Elektrolit, ásványianyag pótlás időszakos böjt idején

A nem elégséges elektrolitbevitel az egyik leggyakoribb oka annak, hogy a böjtöt megszakítják, abbahagyják. Ha önmagában csak tiszta vizet iszol, akkor gyakorlatilag az összes nélkülözhetetlen ásványi anyagot kiöblíted a testedből, ami súlyos kiszáradást és idegproblémákat okozhat.

Az elektrolitok pótlása alapvető fontossággal bír, mindenfajta sport esetén, főleg, ha  egyidejűleg időszakos böjtöt is tartunk.

Időszakos böjt és az elektrolitok pótlása

A legfontosabb elektrolitok, amikre szükséged van a nátrium, magnézium és kálium, melyek minőségén túl a mennyiségére is oda kell figyelned.

Nátrium

A napi bevitel 1500-2300 mg, azaz körülbelül 1 teáskanál vagy 6 gramm só naponta.

  • A böjt vagy a testmozgás, például futás során ennél valamivel többre van szükséged, majdhogynem duplájára 2000-4000 mg-os nátrium mennyiségre, legfeljebb 2 teáskanál vagy 12 gramm sót jelent.

Kálium

A vonatkozó ajánlott napi bevitel 4700 mg, amit viszonylag nehéz elérni.

  • Naponta vigyél be minimum 2000 mg káliumot és mindig ellenőrizd, hogy a napi szükséges sóbeviteled megvan, mielőtt elkezdenél aggódni a kálium szint miatt.

Magnézium

A bevitelre 300-450 mg-ot szoktak ajánlani.

  • Abban az esetben, ha csak 1-2 napig böjtölsz, egyáltalán nem kell aggódnod a magnéziumhiány miatt, amíg megvan a megfelelő nátrium beviteled.
  • Egyéb esetben érdemes táplálékkiegészítő formájában pótolnod a szükséges mennyiségű magnéziumot.

Folyadékpótlás időszakos böjt idején

Vízbevitelnél figyelj arra, hogyha naponta átlagosan 1-2 liter vizet iszol, mellé a sóbevitelnek el kell érnie a minimális 2000 mg-ot, amit elkeverhetsz 1 liter vízben, majd a másik litert tisztán megihatod, arra viszont figyelj, hogy a 2000 mg sót, ne csészényi 250 ml-es adaghoz keverd be.

Mi a helyzet a többi ásávnyi anyaggal?

Jogosan merülhet fel a kérdés benned, hogy mi a helyzet a többi ásványi anyaggal, mint például a kálcium vagy foszfor? Ezek valóban fontos ásványianyagok, de pár napos böjt esetén nem szorulnak külön pótlásra.

  • Nem igazán van szükséged kiegészítőkre addig, amíg változatosan étkezel, még napi egyszeri étkezés mellett sem.
  • Egyáltalán nem kell aggódnod a mikrotápanyag-hiány miatt, miközben csak 16–24 órán keresztül böjtölsz. Őszintén szólva, bármi, ami kevesebb, mint 24 óra, nem böjt, mert szinte egyetlen anyagcsere-adaptációt sem vált ki.
  • A vas- és elektrolithiány általában a kiszáradás és a test sóinak túlzott kiválasztása miatt fordul elő. A leggyakoribb ok a kávé és a tea fogyasztása.

A legtöbb esetben, amikor csak 16–24 órán keresztül nem étkezel, a táplálékkiegészítők tökéletesen hasznosulnak, ha valódi ételekkel kombinálod őket. Abban az esetben, ha hosszabb ideig böjtölsz, a tested lebontja és katabolizálja az összes elhalt sejtet és hulladékanyagot, amely a testedben található.

Ha 3-5 napig böjtölsz, még akkor sem kell külön bevinned a napi vitaminokat és ásványi anyagokat különböző tablettákból.

A böjt során fellépő hiányosságok megelőzése érdekében inkább arra kell összpontosítanod, hogy a böjt végeztével, megfelelő vitaminokat és ásványianyagokat nyerj az ételekből. A cél az, hogy prioritásként kezeld a tápanyagdús ételeket, amelyek elősegítik a vitamintelítést és fedezik az alapvető tápanyagszükségleteket. Így kevesebb kalóriával is jobban eltelsz, és a jóllakottság érzéséhez nem kell több ételt enned. Erre a célra alkalmas élelmiszerek a rostos zöldségek, állati eredetű fehérjék és egészséges zsírok, de utóbbiból nem kell túl sok.

Szeretnéd tisztázni az alapokat? Olvasd el cikkeinket az időzakos böjttel kapcsolatban!

Időszakos böjt - új őrület vagy tényleg hatásos?

Időszakos böjt: hogyan csináld, mire figyelj?

Mit lehet és mit nem lehet fogyasztani a böjt során?

i