyamat, nem mellesleg ketontestek felszabadulásával jár, ami hosszútávon (több óra munkavégzés esetén) savasodáshoz vezet (acidózis - egyik jellemzője az aceton szagú lehelet).

 

Minél nagyobb a leadott teljesítményed, annál nagyobb az energiafelhasználásod nem csak a mozgás során, de az utána következő pihenő/regenerációs fázisban is.

 

Ahogy nő az intenzitás, úgy emelkedik az oxigén- és energiaigény, ezáltal válik szaporábbá a pulzus. Viszont míg egy edzetlen embernél lehet, hogy a maximális pulzus 55%-án lesz a leghatékonyabb a zsírégetés, addig egy haladónak ez az érték akár a maximális pulzus 70%-áig is kitolódhat. Tehát utóbbiak több energiát tudnak fedezni zsírból, ezáltal teljesítményüket jobban ki tudják tolni, jobban tudnak gazdálkodni a szénhidrát-raktáraikkal, ami a versenyek hajrájában igen fontos lehet. Abban az esetben tehát, ha maratoni terveid vannak, fontos, hogy pulzusmérő órával monitorozd a teljesítményed vagy beltéri edzés esetén olyan futópadot használj, ami nem csak méri a pulzusod, de akár annak megfelelően diktálja is az iramot.

Ha a zsírégetés nálad nem a zsírmobilizációt jelenti, hanem magát a zsírvesztést/a fogyást, akkor felejtsd el a pulzuskontrollt, helyette pörgesd fel az edzéseidet és add ki magadból, ami a csövön kifér. Minél nagyobb a leadott teljesítményed, annál nagyobb az energiafelhasználásod nem csak a mozgás során, de az utána következő pihenő/regenerációs fázisban is.

(Jelen cikkünkben továbbiakban a zsírégetés, mint fogyás szerepel.)

2, Van bármilyen egészségügyi problémád?

A fogyás különösen nehéznek tűnhet, ha netán pajzsmirigy-alulműködéssel, inzulinrezisztenciával, mellékvese fáradtsággal, PCOS-sel is küzdesz. Ha netán ezek közül bármelyik igaz rád, akkor az edzéstervedben zömében az erősító jellegű edzések domináljanak, szemben a kardióval, mert ez utóbbi az említett esetekben csak plusz terhelést jelent a szervezetednek.

3, Melyik mozgásforma áll hozzád a legközelebb?

A súlyzózással remekül építheted izmaid - minél több az izmod, annál nagyobb a mitokondrium sűrűséged, minél több a mitokondriumod, annál nagyobb az energiafelhasználásod, annál könnyebb az egyenletes inzulinszintet fenntartanod, ami az előzőleg említett betegségek egyik alap gyógymódja.

A súlyzózással remekül építheted izmaid - minél több az izmod, annál nagyobb a mitokondrium sűrűséged, minél több a mitokondriumod, annál nagyobb az energiafelhasználásod. 

Az erőnléti edzéseket konditeremi berkeken belül nyilván zökkenőmentesen megoldhatod, de otthonra sem kell egy komplett edzőtermet berendezned. Ha még kezdő vagy, egy pár állítható nagyságú súlyzó vagy súlyzórúd untig elég, korábbi cikkünk alapján pedig könnyen felépítheted saját kezdő edzésterved.

Izomcsoportokra különösen koncentrált munkát végezhetsz lapsúlyos kombinált edzőgépekkel. Segítségükkel a nyomó és húzó gyakorlatok mind megvalósíthatóak, ráadásul a különböző fogantyúk, beállítási szögek a gyakorlatok számtalan variációját teszik lehetővé. Ez az izmaidnak új stimulust, Neked pedig változatosságot ad. Amennyiben már elhagytad a kezdő szintet, azaz az ízületek szoktató fázisán már túl vagy, jöhet az izomnövelés. Amikor az egyismétléses maximumod (1RM) 70-80%-ával edzel, ez azt jelenti, hogy a használt súly akkor optimális, ha 8-12 ismétlésnél többet, ha akarnál sem tudnál kipréselni magadból.

De ha te inkább az a típus vagy aki szívesebben hajtja meg a biciklit, tépi az evezőgépet/ellipszistrénert vagy nyúzza a futópadot, és mindezt egészségügyi állapotod engedi, akkor uccu neki! De nagyon figyelj rá, hogy a lagymatag, monoton edzés, maximum csak a kezdeti szakaszban járhat sikerrel, hiszen a szervezeted meglehetősen hamar adaptálódik. A fogyás érdekében muszáj kicsit feszítened a húrt: ha nem vagy időmilliomos, akkor ezt sprintekkel, erőltetett menetekkel, intervallum edzésekkel érheted el.

Hiszen emlékszel, mi volt a fogyás alapja: a minél nagyobb leadott teljesítmény.

Apropó teljesítmény.

Miért ne kombinálhatnád a kardió jellegű és súlyzós edzést egy edzésprogramban?

 Itt nem arra gondolunk, hogy bemelegítesz kardiógépen, majd az ezután elvégzett erőnléti edzést követően, ismét rávágod magad egy röpke, unalmas és egyhangú 20 percre a futópadra. Sokkal inkább arra, mikor akár egy gyakorlat párjaként (szettként) alkalmazod, például, amint megcsinálsz egy sor guggolást, társul beteszel egy 20-30 mp-es sprintet (lehet az taposógép/ evezőgép / ellipszistréner/ futópad).

A kardioedzés lehet társas tevékenység is, például egy jó kis zumba, vagy egyéb fitneszedzés.

 

Vagy az óriás szettek (pl.: négy egymást követő különböző gyakorlat) záró része egy 5-10 perces váltott intenzitású kardiózás - futás, kerékpározás -  amit egy újabb, már más gyakorlati elemekből álló óriás szett követ.

De mindezen erőfeszítések kevésnek fognak bizonyulni, ha csak nyúzod magad, de az étkezésre abszolút nem figyelsz oda.

4, Mit eszel?

Már neked is biztosan a könyöködön jön ki:

  • ne egyél cukrot semmilyen formában,
  • ne egyél feldolgozott termékeket,
  • kerüld az alkoholt,
  • az üres kalóriákat, a gyors ételeket, pékárukat,
  • mérsékeld a tésztafélék fogyasztását,
  • az olajban sült dolgokat stb. stb.

 

A minőségi étkezés és a minőségi alapanyagok legalább annyira fontosak a zsírégetéshez, mint maga a sport.

 

De be is tartod mindezt? 

Ha nem csak a fogyás a célod, de szeretnéd hosszútávon megőrizni egészséged, netán már meglévő egészségügyi problémákkal küzdesz, akkor kerüld el a fent említetteken túl a gluténtartalmú ételeket, beleértve a kukoricát is, a tejtermékeket, és a nálad esetleges intoleranciát kiváltó élelmiszereket.

Ezekre figyelj!

  • próbálj szabadtartásból származó állatok húsát fogyasztani,
  • keress fel kistermelőket;
  • a gyümölcsökkel szemben domináljanak a zöldségek: amennyi színféleséget össze tudsz válogatni, azt tedd meg! A zöldlevelesek különösen jót tesznek;
  • Próbálj meg legalább hetente egyszer májat és halat fogyasztani! Előző bővelkedik A-vitaminban, utóbbi fehérjetartalma mellett gazdag Omega3-forrás, ami a gyulladások egyik legjobb ellenszere;
  • Gondoskodj a vitamin- és nyomelempótlásról! A lakosság zöme ugyanis szelén, jód, magnézium és D-vitamin hiányos;
  • A folyadékfogyasztásod részét képezhetik napközben apránként elkortyolt gyógyteák és legtermészetesebb hidratálónk, a víz.

Fontos, hogy sose diétákban gondolkodj, hiszen ez a szó csak egy átmeneti, amolyan „szükséges rossz” hatást kelt, ami kellemetlen és előbb vagy utóbb véget ér. De itt többől van szó! Itt a hátralévő életed egészsége és jobbá tétele a cél, ezért olyan étrendi fogásokat találj, amelyeket élvezel. A kezdeti átállás kényelmetlen lehet, de a szervezeted hihetetlenül hálás lesz érte.

Minden étkezésed legyen teljes értékű, tehát szerepeljen a tányérodon

  • minőségi fehérje,
  • szénhidrát,
  • zsír és
  • rost forrás.

A napi utolsó étkezésed lefekvés előtt két órával legyen, hogy ne az emésztés vonja el a regenerációhoz szükséges energiát. Persze koplalnod sem érdemes, mert ekkor a ghrelin termelődése meglehet, hogy ébren fog tartani.

És ezzel el is érkeztünk az utolsó kérdéshez:

5, Mennyit alszol?

 Előzőleg kifejtettük az alvás kulcsfontosságú szerepét, miszerint a regeneráció elengedhetetlen része, az éhséghormonok egyik karmestere, (4-5 órás alvással nő a ghrelin – az evésre ösztökélő hormon – termelődése), illetőleg kialvatlanul, fáradtan nagyobb valószínűséggel fogod megkívánni a kalóriadús és gyors felszívódású szénhidrátokat, egészségtelenebb ételeket.

A pihentető alvás nélkülözhetetlen az idegrendszer és az izmok regenerációjához.

 

Összegezve tehát a zsírégető edzés otthon kivitelezhető egy jó kardiógéppel, edzőgéppel vagy megfelelő tömegű súlyzóval, a lényeg az optimális intenzitás és terhelés, a fokozatosság elve, a tiszta / teljes értékű étkezés és a jó minőségű alvás! Ne feledd: „A motiváció elindít, a megszokás mozgásban tart!” - Jim Ryun

 

A legjobb ajánlataink

i