A nyár mozgás tekintetében is a lehetőségek tárháza - mindenképpen érdemes új vizekre eveznünk (szó szerint is), legyen szó akár a már meglévő edzésrutin kiegészítéséről vagy a szabadidő aktív eltöltéséről. Egyénileg, párban vagy csoportosan, biztosan találunk kedvünkre valót népszerű nyári sportjaink között.
Nincs is kellemesebb nyári időtöltés a medence mellett, esetleg egy tó vagy tenger partján a kellemesen hűs szellőben feltölteni energiaraktáriankat! És most kivételesen, nem a gofrira és a koktélokra gondolunk, hanem a felüdítő testmozgásra, kedvenc nyári sportjaink gyakorlására.
Természetesen egy uszodában erre az év bármely napján sort keríthetsz, na de próbáltad már nyílt vízen?
Az áramlatoknak köszönhetően meglepően új élményben lehet részed, egy átlagos tempózás sokkal több energiabefektetést fog kívánni, ami sem alakformálás, sem erőnlétfejlesztés szempontjából nem hátrány. Sőt, teljesen új impulzust biztosít majd az izmaidnak.
Az elővigyázatosság élővízben azonban sokszorosan érvényes! Csak a kijelölt területet vedd igénybe: bányatavaknál gyakori mind a mélység, mind a hőfok szélsőséges változása, ez utóbbi pedig könnyen okozhat görcsöt is a lábakban.
Ha biztonságos keretek között szeretnéd nyíltvízi képességed megmérettetni, akkor a Balaton-átúszás rendezvényt neked találták ki. Balaton-áthúzás néven pedig SUP-pal szelheted át a tavat.
Űzheted egyedül vagy többedmagaddal a klasszikus evezést, kajakozást, kenuzást, sárkányhajózást, raftingot vagy az utóbbi évek nagy kedvencét a SUP-ot.
Az itt felsoroltak közül a SUP az egyetlen evezős fajta, amit a deszkán állva kell kivitelezni, tehát nagyon jól edzi az egyensúlyt és koordinációt. Ezt kihasználva tartanak már SUPos jógaórákat is: ha szereted a víz közelségét és rendszeresen jógázol, mindenképp érdemes kipróbálnod, milyen is az, amikor a jógaszőnyeged SUP deszkára cseréled. Meglátod, igazi ínyencség lesz a testednek és a lelkednek.
Ha vadabb vizekre vágysz, kicsit odébb kell utaznod ugyan, de a rafting tuti adrenalinlöketet biztosít majd, akárcsak a tengeri kajakozás. Ilyen túrák előtt azonban érdemes némi fizikai állóképességre szert tenned, ráerősítened a felső test izomzatára. Hogy erre milyen módszert választasz, csupán rajtad múlik - teljesen jó szolgálatot tesz a TRX, a szabadsúlyok, lapsúlyosgépek használata, de evezőgépen célzottan is edzheted magad.
Persze, ha teljesen nulláról építkezel, a fokozatosságra nagyon ügyelj, nehogy a túledzés hiúsítsa meg a kikapcsolódást. Illetve vedd számba a gyengeségeidet: ha vállfájós vagy, esetleg hanyag a testtartásod, egy ilyen túra előtt érdemes ezek orvoslásába plusz erőt és energiát fektetned. Már egy egyszerű gumiszalaggal is sokat tehetsz azért, hogy megelőzz egy instant ízületi gyulladást, és sérülések helyett csupán élményekkel gazdagodj.
A homokos talaj nem csak kellemessé teszi a mozgást, de tudtad, hogy versenyzők is előszeretettel treníroznak homokban a felkészülési szezonban?
Ez nem véletlen! Egyrészt az egyenletlen talaj, mezítláb folyamatos munkát jelent a talp és boka izmoknak, tehát erősíti őket, másrészt sokkal nehezebb a képlékeny talajról magasabbra ugrani, elrugaszkodni vagy hirtelen irányt váltani, megindulni. Éppen emiatt kitűnően hat a robbanékonyságra is, arról nem is beszélve, hogy maga a környezet lelkileg is tölti a sportolót.
Tehát ha küzdesz némi bokasüllyedéssel, gyengék a lábszárizmaid, töltenéd D-vitamin készleted, javítanál a hangulatodon, bővítenéd az edzésrepertoárod fogj össze pár fővel és irány a homokos strand pálya!
Ha a nagy melegben hiányát éreznéd a téli sportoknak, akkor helyettesítsd őket a vízen. Némi gyakorlással egész jól megtanulhatsz vízisízni vagy wakeboardozni. A havon és hidegen kívül egy apó különbség azonban akad téli megfelelőjüknek, mégpedig az, hogy rettentően igénybe veszik az alkarizmokat. Lehet, hogy lábbal, törzzsel, koordinációval még bírnád az iramot, de egy idő után fenn áll a veszélye annak, hogy az alkarod annyira elfárad, hogy már nem tudsz tovább kapaszkodni és amiatt kell leállnod.
Hogy ezt elkerüld, erősítsd az alkarod izomzatát egyszerű gyakorlatokkal vagy egy mindig kéznél lévő marokerősítővel.
Ha szabadabban, mindenféle kötött pálya nélkül zaboláznád meg a hullámokat, akkor a szörfözés neked való lehet. Hullámigénye miatt főként tengerparti hobbiként él a köztudatban, de az alapok elsajátítására itthon is lehet lehetőséged. Sőt, a windsurf, mivel rendelkezik vitorlával, a szél segítségével a hazai vizeken is élvezhető.
A fák lombjai alatt anélkül mozgathatod át magad tetőtől talpig, hogy megsülnél, egy árnyas tisztáson vagy parkban pedig próbára teheted a reflexeidet is.
Kapaszkodj, mássz, ugorj, egyensúlyozz, szükség esetén gyűrd le a tériszonyod! Igazi kikapcsolódásban és némi izomlázban lesz részed. És a legjobb, hogy kialakításuknak köszönhetően kisebbek, nagyobbak, edzettebbek, kevésbé edzettek is megtalálják a nekik való erősségű pályákat!
Na ezek a sportok annyira nem kívánják a szelet, mint az előzőleg említettek, de szélcsend idején nagyon élvezetesek. A tollaslabdázás homokban szintén külön élmény, a pingpongozást pedig, ha többen vagytok úgynevezett forgózással kifejezetten szuflássá tehetitek. A forgózás csupán annyit takar, hogy a pingpongasztal körül futva próbáljátok visszaütni a labdát, amikor ez valakinek nem sikerül ő kiesik a játékból. Mivel egyre kevesebben lesztek, egyre izgalmasabbá és gyorsabbá válik a mérkőzés.
Elkeseredésre nyilván semmi okod, ha elvágyódsz otthonról, még mindig tervezhetsz barlangtúrát, beltéri falmászást, fallabdázást, bowlingot, vagy fölösleges energiáidat levezetheted bármelyik kedvenc otthoni fitnesz eszközödön - legyen az szuflagyilkos kardiógép, mint futópad, ellipszistréner, taposó, szobakerékpár, vagy erőt próbáló kombinált gép, szabadsúly.
Mozgásra mindig van lehetőséged, csak keríts rá alkalmat!
Borítókép: Unsplash.com