A kalcium az a nyomelem, mely legnagyobb mennyiségben fordul elő a szervezetünkben. Naponta legalább egy gramm kalciumra lenne szükségünk a nemzetközi és a hazai ajánlások szerint. Átlagos kalcium bevitelünk azonban ettől átlagosan harmadával kevesebb. Hiány kialakulása esetén sokrétű tüneteket tapasztalhatunk a hiány időtartama és mennyisége alapján. Teljesen más tüneteket generál ha vérünkben kevés a kalcium, mintha normális vér-kalcium szint mellett alakul ki kalcium hiány.
A kalcium felszívódását, a vérben lévő kalciumszintet és a kalcium csontokba jutását a D-vitamin segít szabályozni, melynek aktiválódásában bárhol zavar lép fel, kalciumhiány alakul ki. A vér kalciumszintjének csökkenését eredményezheti a mellékpajzsmirigy-hormon hiánya vagy szintjének csökkenése. Ha a vérben csökkent a kalciumszint, az azonnali problémákat okoz, míg ha máshol alakul ki a kalciumhiány, az krónikus betegségekhez vezethet. A kalciumhiányt rossz kalciumfelvétel okozhatja, esetleg túlzott magnéziumfogyasztás, elégtelen mellékpajzsmirigy működés, máj és veseproblémák, D-vitamin hiány, felszívódási zavar, epilepszia elleni szerek, stb.
Az egyik legegyszerűbben észrevehető tünet a töredezett köröm, szárazabb, fénytelenebb haj. A heveny kalciumhiány tünetei közé tartozik még a lábikragörcs, szívritmus-zavarok, epilepsziaszerű rosszullét. A krónikus kalciumhiány angolkórt, csontlágyulást és csontritkulást okozhat. Alapvetően a mozgásszegény életmód sem kedvez a csontok állapotának, gyakoribb a csontritkulás is azok körében, akik nem mozognak eleget. Ezt azonban egy kis otthoni futóedzéssel, kocogással a futópadon orvosolni lehet.
A betegségek gyógyítása változó, az angolkór esetében például könnyen gyógyítható, míg a mellékpajzsmirigyek megbetegedésben szinte kilátástalan.
Ha akut kalciumhiányról van szó, akkor intravénásan adható kalciumkészítmények állnak rendelkezésre, melyet orvos adhat be teljes biztonsággal.
Kép forrása: Pixabay.com
A tetánia nevű betegség vérlúgosodás miatt alakul ki, ilyen esetben a beteg orrát be kell fogni, hogy megakadályozzuk a vér széndioxid nagymértékű távozását. Ezeket az eseteket azonban jobb, ha szakemberre bízzuk akut probléma esetén.
Sokat tehetünk saját egészségünk érdekében, ha odafigyelünk a megfelelő mennyiségű kalcium bevitelére, és hogy helyes életmódot gyakoroljunk.
Tipikusan magas kalciumtartalommal rendelkeznek:
A kalcium más mikrotápanyagokkal is szoros kapcsolatban van, pusztán a kalcium pótlása nem feltétlenül oldja meg a problémáinkat.
Ha odafigyelünk az egészséges táplálkozásra, időt szakítunk a testmozgásra, és megfelelő mennyiségű alvást biztosítunk magunknak, akkor lényegesen kisebb az esélye annak, hogy vitaminhiány lép fel a szervezetünkben. A vitaminok pótlására csak akkor van szükség, ha a szervezetünk tartalékai valami oknál fogva kimerülnek és kialakul a vitaminhiány. A vitaminhiány ellen megfelelő táplálkozással védekezhetünk, valamint a gyógyszertárakban, bioboltokban kapható vitaminkészítmények szedésével. Legtöbb esetben egy sima multivitamin szedése is elég, melyet kiegészíthetünk C vitaminnal, magnéziummal és kalciummal is.