A friss levegő jótékony hatása

2023-12-03 21:39
2024-03-21 10:57
FittSport
A friss levegő jótékony hatása

Ahogy beköszönt a hűvös idő, sokkal csábítóbbnak tűnik a kényelmes meleg lakásban maradni. Noha az első gondolatunk talán az, hogy a hideg időben sokkal könnyebb megbetegedni, valójában a télies időjárás és a tiszta levegő kombinációja nem csupán felfrissít bennünket, de számos pozitív hatást gyakorol a testünkre és a lelkünkre egyaránt. A szabadban végzett tevékenységek, legyen az futás, túrázás vagy akár kocogás, a hideg idő ellenére is számos előnnyel bírnak. Az egyenletes légzés a friss levegőn keresztül oxigénnel tölti fel a tüdőket, javítja a keringést és erősíti az immunrendszert. Mindez pedig nemcsak az edzés során érezhető, hanem hosszú távon is segíthet a betegségekkel szembeni ellenálló képesség növelésében.

 

Friss levegő pozitív hatása az életminőségünkre

A hideg hónapok alatt sokan inkább a beltéri edzéseket preferálják, de a szabadban történő mozgásnak is megvan a maga varázsa, ami ráadásul még az egészségre is kiváló hatással van. A téli időjárásnak több pozitív élettani hatása is van, ami érzékelhető a mindennapjaink során is.

A fizikai hatások között kiemelkedő a vérkeringés serkentése. A hideg levegő felgyorsítja a szívverést, amely nemcsak a test melegen tartását segíti, hanem javítja a vérkeringést és az anyagcserét is. Ennek következtében hatékonyabban égetjük a kalóriákat, és még az alvás minőségén is javíthat.

A friss levegő jótékony hatásával már óvodás korban megismerkedhetünk. A szabadtéri edzések a hideg idő ellenére is hatékonynak és frissítőnek bizonyulnak.

A hideg levegő belélegzése segít a tüdőnek nagyobb mennyiségű oxigént feldolgozni, így javul a légzés és az egész test oxigénellátása is. Emellett a tiszta levegő kevesebb szennyeződést és kórokozót tartalmaz, ami hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez és a fertőzések elleni védekezéshez. 

A friss levegő és a levegőn végzett mozgás mentális hatásai sem elhanyagolhatók. A téli hónapokban a kevesebb napsütés hatására csökken a D-vitamin szintünk. Egy rövid séta során nemcsak a természetes D-vitamint pótolhatjuk, de a napfény és levegő kombinációja pozitívan hat a közérzetünkre, hangulatunkra egyaránt. A friss levegő jelentősen csökkentheti a stresszt és a feszültséget, ami javíthatja az általános közérzetünket. Emellett a friss levegő hangulatjavító hatással bír, és segíthet a depresszió tüneteinek enyhítésében. A hideg levegő és a természet közelsége tisztábbá teheti a gondolatainkat, fokozhatja a koncentrációs képességünket és növelheti a kreativitást.

Nyissunk ablakot télen is!

Szellőztessünk rendszeresen

Magától értetődőnek tűnik, mégsem az. Hajlamosak vagyunk hideg időben kevesebbszer és rövidebb időre ablakot nyitni. Vagy azért, mert nem esik jól a hűvös levegő, vagy mert olyan jó érzés a melegben ülni, hogy már fel sem tűnik a friss levegő hiánya, esetleg szeretnénk spórolni a fűtésen, hiszen „Nem az utcát fűtjük!”. Pedig a fűtés hatására, a keringő levegőben a por is jobban száll, akár a bútorokról, akár a szőnyegről, kárpitról vagy pont a fűtőtestből. Célszerű naponta többször, akár csak rövid időre is, kinyitni az ablakokat.

A friss levegő jótékony hatásával már óvodás korban megismerkedhetünk. A rendszeresen végzett szellőztetés jóval egészségesebb környezetet teremt számunkra.

Szobanövények

A növények is segíthetnek a beltéri levegő minőségének javításában. Ha elfér a lakásban érdemes egy-két nagyobb páfrányt vagy fikuszt is beszerezni. De persze a kisebb zöldek is, mint például a korallvirág, segítenek oxigénnel feltölteni a lakást. Emellett jó indikátorai a levegő páratartalmának. Ha kókadoznak, fonnyadoznak a leveleik, biztosak lehetünk benne, hogy nincs elég nedvesség sem a földjükben, sem a szoba levegőjében.

Szabadban végzett tevékenységek

A lakás rendszeres szellőztetése alapvető. Azonban emellett fontos lenne, hogy a hideg időben is mozogjunk rendszeresen a szabadban. Akár napi 30-60 perc séta is segít, hogy szervezetünk elegendő oxigénhez jusson és kicsit felfrissüljön. Ha otthonról dolgozunk, az agyunknak is jót tesz, ha időnként felfrissülhet a tiszta és hideg levegő hatására. A séta pedig a gondolkodást is serkenti! 

Hogyan kombináljuk az edzéseinket télen: szabadban és beltéren?

Az edzések kombinálásával változatosságot vihetünk az edzésekbe és kihasználhatjuk mindkét környezet előnyeit.

Beltéri edzések

Az erőnléti edzésekhez nincs szükség másra, csak néhány súlyzóra vagy kettlebellre, amelyeket könnyedén használhatunk otthon vagy az edzőteremben. Ezek az eszközök lehetővé teszik az izomépítést és erősítést, így koncentrálhatunk az adott izomcsoportok fejlesztésére.

Az intenzív HIIT vagy kardió tréningek kiváló alternatívái lehetnek a szobai edzéseknek. Ezek rövid, ám intenzív edzések, amelyeket könnyedén végezhetünk otthon vagy egy kisebb szabad területen is. Az online platformok vagy alkalmazások sokféle változatot kínálnak, amelyek segítenek fokozni az állóképességet és az energiaszintet.

A friss levegő jótékony hatásával már óvodás korban megismerkedhetünk. A rendszeres otthoni edzések alkalmával is figyeljünk oda, szellőztessünk gyakrabban.

A jóga vagy a nyújtás is kiváló lehetőség télen. Jógaterem vagy akár a nappalink is megfelelő lehet a nyújtó gyakorlatokhoz vagy meditatív jógához. Ezek a gyakorlatok kifejezetten alkalmasak arra, hogy ellazítsák és megnyugtassák a testet, különösen a hideg téli napokon, így segítve a test rugalmasságát és a mentális frissességet. 

Szabadtéri edzések

A hideg idő ne vegye el a kedvünket attól, hogy a szabadban mozogjunk! A futás vagy kocogás megfelelő réteges öltözködéssel és jó minőségű futócipővel kiváló lehetőség, hogy a friss levegőn tartsuk formában magunkat.

A síelés és a korcsolyázás is remek tevékenység télen, ha a környékünkön van lehetőség ilyesmire. Ezek teljes testet átmozgató, intenzív gyakorlatok, amelyek nemcsak felmelegítenek, de még a téli időjárás előnyeit is kihasználhatjuk.

Kerékpározásra is van lehetőség a száraz hideg időben. A friss téli levegőn történő bringázás frissítő élmény és segít, aktívnak maradni a hideg hónapokban is.





i