Hogyan válassz evezőpadot?

2022-09-21 06:58
2022-09-29 15:26
FittSport
Hogyan válassz evezőpadot?

Az ember plusz kilókban mérhető gyarapodását gyakorta fogjuk szimplán a genetikára, pedig sok esetben két másik alapvető összetevő határozza meg. Az egyik a táplálkozás, a másik a mozgás. Sokunk sajnos úgy van összerakva, hogy képtelen ellenállni azoknak a ételeknek, amik az egészséges életmód feketelistáján vannak (például gyorséttermek termékei, édességek, péksütemények, cukros üdítők, stb.). 

Azokat az élelmiszereket pedig, amelyek fontosak lennének, vitaminokban, rostban, fehérjékben gazdagok, vagy nem szeretjük, vagy egyszerűen csak nincs hozzájuk kedvünk, nem vonzóak számunkra. Az is lehet, hogy szeretjük, csak éppen macerás elkészíteni, esetleg jóval drágábbak, mint egészségtelen társaik. Egész nap az irodában ülve pedig a mozgás sem igazán megoldható. A megoldás leginkább abban rejlik, hogy hajlandóak legyünk kilépni a komfortzónánkból, és az eddigi napi rutinunkat fokozatosan megváltoztassuk. Nem eredményes, legalábbis hosszú távon az egy hónapos csodadiéta, és a fellángolás szerű mozgás! El kell érni, hogy a változtatások, legyenek azok bármilyen aprók, az életmódunkká váljanak, és így fokozatosan, a szervezetet nem megterhelve szűnik meg számos problémánk (túlsúly, rossz közérzet, magas vérnyomás, vérkép, alvászavarok, stb.). Ha olyan mozgásformát keresünk, amit otthon is kényelmesen tudunk végezni és számos izomcsoportot megmozgat, emellett fogyni és erősödni is fogunk tőle egy füst alatt, akkor jó választás az evezés.

Ezt melegebb időben, akár a szabadban is végezhetjük, vízen, akár egy családi program keretében, viszont megoldható az otthonunkban is. Napjainkban már kiváló, korszerű evezőpadokkal rukkolnak elő a gyártók, viszont a bőség zavarában előfordulhat, hogy gondot jelent, a számunkra legmegfelelőbb típus kiválasztása. Mivel egy ilyen géppel hosszú távra tervezünk, ezért fontos, hogy a kiválasztás során körültekintőek legyünk. Mutatunk néhány lényeges szempontot, amik segítenek a megfelelő evezőpad kiválasztásában.

Teherbírás

Ez legyen az első kritérium, ami alapján megszűrjük a felhozatalt. Ez a mutató nemcsak a terhelhetőségre utal, hanem a gép robusztusságára, strapabíró képességére egyaránt. Nem mindenki konfekcióméret, ezért ha például 90 kg vagy, felejtsd el a 80 kg maximális testsúlyig terhelhető gépeket! Inkább jóval a tömeged fölötti értékre válassz evezőpadot! Szerencsére a gyártók a szélsőségesebb esetekre is gondoltak, ezért léteznek szupermasszív, extrém mértékben terhelhető high-tech gépek is, amelyek akár 225 kg-os testsúlyig terhelhetők korlátozás nélkül.

Egy költséges anyagi ráfordítást igénylő evezőpadot érdemes lehet előzetesen jobban megismerni. Fontos lehet tudni a szerkezet helyigényét és a teherbírását.

A kényelmes használat szempontjából a gép mérete is nagyon fontos, hiszen ha például két méter feletti a testmagasságunk, akkor nagyobb gépben kell gondolkozni, hogy komfortosak legyünk.

Helyigény

A hely minél hatékonyabb kihasználása érdekében napjainkban egyre kisebb helyigényű, esetenként összecsukható evezőpadot is vásárolhatnak az edzeni vágyók.

Ha otthonra választunk sporteszközt, lényeges figyelembe venni, hogy nem fogjuk azt mindig használni. Amikor épp nincs használatban, ha nem egy többszintes villában lakunk, akkor bizony útban lehet. Pontosan úgy viselkedik a használaton kívüli evezőpad, mint a porszívó, vagy a szánkó. Éppen ezért fontos figyelembe venni a döntés meghozatala előtt az összecsukhatóságot, illetve a gép méreteit összecsukva és szétnyitva szempontot. Ezzel a szemponttal a gyártók is tisztában vannak, ezért rendkívül jó, kis tárolási helyet igénylő evezőpadokat is a piacra dobnak.

Mielőtt kiválasztanánk és megvásárolnánk a számunkra tetsző evezőpadot, érdemes lehet a modellek használathoz szükséges helyigényéről részletesen tájékozódni.  

A gép működési elvével összefüggő paraméterek

Na ez már egy kicsit összetettebb dolog. Ott van például a gép fékrendszere. A mágnesfékes típusok esetében egy mágnes oldja meg az ellenállást, így a gép csendesebb, mint a lég- és vízellenállással működtetett modellek. Ha esetleg a szomszéd szobában egy kisbaba szunyókál, akkor célszerűbb a mágnesfékes megoldást választani. Léteznek olyan evezőgépek is, melyeknél az ellenállást lapsúlyok, és persze a gravitáció biztosítja - ezek viszont jóval több helyet igényelnek.

Mielőtt kiválasztanánk és megvásárolnánk a számunkra tetsző evezőpadot, érdemes lehet a modellek gép működési elvével összefüggő paraméterekről tájékozódni.

A meghajtás kialakítását tekintve is válogathatunk. Vannak modellek, amelyeknél hidraulikus teleszkópokkal ellátott karokat mozgatunk, pontosan olyan íven, mintha valóban egy csónakban ülnénk. A modernebb, huzal meghajtású gépek esetében pedig előre-hátra mozgatjuk a huzal végén elhelyezett kapaszkodót. A választás során azt is meg kell fontolnunk, hogy a két megoldás közül melyik tetszik jobban.

Ha evezőgépet keresünk, gyakran találkozhatunk olyan paraméterrel is, hogy a „lendkerék súlya”. Ez az érték minél nagyobb, annál egyenletesebben tudjuk végrehajtani a mozgás folyamatot, és jobban kíméli az ízületeket, vagyis az edzésünk minőségét jelentékeny mértékben befolyásolja.

„Intelligencia”, és egyéb extrák

Mielőtt kiválasztanánk és megvásárolnánk a számunkra tetsző evezőpadot, érdemes lehet a modellek intelligens, teljesítményt monitorozó funkcióiról tájékozódni.

Ha már edzel, akkor azt okosan tedd! A modern evezőpadokat is elérte az okosítási folyamat, ami további, választást befolyásoló tényező lehet. Beállíthatunk rajta különféle programokat a célunktól függően (kalóriaégetés, izomépítés). Sokat segít a pulzusvezérelt program is, ami az edzés során az optimális tartományban tartja a pulzusszámot. Az okosított gépek a csapásszámtól kezdve az elégetett kalóriák görbéjéig szinte mindent statisztikáznak, vagy akár „multiplayer játék” gyanánt versenyezhetsz is másokkal.

 





i