Az élsportolók heti kilométereik 30-40%-át regeneráló futásként teljesítik, mert tudják, hogy ezzel hosszabb távon növelik a teljesítményüket és csökkentik a sérülések esélyét.
A válasz egyszerű. Gondolj csak bele mi történik, amikor kellemes, laza intenzitású testmozgást végzel. Először is a szíved elkezd gyorsabban verni, intenzívebben veszed a levegőt, hogy az izmok oxigén- és energiaigényét ki tudd elégíteni. Mindez azt eredményezi, hogy növekszik a pulzusszám és intenzívebben áramlik a vér az erekben. A vér szállítja a munkavégzéshez szükséges oxigént és tápanyagot a sejtekhez, ugyanakkor felveszi az elhasznált salakanyagot, az izomlázat okozó tejsavat, a gyulladást okozó citokineket és széndioxidot. Így már világosan láthatod, hogy a regeneráló futás, milyen egyszerűen, de nagyszerűen támogathat téged.
Önmagában persze nem csodaszer, hiszen ahhoz, hogy az izmok mihamarabb regenerálódni tudjanak, szükséged van:
Ez utóbbit fokozhatod olyan passzív módszerekkel, mint a hideg-meleg váltott zuhany, masszázs, szauna, de az aktív pihenés részeként bevetheted a nyújtást, mobilizációt vagy az említett regeneráló futást. Ennek további előnye, hogy nem csak az izomrostokat segíti lelazítani, de bizony mentálisan is jótékony hatású lehet, mert segít az edzésrutin megtartásában és a fáradtság leküzdésében.
Sok sportoló (lehet te magad is köztük vagy) beleesik a teljesítménykényszerbe: sokszor érzik úgy, hogy csak akkor érhetnek el kiváló eredményt, ha minden edzésen a maximumot adják. De a kezdő sportolók is hajlandóak beleesni ugyanebbe a hibába: teljes gőzzel vetik bele magukat az edzésekbe, ami sokszor megbosszulja a fejetlenséget. Hamar elkedvetlenedhetnek, megjelenhetnek ízületi- izomfájdalmak, elmaradhat a várva-várt fejlődés. Azzal semmi baj nincs, ha megpróbálod a tőled telhető legjobbat kihozni magadból az észszerűség határain belül. Fontos, hogy az edzések periodizálva legyenek, hiszen csak így lehet megóvni magunkat a túledzés kellemetlen tüneteitől, mint a motiválatlanság, ingerlékenység, állandó fáradtságérzet, teljesítményromlás és legrosszabb esetben a sérülések.
Azzal, hogy az edzésrutinba regeneráló futást iktatsz be, nem csak a testednek teszel jót, de az elmédnek is megengeded, hogy kicsit lecsendesedjen és elfogadóbb legyen azzal a ténnyel, hogy nem mindig a maximális erőbedobás fog közelebb vinni a kitűzött célhoz. Van az úgy, hogy a kevesebb több. Ezen gondolat a mentén maradva a regeneráló futás mentsvár lehet abban az esetben is, ha úgy érzed, megőrülsz a teljes leállástól, amolyan kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad módon.
Van még pár érvünk a regeneráló futást beiktatása mellett, ilyen például a hatékonyabb futás.
Ugyan a regeneráló futást nemcsak akkor ajánljuk, ha futó vagy, de futóként bizony még többet profitálhatsz belőle a hatékony regeneráción túl.
Mivel a regeneráló futás, nem a kilométerek és tempó hajhászásáról szól, így van lehetőséged mozgás közben megfigyelni a tested, hogyan érkezel a lábaiddal a talajra, hogyan tartod a törzsed, milyen a légzésed, hogyan lendülnek a karjaid.
Lehet, hogy nem tartod kellően stabilan a törzsed, akkor ezt tudod korrigálni. Lehet, hogy túl feszesen tartod a felsőtested - akkor igyekezz ellazítani azt. Lehet, hogy nem elég mély és egyenletes a légzésed - akkor fókuszálj a légzés optimalizálására. Sok apróság, amit teljesítményhajhászás nélkül, a regeneráció jegyében van lehetőséged megfigyelni és finomítani. Mondhatni két legyet ütsz egy csapásra: támogatod az izmok felépülését és hozzájárulhatsz a hatékonyabb futáshoz.
Igazából a regeneráló futás teljesen független attól, hogy milyen sportágban utazol, az aktív regeneráció mindenki számára egyformán hasznos és fontos.
Vannak azonban esetek mikor kifejezetten érdemes lehet elkerülnöd:
Bár a regeneráló futás elsőre „unalmasnak” tűnhet, valójában a teljesítmény titkos fegyvere lehet. Nemcsak a sérülések kockázatát csökkentheti, hanem hosszú távon hatékonyabb futóvá is tehet. Ha eddig kihagytad, ideje újragondolni az edzéstervedet – próbáld ki, a tested hálás lesz érte!