Az életmódváltás nem mindig egyszerű, de van olyan helyzet, amikor az egészségünk megköveteli, hogy megtegyük ezt a fontos lépést. Ilyen nagy változás esetén érdemes lépésről lépésre haladnunk és nem hirtelen, egyszerre változtatni mindenen. Egy néhány hetes diéta ugyan segíthet pár kilótól gyorsan megszabadulni, de ezek éppolyan gyorsan vissza is „csúszhatnak”, ráadásul az egészségünk szempontjából egy ilyen koplalásnak nem sok értelme van, mitöbb néha még több kárt is okozhatnak, mint amennyi előnnyel járnak.
Az életmódváltás nem csak a fogyásról, hanem egy egészségesebb életvitel kialakításáról szól, amibe beletartozik a táplálkozás, a rendszeres mozgás és a stressz nélküli életvitel kialakítása. Ez rövid távon nyilván nem működik, ez hosszú távra szól.
Számos szakember azt tanácsolja, hogy az étkezésünket úgy alakítsuk át, hogy fokozatosan cseréljük ki az egészségtelen ételeket és alapanyagokat egészségesebbekre. Így elkerülhetjük azt, hogy a nagy változás, amit néha újévi fogadalomként szeretnénk megvalósítani nem fuccsol be egy-két héten belül. A kisebb lemondásokhoz napról napra vagy hétről hétre könnyebben szokunk hozzá és nem okoznak akkor törést, mint egy azonnali, hirtelen váltás során.
A lényeg, hogy kerüljük a szénhidrátot éskészítsünk egészséges ételeket!
Az egészséges ételek között található jó néhány olyan, amely ugyan jót tesz a szervezetünknek, de magas kalóriatartalma miatt nagyobb mennyiségű fogyasztásuk nem segíti például a fogyást. Ilyen gyümölcs például a banán, de a szőlő is. Ezeket a gyümölcsöket inkább a korai órákban és kisebb mennyiségben vigyük be a szervezetünkbe. Hasonló a helyzet az olajos magvakkal. Ezekkel is csínján bánjunk, mivel magas a zsírtartalmuk. Az étrendünk összeállításánál érdemes figyelemmel kísérni egy kalóriatáblázat segítségével, hogy milyen élelmiszer mennyire hizlal.
Az egyik legnagyobb hiba az szokott lenni, amibe sokan bele is futnak, hogy irreális célokat tűznek ki maguk elé vagy a célokhoz olyan időpontokat rendelnek, amik nem feltétlenül teljesíthetők. Edzéseknél például a testképzavar, vagy táplálkozásnál valaminek a teljes elhagyása okozhat akkora nehézséget, hogy végül feladjuk az amúgy elérhető céljainkat.
Ha eddig nem tettük, akkor rendszeresítsük a heti legalább három-négy alkalommal végzett testmozgást.
Az alvás megfelelő mennyisége és minősége az egyik alapja annak, hogy stresszmentesebb legyen az életünk.
Keressük az olyan emberek társaságát, akik képesek minket motiválni abban, hogy változtatni tudjunk az életmódunkon.
Azonban fontos, hogy legyünk türelemmel, mert ahogy azt a fentiekben is írtuk, a folyamatos átálláson van a hangsúly és érdemes mindig csak egy-egy dolgot megváltoztatni az életvitelünkben.