Azt, hogy melyik élelmiszer hány kalóriát tartalmaz, általában nem nehéz kideríteni, és azt is tudjuk, hogy egy egészséges embernek, nemétől, korától, testsúlyától és életmódjától függően nagyjából milyen a kalóriaigénye. Most azt nézzük meg, hogy különböző tevékenységek során a kalóriaégetés mennyire intenzív, hogy pontosan hány kalóriát égetünk el.
A kalóriákat folyamatosan égetjük, hiszen a testünknek folyamatosan fenn kell tartania a hőmérsékletét és ez nem kevés energiába kerül. Még alvás közben is égetünk kalóriát, átlagosan 50-60-at óránként, azaz egy kiadós alvás után akár 500 kalóriának is búcsút inthetünk.
Ha napközben nem végzünk semmi megerőltetőt, csupán heverészünk, a monitor előtt ülünk, akkor óránként körülbelül 80-100 kalóriát égetünk el. Ebből máris kiszámolhatjuk, hogy egy semmittevéssel töltött nap akár 1700 kalóriából is kihozható.
Egy óra séta nagyjából 150-170 kalóriát éget el, de jobb tempóval a 200-at is könnyedén elérhetjük.
Kerékpárra ülve lassú tekeréssel is elégetünk 250-300 kalóriát, és ahogy fokozzuk a sebességet, úgy nő az elégetett kalória mennyisége, 25-30 km/h-s sebességnél, ami azért még messze nem versenyzői szint, akár óránként 700-ig is. A futás is hasonló hatékonysággal égeti a fölösleget.
Kocogásnál nem sokban különbözik a lassú biciklizéstől (250-300 kalória/óra), de ha egy órán át tudunk tartani 12 km/h-s futási sebességet, akkor akár 7-800 kalóriától is megszabadulhatunk. Nagyjából ez az az érték, amit maximálisan el lehet égetni egy óra alatt, mert igaz ugyan, hogy ettől sokkal intenzívebben is lehet égetni a kalóriákat, mondjuk azzal, hogy kétszer olyan gyorsan futunk, csakhogy azt az intenzitást tíz percig sem fogjuk tudni tartani, nemhogy egy órán keresztül!
Egy órányi fal-, vagy sziklamászás körülbelül 550 kalóriát éget el, a csapatsportok (foci, kosárlabda) nagyjából 500-at, a korcsolyázás és a teniszezés 400-at, míg a tánc körülbelül 300-at.
Az interneten több jól használható kalkulátor található, ahol testsúlyunk megadása után pontosabb adatokat kaphatunk.