Bolgár zsák: már nem csak a bírkózók edzőpartnere

2017-11-11 10:52
2020-05-03 12:33
FittSport
Bolgár zsák: már nem csak a bírkózók edzőpartnere

A bolgár zsák egy egyre ismertebb fitneszeszköz, melyet a funkcionális edzések világából emeltek át a manapság népszerű irányzatok elemei közé. Lényegében egy bab alakú, általában homokkal megtömött zsákról van szó, melyet egy másik testhez hasonlóan lehet dobálni, emelgetni. Egyszóval birkózni lehet vele.

Honnan ered a bolgár zsák?

A bolgár zsák Ivan Ivanov bolgár birkózóedző nevéhez fűződik, ő találta fel a tanítványai edzésének hatékonyabbá tételéhez. Az ötlete a régmúltból merítette az ihletet. Bulgáriában és még számos helyen szokás volt, hogy a szállítani kívánt állatokat, például kecskéket a pásztorok, gazdájuk úgy szállította, hogy az állatot a lábánál összeközözte és a nyakában, vállán cipelte. Sokszor ezt több kilométeren keresztül gyakorolták. A bolgár vásárokon megtartott amatőr birkózómeccsek, viadalok győztesei rendszerint egy fiatal kecskét vagy birkát nyertek, melyet szintén ezzel a módszerrel szállítottak haza. 

 

Kecskecipelés: a bolgár zsák eredete
Kép forrása: Pixabay.com

A bolgár zsák, melynek ötlete az említett szokásokhoz vezethető vissza egy roppant könnyen kezelhető, könnyen hasznosítható holmi, mely az alapvető mozgásokat erősíti és azon izmok, azon képességek erősítésében hatékony, melyekre a normál életben is szükség van. Ez lenne a funkcionális tréning lényege.

A bolgár zsák mellett szóló érvek

A bolgár zsák dinamikus mozgatása, mint edzés, a fő izomcsoportok nagy részét megmozgatja, kőkeményen megdolgoztatja, ezáltal fejleszti is. Nem csupán a karok vagy a törzs izmait teszi erősebbé, masszívabbá, de a lábak izomzatát is. Emellett az egyensúlyérzéket és koordinációs képességeket is fejleszti. 

Az eszközzel számtalan gyakorlat végezhető, melyek többek között a következő előnyökkel járnak:

  • Támogatják a tartós izommunkát támogató erő fejlesztését.
  • Erősítik a keringési- és szívrendszert.
  • Javítják a robbanékonyságot.
  • Növelik a felsőtest rotációs erejét.
  • Dinamikusan fejlesztik a karizmokat és lábizmokat.
  • Hatékonyan fejlesztik a gyors erőt.
  • Növelik az állóképességet.
  • Nem csak birkózóknak javasolt a használata.

A bolgár zsák az egyik leghatékonyabb edzőeszköz a birkózók számára, de rengeteg sportoló szintén használja, valamint a fitnesz, testépítés és hobbi sport világában is elterjedt. A küzdősportoknál alapvető képességeket erősít, így szinte alig van olyan ágazat, mely ne építené be valamilyen mértékben és valamilyen formában az edzései közé.

A bolgár zsák alkalmas a teljes test edzésére, ez formatervezésének és jellegének köszönhetően. Némelyik zsákon szalagok találhatók, melyekkel különböző módon össze lehet kötni, vagy fel lehet kötni, így további funkciók válnak elérhetővé.
A Fittsport webáruház kínálatában számos különböző méretben kapható bolgár zsák, melyet érdemes kipróbálni, hiszen alapvető erősítést jelent. Ezen kívül fontos, hogy bármilyen spottal és edzéssel kompatibilis.

Legyünk óvatosak a bolgár zsák használata közben!

A zsák esetében azonban elővigyázatosnak kell lenni, mert ha nem megfelelő súlyú eszköz kerül valaki kezébe és túl nagy súllyal kezd bele a dinamikus edzésbe, nagyon könnyen szenvedhet sérülést, ami súlyos is lehet. Általában életkor és testsúly szerint szokták megadni, hogy milyen súlyú zsák ajánlott az edzéshez. Természetesen hiába van meg valakinek az életkora az adott zsákhoz, ha az erőnléte még nincs megfelelő szinten.

Hogyan válasszak bolgár zsákot?

  • A 13-14 éves gyerekek számára a 10 kg-os bolgár zsák az előírt, de a 14 éves és 50 kg fölötti gyerekek számára ugyanúgy a 15 kg-os zsákot ajánlják, mint ahogy ugyanez passzítható a 15 éves, de 50 kg alatti gyerekekhez.
  • A 19-20 éves korosztály, ha 60 kg feletti, akkor 30 kg-os bolgár zsákkal célszerű edzenie, a 21 év fölöttieknek, ha 60 és 90 kg között mozog a testsúlyuk,
  • a 40 kg-os zsákot ajánlják, ha pedig 21 év fölötti és 100 kg-nál nehezebb az illető, akkor a 45 kg-os zsákkal érdemes edzenie.

A bolgár zsák készülhet bőrből, de szintetikus anyagból is, lényeg, hogy masszív és strapabíró legyen, a töltetének pedig sok esetben gyapjút és homokot használnak.

 




i