A kardióedzés az állóképesség fejlesztésének egyik leghatékonyabb módja, de az igazi áttörés gyakran a komfortzónán túl kezdődik – így hát miért is ne pörgethetnéd fel az edzéseidet egy szobabicikli és egy elliptikus tréner kombinálásával.
Az már bizonyos, hogy mindkét eszköz kiválóan edzi a szív- és érrendszert: kellő erőbedobással mind a kettő megdobogtatja a szívet, amiről a pulzusmérőd garantáltan tanúskodni fog. Hosszútávú használatukkal nő majd a tüdőkapacitás, javulni fog az oxigén- és energiafelhasználás, ami mind meg fog mutatkozni a teljesítményben is. Nagyszerű közös vonásuk, hogy mind a szobabicikli, mind az ellipszistréner kíméletes az ízületekhez. Egyik eszköz használatakor sem éri becsapódásból adódó terhelés a testet a kötött pályás mozgásnak köszönhetően. Használatukkal így csak nyerhetsz, akár, ha érzékenyek az ízületeid, akár, ha esetleg súlyfelesleg miatt el kell még kerülnöd a nagyobb, ugrásokkal vagy erős ütődésekkel járó mozgásformákat. Ráadásul mindkét eszköz lehetőséget ad az intenzitás szabályozására, így a kardióedzések tökéletesen testreszabhatóak, akár kezdő, akár haladó vagy. Segítségükkel képes lehetsz maximálisan az állóképességi céljaidra koncentrálni.
Bár szobabicikli és az elliptikus tréner az ízületeket egyformán kímélik, a test izmait mégis másképp dolgoztatják meg.
Míg a szobabicikli egy alsótest domináns fitneszeszköz, ahol elsősorban a comb, farizom és vádli végzik a munkát, addig az ellipszistréneren megadhatod magadnak a lehetőséget arra, hogy alsó- vagy felsőtest dominánsan dolgozz, vagy mindkét régiót egyformán terheld. Ennek megfelelően nemcsak a lábak, hanem a karok, a vállak és a törzs izmai is kiveszik a részüket a mozgásból.
Azt már biztos tudod, hogy az állóképesség progresszív módon fejleszthető, ami azt jelenti, hogy a szervezet szinte edzésről-edzésre alkalmazkodik a terheléshez. Így leszel képes egyre messzebbre és messzebbre jutni. Tehát, ha kezdőként a terhelhetőséged (csak az érthetőség végett) 0, edzés után, a regenerációt követően, viszont a terhelhetőséged nem nullára fog visszazuhanni, hanem mondjuk 0,2-re, így a következő edzést nem nulláról, hanem 0,2-ről indítod. Ez segít apránként kitolni a határaidat.
De mi van akkor, amikor úgy érzed, elérted az üvegplafont? Bármit csinálsz egyszerűen már nem fejlődsz, tekersz órákon át, de nem tudod feljebb tornázni a kilométereket vagy lejjebb vinni a szintidőt, esetleg kezdesz kicsit beszürkülni a monotonitásba. Akkor nincs más hátra, mint megkezdeni az edzéseket a komfortzónán túl.
A test - a rendszerességen kívül - bizony jól reagál a változatosságra, a változó hatású ingerek segítenek a fejlődésben. Mint például az izomnövekedést célzó edzéseknél is, könnyebben elérhető az izomnövekedés, ha több irányból éri terhelés az adott izmot, izomcsoportot. Ez több okból lehetséges:
Az izmok többféle rosttípust, valamint különböző szögekben elhelyezkedő izomrostokat tartalmaznak. Ha mindig ugyanazzal a mozdulattal dolgoztatod meg az izmot, csak egy adott része kap intenzív terhelést. Amikor viszont több irányból éri a terhelés, akkor a különböző mozgásszögek más izomrostokat vonnak be a munkába – így lehet teljesebb, átfogóbb a fejlődés.
Az agy és az izmok közötti kapcsolat (neuromuszkuláris kapcsolat) jobban fejlődik, ha az izmot változatos módokon használod. Ez javítja az izomkontrollt, az egyensúlyt és a koordinációt.
A test gyorsan alkalmazkodik az ismétlődő mozgásokhoz. Ha mindig ugyanazt csináljuk, a fejlődés lelassul. Változatos terheléssel folyamatosan új ingert adhatsz az izmoknak, így elkerülhető a stagnálás.
Mindezeken túlmenően, ha váltva használod a szobabiciklit és az elliptikus trénert, a kettő kombinációjával:
Mindennek megfelelően tehát, ha a kardióedzés számodra eddig egyenlő volt a szobabiciklivel, akkor itt az ideje új impulzus gyanánt bevetni az elliptikus tréner előnyeit is, vagy fordítva. Legyél bármilyen edzettségi szinten, a kettő fitneszeszköz remekül kombinálható. Képzeld el, hogy nem csak ellipszistréneren vagy szobabiciklin végzel állóképességi edzéseket vagy nagy hajrás intervallumedzéseket, hanem egy edzésen belül kombinálod is ezeket az eszközöket.
Erre hoztunk is pár példát:
Ha egyik alkalommal szobakerékpáron végeztél intervallumedzést, akkor a következő alkalommal nyugodtan felcserélheted elliptikus trénerre és így tovább.
Bár a kardióedzés kiváló eszköz a teljesítmény növelésére, a túledzés elkerülése érdekében figyelj oda a szükséges pihenőidők betartására. Ha intenzív edzéseket végzel, heti 1-2 pihenőnapot is iktass be. Az izmoknak és a keringési rendszernek is szüksége van a regenerációra ahhoz, hogy a lehető legjobb eredményeket érhesd el.
Bátran lépj ki a megszokott ritmusból, és próbáld ki ezt a dinamikus edzési módszert - hidd el a tested meghálálja az edzést komfortzónán túl.